Dům a zahradaRady a tipy

Dřevěné nádobí je základ zdravé kuchyně

Nádobí a pomůcky ze dřeva mají v kuchyni letitou tradici, vždyť s nimi vařily už naše babičky. Neznamená to však, že bychom se na ně měli dívat, jako na nějaký přežitek. Vždyť mají tolik předností, které jiným materiálům chybí.

Zajisté má každá doma dřevěnou vařečku. Na výrobu jednotlivých druhů nádobí se používá kvalitní dřevo především z lípy, lísky, javoru, buku, smrku nebo jasanu. Technika výroby pak závisí na tvrdosti dřeva. V minulosti se nejčastěji používalo dlabání, strouhání, štípání, vyřezávání a později i soustružení. Výroba dřevěného nádobí bývala v podhorských oblastech velmi významným doplňkovým zaměstnáním.

Bednáři vyráběli různé nádoby složené z dužin, které spojovali dřevěnými nebo kovovými obručemi. Jednalo se především o různé sudy, kádě nebo putny na vodu. V dnešní době se jedná spíše o strojovou výrobu. Ruční zpracování se již vidí jen velmi málo. Možná ještě najdete doma po babičce dřevěnou mísu, máselnici nebo příbory. Největší problém u dřevěného nádobí je hygiena – dřevo je částečně porézní materiál, tudíž se obtížněji udržuje v čistotě.

Výhody dřevěného nádobí

Je tvrdší než plast, nůž ho tedy jen tak nepoškodí. Některé druhy dřeva mají dokonce antibakteriální vlastnosti. V současné době je oblíbená především škrabka na brambory s dřevěnou rukojetí nebo lžíce na nabírání medu. Mnoho lidí nalézá oblibu v používání přírodních materiálů, proto není divu, že se opět dřevěné nádobí vrací do našich kuchyní, stejně tak, jako tomu bývalo za časů našich babiček.

Dřevěné misky můžeme použít na suché potraviny – ovoce, oříšky a podobně. Budou mít nejen praktické využití, ale při servírování i pěkně vypadají. Obzvláště jsou – li zdobené nějakým řezbářským reliéfem, či vykládanou dřevěnou intarzií. Dřevěné talíře či misky můžeme používat i na podávání běžných jídel. Vzhledem k tomu, že dřevo má výborné izolační vlastnosti, jídlo vám vydrží déle teplé.

Novým trendem se stává výroba nádobí z bambusu – je odolný a velmi silný, vydrží tak dlouhou dobu. Také má částečně antibakteriální vlastnosti a nepropouští do sebe kyseliny a barviva obsažená v potravinách.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button