Dům a zahradaRady a tipy

Banální bodnutí se může proměnit v drama o život. Naučte se jej správně léčit i rozpoznat vážný stav

Léto si každý určitě užíváme plnými doušky, ale jistě se najde pár věcí, které by se daly vylepšit. A mezi ně bezpochyby patří i útoky nepříjemného hmyzu. Velmi otravní umí být komáři, ale nebezpečí představují i vosy a včely, které sice samy od sebe většinou neútočí, ale nedopatřením se nám mohou připlést do cesty. Jejich píchnutí je pak nejen bolestivé, ale pro alergiky může znamenat vážnou hrozbu. Víte, jak s píchnutím od vosy či včely naložit?

Většina hmyzího bodnutí způsobuje obvykle pouze místní příznaky na kůži či sliznici. Vážné, život ohrožující příznaky, se prý objevují jen asi u procenta osob. U dětí však může být vosí bodnutí stále poměrně nepříjemné a mít vážnější následky než u dospělých osob.

Důležité je místo vpichu

Jestliže vás vosa bodne třeba do ruky či do nohy, většinou skutečně není důvod se zvlášť znepokojovat. Problém ale může nastat, pokud se jedná o vpich v oblasti úst či krku. Pozor je proto třeba dát hlavně při konzumaci sladkých pokrmů či nápojů, které hmyz přitahují. Riziko představují také mnohačetná bodnutí, kdy může v nejhorším případě dojít až k selhání ledvin.

Co se děje po bodnutí?

Jestliže vás bodne vosa či včela, dochází k vpravení jedu do rány. Běžným projevem je obvykle zarudnutí a otok různého rozsahu, místo může bolet, svědit či pálit, občas se může objevit i zvýšená teplota, případně nevolnost nebo zvracení.

U vážnějších případů se poté setkáváme s dušností, tlučením srdce, poklesem krevního tlaku a následnému anafylaktickému šoku. Těžká reakce se projeví během několika desítek minut a je potřeba skutečně rychle jednat, jelikož může dojít k bezprostřednímu ohrožení života.

Jaká je první pomoc?

Nejprve vždy zkontrolujte, zda v kůži nezůstalo žihadlo, které je třeba pinzetou případně odstranit. Včela žihadlo zanechává pravidelně i s jedovým váčkem, vosa jen velmi výjimečně. Žihadlo vytahujeme opatrně a snažíme se jej uchopit pod jedovým váčkem, abychom do rány nevstříkli další jed.

Následně je vhodné místo vpichu zchladit. Pomůže přikládání studených obkladů a také ošetření vhodným chladivým gelem jako je třeba Fenistil Gel z lékárny. Pokud se jedná o bodnutí v rizikovém místě, zejména do vnitřku úst či jazyka, je nejlepší urychleně zavolat odbornou pomoc. Hrozí totiž otok ústní dutiny či jazyka a dušení.

Jako další krok k léčbě je neutralizace jedu. Postup je ale odlišný u vosy a u včely, protože složení jejich jedu se liší. Při bodnutí vosou je ideální neutralizovat kyselou látkou, tedy octem, cibulí, případně citronem. U včely neutralizujeme zásaditou látkou, například mýdlovým roztokem nebo jedlou sodou.

Léčebné přípravky

V každém případě a zejména pak u vážnějších projevů není třeba se bát podání celkových antihistaminik v tabletě pod jazyk (Dithiaden, Zyrtec, Zodac aj.). Nic tím v podstatě nezkazíte a zabráníte dalšímu rozvoji obtíží.

Při zhoršování obtíží proveďte protišoková opatření – pomůže uložit postiženého do tzv. protišokové polohy, tj. do polohy vleže se zdviženými končetinami. Kontaktujte záchrannou službu, situaci jim popište řiďte se jejich radami a doporučeními.

Buďte i nadále obezřetní

Reakce na kůži po bodnutí hmyzem je vždy velmi individuální záležitost. Vliv má nejen imunita poštípaného, ale také síla jedu hmyzu. Normální je lehký otok, který postupně odeznívá a také svědění či štípání, jež se ale postupně zlepšuje. Pozor si ale dejte na více ložisek, případně pupenů, které se slévají ve větší plochu, případně se jejich stav nijak nelepší. Obezřetní buďte také na nachové zabarvení okolí a samozřejmě reakci okolních lymfatických uzlin.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button