CestováníDárkyDům a zahradaRady a tipy

Šetřete a neplýtvejte. Tento životní styl prospěje vám i vaší peněžence

Úsporný životní styl není jen o tom, kolik ušetříte. Dnes je třeba šetrnost chápat i jako krok směrem k přírodě a životnímu prostředí. Pro mnoho lidí totiž už dávno nejde o peníze. Mohou si dovolit vše, na co pomyslí a když se jim rozbije mobil nebo lednice, nijak je netrápí cena nového spotřebiče. To, nad čím je především potřeba se zamyslet, je způsob, jakým naše počínají ovlivňuje planetu, na které žijeme a která nám poskytuje bezpečný domov.

Naučte se žít životní styl, který je šetrný nejen k vašim financím, ale také k vašemu okolí, vašemu zdraví i lidem okolo vás. Takové počínání splňuje všechny požadavky, které by moderní člověk měl plnit. Dokázat si odpovědět na otázku, co skutečně potřebuji a co je naopak zbytečnost. Umět také o své věci náležitě pečovat a usilovat o tom, aby sloužili co nejdéle. Díky těmto několika tipům se takový uvědomělý člověk může stát i z vás. A nebojte, nebude to bolet.

Važte si věcí

Řada lidí podceňuje to, co naši prarodiče dělali zcela samozřejmě. Vážili si drahých věcí, které vlastnili, pečlivě se o ně starali a nedopustili, aby došli úhoně. Dnešní doba je ale jiná. Lidem padají běžně mobily na zem, zanedbávají údržba domácích spotřebičů a když se pak pokazí, jednoduše je vyhodí a nahradí. Tento konzumní postup je ale zcela v rozporu s jakoukoliv ekologií a udržitelným rozvojem. Pečujte o své věci tak, aby dlouho vydržely. Používejte ochranné kryty, dodržujte návody k použití… jednoduše se opravdu snažte, aby vám přístroj vydržel roky, nikoliv měsíce.

Pijte vodu

Namísto limonád, alkoholu nebo sody pijte čistou obyčejnou vodu. První benefit se týká vašeho zdraví. Není zdravějšího nápoje než obyčejná voda. Zadruhé také výrazně ušetříte, voda bude vždy nejlevnější artikl. Zatřetí pak snížíte i ekologickou zátěž, protože nižší poptávka po slazených nebo alkoholických nápojích povede časem i ke snížení výroby, která zatěžuje planetu.

Nepřehánějte to s praním

Nikdo po vás nechce, abyste chodili ve špinavém nebo zapáchajícím oblečení. Perte však jen tehdy, až budete mít zcela plnou pračku a použijte vždy úsporný prací cyklus. Praní je velká ekologická zátěž. Spotřebovává hodně vody i energie a do kanálu také putuje prací prášek, který je plný chemie. Méně časté praní se projeví i na vašem oblečení. Zachová si déle barevnost a pružnost.

Ať je luxus opravdu luxusem

Věci, které považujete za luxusní, byste si měli dopřávat opravdu jen hodně výjimečně. Čím častěji si je budete dopřávat, tím více pro vás ztratí své původní kouzlo a lákavost a stanou se jen další věcí, kterou nepotřebujete a přesto ji stále děláte. Drahé a speciální věci by měly být opravdu odměnou a ne něčím, co můžete mít každý měsíc.

Omezte restaurace

Vyrazit si večer do restaurace nebo do baru s přáteli je samozřejmě skvělé. Ale je to neekonomické a neprospívá to ani vašemu zdraví. V restauraci toho vždy sníte víc, než byste si dali normálně. Často také sáhnete po nezdravých variantách. A co teprve vaše peněženka? Taková večeře pro dva může šplhat i k několika tisícům za večer.

Domluvte se raději s přáteli, že se budete scházet u někoho doma společně si rozdělte přípravu a nákup občerstvení. Výrazně ušetříte a užijete si možná ještě mnohem větší zábavu než v kdejaké restauraci.

Vidíte, že ušetřit je snadné. Možná tak nenašetříte miliony, ale i pár tisíc se může hodit. Navíc vám díky tomuto přístupu ubudou výdaje za nákup nových a nepotřebných věcí a budete žít jaksi svobodnější život. Navíc s dobrým pocitem, že pomáháte i naší planetě a zachováváte ji pro budoucí generace.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button