Dům a zahradaKrása a módaRady a tipy

Lógr nevyhazujte. Je to užitečný pomocník v domácnosti i na zahradě

Eliminace pachu

Káva má nádhernou vůni a to i pro ty, kteří jí jinak běžně nepijí. Je velmi aromatická i dlouho po tom, co byla použita a toho se dá využít v domácnosti.

Zbytky kávy můžete dát do malé misky a vložit je do lednice nebo mrazáku, abyste eliminovali pach jídla. Stejnou službu udělá lógr i ve spíži, kde bude navíc držet zpátky i moli nebo jiný hmyz.

Můžete jej také použít k odstranění zápachu z rukou po práci s cibulí či česnekem. Namísto mýdla si ruce promněte s lógrem a opláchněte čistou vodou. A zápach bude ten tam.

Pomocník na zahradě

Lógr funguje jako skvělé hnojivo. Kávová zrna v sobě mají mnoho ,látek a živiny, které v ní zůstanou i po namletí a spaření. Tyto živiny přijdou zcela vniveč, pokud lógr vyhodíte do koše. Namísto toho jej přidejte do květináčů nebo jej rozsypte po záhonku. Vaše rostlinky vám budou velmi vděčné. Budou mít dostatek fosforu, draslíku, hořčíku i mědi, které potřebují ke správnému růstu.

Opravář nábytku

Zbytky od kávy můžete použít i ke drobným opravám na nábytku. Zejména drobná škrábnutí s pomocí lógru snadno zmizí. Stačí smíchat jen několik lžic lógru se lžící oleje. Vznikne pasta, kterou poté naneste na škrábance na dřevěném nábytku. Káva je obarví tak, že nebudou vidět a olej vyplní a ošetří okolní dřevo.

Nepřítel hmyzu

I když lidé kávu milují, hmyz ji naprosto nesnáší. Budete-li vonět po kávě, budou se od vás mouchy, komáři i vosy držet na hony daleko. Skvělým tipem je obsypat vstupní dveře nebo okenní římsy lógrem proto, aby vám do domu nevnikali pavouci ani mravenci. Než překonat tuto překážku, raději si najdou jinou skrýš.

Pro psy i kočky

Naopak vašim domácím mazlíčkům udělá lógr dobře. Po koupání psa či kočky mu do srsti vetřete několik hrstí starého lógru, nechte chvíli působit a spláchněte vodou. Káva ne sebe nachytá všechnu zbylou nečistotu, odstraní blechy i jiný hmyz a navíc se po ní bude kožich vašeho mazlíčka krásně lesknout a vonět.

Pokud nechcete, aby vám kočky vykonávaly potřebu na záhonky, pak je posypte směsí lógru a pomerančové kůry. To je spolehlivě odradí od toho, aby si z vašich květinových nebo zeleninových záhonků udělaly vlastní záchod.

Pro krásnou pleť

Káva je skvělá i na pleť. Zbytky kávy smíchejte s trochou mléka vytvoříte si jemný peeling, který prospívá zejména aknózní pleti. Má totiž stahující a antioxidační vlastnosti, takže pleť jemně čistí a dodává ji vitamíny, které potřebuje. Zároveň ji s pomocí jemných zrníček zbavuje odumřelých buněk a zanechává ji svěží a hydratovanou. Pozor si ale dejte, pokud jste opravdu bledulky. Káva samozřejmě lehce barví a na světlé kůži by se mohly udělat tmavé skvrny.

Peeling jednoduše naneste na pleť, několik minut masírujte krouživými pohyby a poté smyjte vlažno vodou. Jedná se o přírodní a velice citlivý prostředek, který vás dovede ke krásné a čisté pleti.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button