Rady a tipy

Jak udržet řezané květiny dlouho čerstvé?

Taková květina je vždy milým překvapením – ať už obdržíte jednu růžičku anebo celý puget, nenajde se žena, která by ji odmítla. Řezané květiny mají ale jednu špatnou vlastnost – nikdy nevydrží příliš dlouho. Určitě sami víte, jaká je to škoda, když vám dárek začne po několika dnech usychat a vy pak už jen počítáte hodiny. Málo lidí ale ví, že pomocí několika triků můžete životnost vašich květin prodloužit a získat tak pár dní navíc. My v Nápadovu jsme pro vás pár takových chytrých triků připravili a věříme, že vám přijdou vhod!

Umístěte je do velké a čisté vázy

Pravidlo pro dlouhožijící květiny zní následovně: umístěte je vždy do čisté a široké vázy či jiné nádoby! Tento trik sníží riziko bakterií a jiných mikroorganismů a zabráníte tak infikování vašich květin – a ty vám pak vydrží déle. Preferujte také vázy s širokými hrdly, pevně svázaným stonkům se nedostane tolik výživy.

Použijte teplou vodu

Pokud zrovna nemáte širokou vázu, můžete prodloužit životnost květin i pomocí této metody. Jednoduše umístěte květiny do vody pokojové teploty. Čerstvě řezané květiny totiž nasávají teplou vodu snadněji, než studenou. Některé druhy (např. narcisy) ale vyžadují vodou studenou – proto se raději nejdříve informujte.

Odstraňte spodní lístky

Chcete dlouho čerstvé květiny? Nezapomeňte odstranit všechny spodní lístky! Listy ponořené do vody totiž začnou hnít příliš rychle a mohou tak infikovat zbytek jinak zdravé rostliny.

Měňte vodu častěji

Měňte vodu co nejčastěji, nejlépe jednou denně a nezapomeňte také odstranit z vázy všechny nečistoty. Pokud se vám ale nechce váza denně vymývat, můžete si pomoci aspirinem rozdrceným ve vodě, ten zbaví vodu škodlivin a bakterií způsobujících hnilobu.

Odstraňujte zvadlé květiny co nejdříve

Odstraňujte všechny mrtvé květiny, jakmile si jich všimnete. V opačném případě dojde k uvolňování ethylenu a poškodí se tak i zdravé rostliny.

 

 

 

 

 

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button