Dům a zahradaRady a tipy

Větrání i v zimě bez ztráty tepla. Takto zvládnete ušetřit a netrpět vydýchaným vzduchem

Čerstvý vzduch je nezbytný pro náš život a je nutné mít jej dostatek také ve své domácnosti. Větrání je přitom nezbytné stejně v létě, jako i na podzim a v zimě, kdy již venku vládne chladné počasí. Pokud to budete provádět správně, nemusíte se větrání bát kvůli ztrátě tepla. Dobrou službu vám může udělat také kvalitní rekuperační jednotka.

Větrání bychom neměli podceňovat, protože v místnostech, kde se pravidelně nevětrá, se zvyšuje koncentrace škodlivého oxidu uhličitého. Typické ale je, že okna se nám v chladném a sychravém počasí nechce moc otevírat, a proto nám čerstvý vzduch může velmi rychle chybět. Větrat se ale musí i v mrazech, jen je třeba zvolit jiný postup, než byste možná vybrali v létě. Navíc vám mohou pomoci i moderní technologie, které nabízí snadné řešení takřka bez práce.

Nedostatek životodárného kyslíku

V nevětraných místnostech dochází k přebytku oxidu uhličitého, který může způsobovat i skutečně závažné zdravotní obtíže, především kvůli plísním, které začnou bujet i vlivem nadměrné vlhkosti. Plísně poté patří k jedněm z nejčastějších příčin astmatu nebo nejrůznějších alergií. Nedostatečné větrání ale může vést také k bolestem hlavy nebo nevolnosti.

Moderní plastová okna navíc dokonale přiléhají, takže žijeme ve skutečně utěsněných prostorách, a proto nesmíme větrání podcenit. Jak ale správně větrat, abyste neztráceli drahocenné teplo?

Vše dovede řešit rekuperace

Všichni už jsme asi slyšeli známou poučku, že větrání by mělo být krátké a intenzivní. Co to ale znamená? Doporučit můžeme větrat několikrát do hodiny po dobu 4 až 6 minut. Jenže to je dost ošemetné a pořád myslet na otevírání oken je dost otravné. Ve skutečnosti jsme tedy odkázáni na občasné otevření oken, což ale nemusí být finální řešení. Pomoci mohou dnešní moderní technologie, s jejíž pomocí budete mít doma neustále dostatek vzduchu. Řešením může být větrací jednotka s rekuperací.

Jak rekuperace funguje?

Tato jednotka automaticky měří kvalitu ovzduší v místnosti a spustí ventilaci přesně ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Jedná se vlastně o přístroj, který dovede v pravidelných intervalech do místnosti přivádět čerstvý a čistý vzduch, ovšem ten je již dopředu „předehřátý“ odpadním vzduchem z interiéru, takže nepřicházíte o drahé teplo.

Jaké jsou možnosti?

Rekuperační jednotky bývají často zaměňovány za klimatizaci, ale jedná se o jinou technologii. Rekuperace totiž pracuje i s čerstvým venkovním vzduchem, kdežto klimatizace jen s tím vnitřním, který dovede následně ochladit nebo oteplit. Při rekuperaci můžete zvolit centrální variantu, která ale vyžaduje větší náklady na rozvody po celém objektu.

V nabídce jsou ale také decentralizované jednotky, které je možné umístit do jednotlivých místností. Co ale třeba hluk? Pokud si vyberte vhodný přístroj, neuslyšíte prakticky nic. A i spotřeba energie je velmi nízká. Je to velmi vhodné řešení, které má z dlouhodobého hlediska potenciál ušetřit vysoké náklady na topení a umožnit vám žít v příjemně větraných prostorech bez ztráty tepla.

Zkuste dotace

Pokud o pořízení rekuperace uvažujete, může být dobrou cestou také žádost o dotaci. Stát aktuálně podporuje tyto projekty, které šetří energii, a mohli byste si rekuperační jednotku pořídit skutečně s minimální investicí. Poptejte se na možnosti a neváhejte se poradit s odborníky.

ZDROJ: https://gree.uk.com/blog/benefits-of-heat-recovery-systems/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-strecha-panorama-dum-4786270/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button