Léto klepe na dveře! Vyhněte se trapasu a kontrolujte své pocení
Zdá se, že po propršeném květnu se horké počasí konečně blíží, a to s sebou nese řadu příjemných i nepříjemných povinností. Jistě už se těšíte, až si zajdete na koupaliště nebo budete dlouho do noci sedět s přáteli venku, ale bohužel to znamená také to, že zase započne nekonečný boj s potem a zápachem. Jak letos vyhrát a nedostat se kvůli pocení do trapné situace? Věnujte pozornost nejen výběru správného produktu proti pocení, ale také jeho aplikaci, abyste dosáhli skutečně těch nejlepších výsledků.
Antiperspirant nebo deodorant?
Je až s podivem, že řada lidí nemá v rozlišení těchto dvou produktů stále jasno. Deodoranty slouží k tomu, aby blokovaly tělesné pachy vznikající při množení bakterií na pokožce. Potit se tedy budete zcela běžně, ale se spolehlivým deodorantem se nemusíte obávat nepříjemného zápachu. Propoceným koláčům v podpaží ale nezabrání.
Antiperspirant oproti tomu má přímo vliv na tvorbu potu a dokáže ho omezit. Umí tedy (většinou částečně) zabránit pocení. Pokud jsou vám tedy nepříjemné především propocené rukávy triček, pak je pro vás vhodnější volbou antiperspirant. Pravdou ale je, že tyto produkty se liší také složením, a antiperspiranty obsahují často látky, které nejsou považovány za zcela zdravé. Jde zejména o aluminiové soli, ale i další podobné látky. Je tedy na vašem zvážení, co je pro vás podstatnější.
Na produktu je vždy uvedeno, zda jde o deodorant nebo antiperspirant, takže pokud budete pozorně číst, nemůžete se splést.
Nesprávná aplikace
Deodoranty a antiperspiranty se většinou vyrábí ve třech provedeních – tuhý, kuličkový nebo sprej. Výběr je zcela na vás, řada lidí například nemá rádo kuličkové deodoranty, jelikož mají mokrou konzistenci a trvá déle než zaschnou. Je to ale zcela na vašich preferencích.
Důležité je především nanášet produkt na zcela suchou pokožku. Pokud jste tedy už zpocení, nejprve se v podpaždí osušte a až poté deodorant nebo antiperspirant aplikujte. Jen tak bude skutečně účinný. Deodorant také neaplikujte těsně po holení, ale vyčkejte alespoň třicet minut, abyste zabránili podráždění pokožky a případné alergické reakci.
Nespěchejte
Ať už používáte jakákoliv typ výrobku, vyplatí se počkat, aby trochu zaschnul. V opačném případě hrozí, že jej otřete do oblečení. A to bude mít negativní dopad nejen na jeho účinek, ale také si můžete docela nepříjemně zašpinit oblečení. Viditelné bílé stopy na tričku nebo tílku nejsou ničím příjemným a někdy se i z prádla špatně odstraňují.
Více vrstev nepomůže
Mnoho výrobku slibuje neuvěřitelně dlouhou účinnost – až 72 hodin. Střízlivý a rozumný člověk asi tuší, že to takto úplně nefunguje. Naopak se může stát, že už po pár hodinách budete mít pocit, že výrobek přestává působit. V takovém případě pot nepřebíjejte další vrstvou deodorantu nebo antiperspirantu, nijak si tím nepomůžete. Spíše způsobíte, že se v podpaží začnou množit bakterie a zápach ještě zesílí. Raději si podpaží opláchněte čistou vodou nebo hygienickými ubrousky a přípravek na čistou pokožku opět aplikujte.
Zkoušejte nové produkty a značky
Jako u veškeré kosmetiky i u deodorantů a antiperspirantů platí, že si na ně tělo postupem času zvyká a poté již nefungují tak dobře. Proto se vyplatí výrobky střídat, zkoušet nové vůně a hledat, co vám sedne a co funguje. Pokud jste například celý den doma a víte, že se nebudete potit, dejte si taky od deodorantu pauzu a nechte pleť odpočinout a dýchat. Každý produkt naše tělo nějak zatěžuje, a zvláště to platí v podpaží, kde jsou uzliny a velké potní žlázy. Vyzkoušet můžete i různé přírodní produkty a metody, které by k našemu tělu měly být přeci jen šetrnější a příznivější.