Rady a tipyZdraví

Pilates je cvičení pro zdraví těla i ducha

V současné době se většina z nás bez aktivního pohybu neobejde. Celá řada z nás má sedavý způsob zaměstnání a pokud zrovna nesedíte v kanceláři, vykonáváte nějaké monotónní pohyby. Oba tato způsoby práce jsou příčinou celé řady zdravotních potíží, od bolestí zad počínaje, po vyhřezlé plotýnky konče. Také přemýšlíte nad tím, jaký pohyb by byl pro vás nejvhodnější? A co třeba pilates?

Pilates je způsob cvičení, který pomáhá rozvíjet spolupráci těla a ducha, zlepší vaši fyzickou rovnováhu, posílí zádové, břišní a hýžďové svaly, stimuluje krevní oběh a podporuje okysličení svalů, obnovuje vitalitu celého organismu a podporuje mladistvý vzhled. Díky tomuto druhu cvičení se tělo stává ohebnější a silnější.

Principy cvičení

Tento způsob cvičení je založený na několika důležitých principech, které je nutno dodržovat, jinak cvičení nebude mít kýžený efekt.

  • Kontrola

Při cvičení je potřeba kontrolovat každý pohyb a to nejen při jednotlivých cvicích, ale i při přechodech mezi nimi.

  • Dýchání

Cílené dýchání podporuje maximální schopnost těla pro jeho protažení a každý cvik má své specifické dýchání.

  • Plynulost pohybů

Pilates se částečně podobá józe, na rozdíl od ní se však nezastavuje, ale plynule přechází od jednoho pohybu k druhému. Díky pomalému a plynulému pohybu je zapojován nejen nervový systém, ale i svaly a klouby. To vše vede k rovnoměrnému pohybu celého těla.

  • Přesnost

Vzhledem k tomu, že jsou všechny cviky přesně definované, je potřeba počáteční fáze absolvovat se zkušeným lektorem, který nás naučí, jak správně jednotlivé cviky vykonávat.

  • Střed těla

Všechny cviky jsou prováděny se zapojením břišních svalů, díky čemuž se soustředíme na střed těla.

Proč cvičit pilates?

Pilates je způsob cvičení, který má pozitivní vliv na celou řadu oblastí. Naučí nás vnímat naše tělo, neboť jeho základ tvoří kontrolované a vědomé pohyby, vnímáme všechny svaly našeho těla. Pomůže nám od celé řady zdravotních obtíží, mezi něž patří bolesti zad, inkontinence či ztuhlá ramena. Oprostí nás od všedních starostí, neboť, především zpočátku, to není cvičení úplně jednoduché. Musíme se soustředit na své tělo správně dýchat a koordinovat pohyb, nádechy a výdechy. Tento druh cvičení lze využít kdekoli a kdykoli. Nepotřebujete k němu žádné speciální vybavení postačí pohodlný cvičební úbor a podložka na zem. Jednoduchou a odpočinkovou metodou formuje naši postavu. Zlepší vaši celkovou koordinaci i pohyb. Posílí svaly a zlepší jejich funkce i pohyblivost. Pomáhá protahovat celé naše tělo. Zlepší kvalitu dýchání a aktivuje naši bránici. Zbaví svaly nadbytečného napětí a uvolní je a v neposlední řadě působí jako prevence proti  problémů s meziobratlovými ploténkami.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button