Krása a módaRady a tipy

Proti padání vlasů a lupům: Vyrobte si domácí kopřivový šampon

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Nejen ženy utrácí horentní sumy za to, aby jejich hříva byla zdravá, lesklá a krásná. I muži bohužel často bojují s tím, že je vlasy opouštějí až příliš brzo. Správná péče je základ proto, aby vlasy byly skutečně tím, co vaši krásu pozvedá, a nikoliv umenšuje. Jak ale na to?

Dopřejte vašim vlasům dostatečnou pozornost a péči. A kde jinde začít než u šamponu. Právě jeho volba a složení může zásadním způsobem ovlivnit to, jak vaše vlasy budou vypadat a jak se jim bude dařit. A jako vždy, je dobré vsadit na přírodu. Skvělým řešením je kopřivový šampon, který si navíc podle našeho návodu můžete vyrobit doma. Takový šampon bude mít maximum živin, a navíc ušetříte spoustu peněz za předražené výrobky. Je to daleko lepší volba než šampon kupovat v obchodě – tam má často jen pár procent výtažků z kopřivy a jeho účinky jsou minimální.

Benefity kopřivy

Kopřiva je považována za tzv. zlatý plevel. Má totiž velmi blahodárné účinky, pomáhá při nemocech, čistí organismus, umí také pročistit krev a obsahuje spoustu minerálů a vitaminy B2, B6 a C1. Přesto ji na zahradě většina lidí nevidí ráda – rozrůstá se totiž velmi rychle a bere živiny jiným rostlinám. Navíc nepříjemně pálí, což je zejména pro děti velmi bolestivé. Z kopřivy se ale vyrábí také masti, tinktury, čaje, kosmetika, a dokonce ji můžeme i jíst! Kopřiva toho umí spoustu:

  • podporuje léčbu močového traktu
  • pomáhá při bolestech kloubů
  • snižuje projevy alergie
  • brání zvyšování cukru v krvi
  • pomáhá snižovat krevní tlak
  • podporuje léčbu ekzémů a kožních potíží
  • je skvělá na detoxikaci organismu

Navíc jsou dobře známé její skvělé účinky na vlasy. Nálev z kopřivy je možné používat jako konečný oplach vlasů pro posílení hřívy, masáž pokožky hlavy nebo jako léčebnou vodu při boji s akné. Úžasné výsledky přináší domácí šampon, který vyrobíte z kopřivového výluhu. Je zcela přírodní, šetrný a velmi účinný i při boji proti lupům nebo jiným vlasovým potížím.

Jak si vyrobit domácí kopřivový šampon

Hrst kopřiv dejte přibližně do 200 ml vody a nechte je přejít varem. Po chvilce vodu vypněte a nechte vývar asi 20 minut louhovat.

Po 20 minutách louhování je čas odvar slít a oddělit lístky kopřivy od odvaru. V tuto chvíli máte v podstatě připravený vydatný léčivý čaj, který si můžete klidně i vypít, ale tentokrát jej raději využijeme k výrobě šamponu. Než budete v přípravě pokračovat, nechte odvar vychladit.

Následně kopřivový výluh nalijte do nádoby, ale neplňte ji až po okraj, jelikož do ní budeme přidávat další ingredienci. Do lahve nyní přidejte kvalitní dětský šampon. Je důležité zvolit skutečně šampon pro děti, nebo bio neparfémovaný šampon, který obsahuje jen minimum přídatných látek, je hypoalergenní a velmi šetrný k pokožce.

Láhev se šamponem pevně uzavřete a pořádně protřepejte. Hotový kopřivový šampon skladujte v lednici. Vlasy je možné mýt s jeho pomocí klidně i denně. Pro lepší výsledek ještě použijte kondicionér, který vlasy zjemní.

Nemáte kopřivy? Nevadí!

Pokud nemáte čerstvé kopřivy, je možné je nahradit přidáním asi 15 ml kopřivové tinktury. Tu můžete koneckonců používat i samostatně jako vlasovou vodu proti padání vlasů a proti lupům, stačí si s ní pravidelně masírovat vlasovou pokožku.

Pamatujte také na to, že éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci. Nejlepší je tedy před použitím provést kontrolní test na malém místě na kůži. Pokud se během pár hodin neobjeví žádná reakce, můžete šampon bezpečně používat.

Zdroj: https://www.wolfcollege.com/how-to-make-stinging-nettle-shampoo-recipe-by-hannah/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button