Krása a módaRady a tipy

Vytrvalý soupeř celulitida. Postavte se jí s těmi nejlepšími zbraněmi

Trápí vás celulitida? Pak více než kdy jindy platí, že na to nejste sami. Celulitidou trpí muži i ženy, mladí i staří, štíhlí i silnější. Dokonce se říká, že až 90 % všech žen celulitidou v nějaké fázi života trpí. U mužů je číslo menší, ale stále ne nezanedbatelné.

Celulitidu asi není potřeba moc představovat. Jedná se o hrudkovité útvary na kůži, které jsou způsobeny podkožním tukem. Najdeme ji na nejrůznějších částech těla, ale samozřejmě nejčastěji na místech, kde se tuk hromadí – tedy na hýždích, stehnech, břichu nebo pažích. Nejedná se jen o kosmetický problém, ale i zdravotní – v takto postižených místech často dochází k omezení průtoku krve a lymfy.

Každý nemá celulitidu stejnou, existují dokonce různé fáze. Pokud se jedná pouze o mírnou celulitidu, může být viditelná jen při stlačení kůže nebo jen na několika málo místech. Ve vážných fázích však již je pokožka hustě pokryta hrboly, které jsou velmi hluboké a výrazné.

Proč celulitidu máme?

Za celulitidou stojí různé faktory a u každého se projevují různě. Mezi tyto faktory se řadí například obezita, nedostatek pohybu, nedostatek spánku, genetika, nevhodná strava, kouření, sedavé zaměstnání, špatný pitný režim, atd. Velmi významnou roli hrají při utváření celulitidy hormonální faktory. A to zejména ty, které mají ve větší míře ženy – tedy například estrogen, ale důležitá je i činnost štítné žlázy nebo hladinu inzulínu. Právě kvůli estrogenu se celulitida ve větší míře objevuje u starších žen. S klesajícím estrogenem dochází k menšímu průtoku krve v pojivových tkáních pod kůží a tuk se v těchto oblastech snáze drží. Projevy celulitidy jsou také úzce spojeny s genetikou. V naší DNA máme například „zabudované“, jak rychlý metabolismus máme, jak a kde se nám ukládá tuk, a také jak se prokrvují jisté části našeho těla.

Přirozené cesty zmírnění celulitidy

Proti celulitidě se dá bojovat různě. Existují dokonce i různé medicínské způsoby. Některé fungují lépe, jiné hůře, ale vědci se shodují v tom, že zatím nebyla vyvinuta žádná terapie, která by trvale a úplně odstranila celulitidu.  Proto je možná zbytečné utrácet za částečně fungující terapie, a lepší je zaměřit se na celkovou změnu životního stylu a další přírodní způsoby jak s tímto kosmetickým problémem bojovat.

Správná hmotnost

I když stále platí, že ani nejhubenější jedinci se nemusí celulitidě vyhnout (a některé modelky jsou toho živým důkazem), přesto hraje vaše celková hmotnost významnou roli. Čím méně budete mít celkově tukový buněk, tím méně jich bude „mutovat“ do formy celulitidy. Krokem ke krásné a hladké pokožce na stehnech i hýždích je tedy bezpochyby ideální hmotnost dosažená díky zdravé stravě a dostatku pohybu.

Masáže

Masáže jsou velmi účinné pro zmírnění celulitidy, jelikož masáží prokrvíme pokožku. Masáž můžete provádět sami doma, nebo se nechat namasírovat ve specializovaných pracovištích. Řada wellness studií dokonce nabízí speciální masáže zaměřené na rozproudění lymfy a krve a odstranění celulitidy. Je nutné masáže provádět pravidelně, jinak se výsledky nedostaví.

Posilování

Nejen že posilováním zpevníme problémové partie a spálíme přebytečný tuk, ale hlavně posílíme svaly na stehnech, které mírně povyrostou, což stačí k tomu, abychom nabourali propojení podkožního tuku. Tato metoda je nejspíš nejpomalejší, ale zato jsou její výsledky nejtrvalejší a projeví se i v jiných oblastech vašeho života. Díky posilování budete také mít lepší vytrvalost a snadněji se vám bude vykonávat velké množství prací i sportů. Navíc vysportované tělo je vždy krásné a přitažlivé. Takže i tato namáhavá a dlouhá cesta se jistě vyplatí.

Co lze tedy proti celulitidě doporučit?

  • pravidelně cvičit, pít hodně vody a jíst hodně bílkovin a vlákniny
  • masírovat postižená místa
  • posilovat problematické partie
  • jíst vitamíny, které podporují tvorbu kolagenu

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button