Dům a zahradaRady a tipy

Bydlete ekologicky! Vyplatí se to přírodě i vaší peněžence

Bydlet ekologicky a úsporně je rozhodně hitem poslední doby. A není to jen proto, že je to moderní a trendy. Ekologické bydlení vám může přinést také významnou ekonomickou úsporu, což je jistě zcela zásadní.

V zahraničí, především ve Skandinávii, je úsporné bydlení již delší dobu poměrně běžným standardem. Také u nás lidé začínají více přemýšlet nad tím, jak vhodně nakládat se svými financemi, ale také šetřit okolní přírodu a zvýšit kvalitu svého života. Chcete také žít v souladu s ekologií? Poradíme vám, jak postupovat.

Úsporné bydlení udělá radost vám i přírodě

Také přemýšlíte, jak ušetřit náklady za bydlení a trochu povolit napjatý rodinný rozpočet? Účelem ekologického bydlení určitě není jen šetření financí, ale je to jeden z hlavních důvodů, proč se o něj lidé v dnešní době tolik zajímají. Neméně významný je také šetrný přístup k přírodě a okolí, ve kterém žijeme.

Úsporné bydlení v podobě pasivních domů, fotovoltaiky, LED žárovek nebo venkovního stínění vám pomůže hospodařit udržitelně a jistě i něco málo (nebo i více) ušetřit.

Benefity ekologického bydlení: 

 • snížení nákladů na vytápění
 • snížení nákladů za chlazení
 • úspora vody a energií
 • šetrnost k životnímu prostředí

Klíčové je efektivně řešit vytápění

Asi největším žroutem peněz i energie je každoročně vytápění. Proto se vyplatí přemýšlet nad vytápěním vašeho domu ještě předtím, než se pustíte do stavby nebo rekonstrukce. Úsporu můžete snadno získat instalací fotovoltaiky. Ta je dnes stále oblíbenější a očekává se, že do budoucna budou fotovoltaické panely téměř na každém domě. Solárních panely a baterie dovedou perfektně využívat sluneční záření, uchovávat získanou energii ze slunce a efektivně využívat zdroje přírody pro vytápění nebo ohřev vody.

Proč zvážit fotovoltaiku?

Mezi zásadní výhody patří:

 • nízké provozní náklady
 • ekologické získávání energie
 • minimální obsluha a údržba
 • vysoká udržitelnost

Výhodou navíc je, že energie ze solárních panelů dovede nejen ohřívat vodu, ale také s ní snadno nabijete elektromobil, elektrokoloběžku nebo jakékoliv jiné zařízení. Do značné míry tak můžete být energeticky soběstační a ušetříte značné množství peněz i času. Samozřejmě je třeba počítat, že pořizovací cena panelů není nejnižší, ale jisté je, že během pár let se vám investice navrátí.

Zastiňte okna

Myslíte si, že topení je zásadní, ale třeba takové stínění už nehraje klíčovou roli? Omyl – i kvalitní venkovní stínění dovede velmi významně snížit náklady za vytápění nebo naopak za klimatizaci. Je totiž nepopiratelným faktem, že až 40 % tepla uniká dveřmi a okny. Zaměřte se proto na kvalitní stínění, které těmto únikům zamezí.

 • Ušetříte významně za vytápění i za klimatizaci.
 • Venkovní žaluzie a rolety jsou vyrobeny z odolného hliníku a působí tedy i jako extra ochrana před zloději.
 • Na výběr je mnoho typů lamel i barev.

Venkovní stínění má význam hlavně v létě, kdy dovede dramaticky snížit náklady za klimatizaci, která navíc také může být velmi zdraví škodlivá. Vzduch z klimatizace je velmi suchý a může vést k překrvení, otokům, vysychání sliznic, anebo může snadněji docházet k onemocněním dýchacích cest. Proto volte raději venkovní stínění, díky kterému můžete snížit teplotu v domě až o 10 °C.

Recyklujte vodu

Ekologický přístup k bydlení je zejména o respektu k přirozeným zdrojům, a to i zdrojům pitné vody. Velmi pomůže, pokud se například zaměříte na recyklaci vody, a díky tomu omezíte celkovou spotřebu pitné vody.

Co si pod recyklací vody představit? Po mytí rukou nebo po použití pračky vypouštíme mnoho vody, která ještě není natolik znečištěná, že by se nedala na některé další činnosti využít. Hovoříme o tzv. šedé vodě. Při recyklaci šedé vody využíváme je možné tuto vodu opětovně využít k jinému účelu, například pro zalévání zahrádky nebo ke splachování toalety.

Perte ekologicky a levně

Zaměřit byste se v rámci ekologické domácnosti měli také na praní. Běžné prací prostředky zatěžují přírodu, protože obsahují velmi silné chemikálie, které se pak dostávají do vody a přírody. Ekologickým praním můžete snadno omezit vliv těchto látek na vnější prostředí. Zkuste například nakupovat ekologické prací prášky, které nedráždí pokožku a nevyvolávají alergie. Podle řady návodů si také můžete vyrobit vlastní prací směsi, které navíc vycházejí velmi levně.

ZDROJ: https://ideal-turf.com/eco-friendly-home-tips/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Thirdman: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-lide-zeny-dum-8469998/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button