Dům a zahradaRady a tipy

Mýty o úspoře energií: Čemu pořád ještě věříte vy?

Existuje mnoho rad jak šetřit energií v domácnosti, a zatímco některé z nejlepších tipů a triků nepochybně sníží vaše účty a pomohou vám ušetřit peníze, jiné jsou přinejmenším sporné. 

Mýty o úsporách energie jsou rozšířenější, než si možná myslíte. To, co mnozí z nás dříve považovali za fakt, se po troše pátrání může ukázat jako mylné. Některé z mýtů o úsporách energie možná dokonce zvyšují naše účty za energie, takže je načase některé tyto mýty nadobro vyvrátit.

Mýty o úsporách energie

Udržování nízkých účtů za energie je spolehlivým způsobem, jak doma ušetřit peníze, což je v současné době důležitější než kdy jindy. Čemu věříte vy?

Mýtus 1: Levnější je mít topení zapnuté na nízkou teplotu po celý den

Možná jste slyšeli, že je levnější mít topení zapnuté na nízkou teplotu po celý den. Má to být efektivnější způsob než jej zapínat a vypínat dle potřeby s přestávkami. Ve skutečnosti je toto ale velmi individuální rada a nedá se aplikovat zdaleka u všech druhů topení ani u všech domácností. Záleží také dost na tom, jak moc času doma trávíte a na jakou teplotu chcete vytápět.

V některých případech, například ve velkém domě s podlahovým vytápěním a systémem tepelného čerpadla, může být levnější mít topení zapnuté na nízkou teplotu po celý den. Je však vždy třeba posoudit konkrétní situaci a dle toho volit správnou strategii.

Mýtus 2: Elektrická topidla jsou účinnější než ústřední topení

Mnoho lidí se po léta domnívalo, že zapojení mobilního elektrického ohřívače je levnější než používání klasického centrálního topení. Elektrické topení vám sice ušetří peníze za vytápění, ale výrazně vám navýší náklady na elektřinu – a v dnešní době, kdy jsou ceny elektřiny na historických maximech, se to rozhodně nejeví jako dobrá strategie. Pokud vám tedy někdo v minulosti tvrdil, že elektrické ohřívače jsou efektivnějším způsobem vytápění vašeho domova, je potřeba tento mýtus vyvrátit.

Mýtus 3: Chytré měřiče sníží vaše účty za energii

Dalším z častých mýtů o úsporách energie je tvrzení, že inteligentní měřiče pomohou snížit vaše účty za energii. Chytré měřiče přesně monitorují, kolik energie spotřebováváte, ale to samo o sobě k úspoře energie nestačí.

Samotná investice do chytrého měřiče vám peníze přímo neušetří. Chytré zařízení vám řekne, kolik energie spotřebováváte, což vám umožní snížit spotřebu a vypnout topení nebo elektrické spotřebiče, které v danou dobu spotřebovávají elektřinu zbytečně. Je tedy na vás, jak tohle zařízení budete schopni využívat a profitovat z něj.

Mýtus 4: Když zapnete topení naplno, dům se rychleji vytopí

Může se zdát logické, že zapnutím topení na plný výkon se dům vytopí rychleji a efektivněji, a tudíž se z dlouhodobého hlediska ušetří energie. Ale to jednoduše neodpovídá realitě. Váš dům se zahřeje za stejnou dobu, ať už máte topení na 20 nebo na 30 °C. Naopak spíše hrozí to, že neodhadnete správný moment, kdy topení vypnout, a budete topit zbytečně navíc, a ještě vám bude horko.

Jaké jsou 3 způsoby úspory energie?

Po vyvrácení nejčastějších mýtů o úsporách energie byste samozřejmě chtěli vědět, jaké jsou podle odborníků tři nejlepší způsoby, jak v domácnosti skutečně ušetřit energii. Jejich nejlepší tipy najdete níže.

1. Zkontrolujte, zda máte ten nejlepší kotel pro váš dům

V závislosti na třídě účinnosti vašeho současného kotle a typu domu, ve kterém žijete, můžete ušetřit tisíce ročně na účtech za energie pouhým přechodem na nový kotel lepší třídy. Vyplatí se udělat si průzkum a ověřit si, zda je váš kotel nejvhodnější volbou pro vaši domácnost.

2. Odolnost proti průvanu ve vaší domácnosti

Existuje spousta nápadů na kutilské zamezení průvanu, které udrží váš dům v teple a sníží vaše účty za energie. Jistou a efektivní cestou je ale zateplením střechy, stěn, okenních křídel a dveřních rámů. Velmi snadno tak snížíte náklady na vytápění, protože nebudete topit pánubohu do oken.

3. Odvzdušněte radiátory

Pokud jsou na radiátorech při zapnutém topení studená místa, je v systému lapený vzduch, což vede ke snížení účinnosti. V takovém případě je nutné vědět, jak odvzdušnit radiátory. Je to snadná kutilská práce, díky níž bude váš domov energeticky účinnější a zároveň ušetříte peníze.

V každém případě je šetření trošku alchymie a musíte sami otestovat, co vám bude fungovat. Vše závisí na tom, kde bydlíte, jak topíte a jaké jsou vaše požadavky na optimální tepelný komfort.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/house-manual/home-energy/energy-saving-myths
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: BOOM 💥: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-ventil-ovladani-teplota-12644994/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button