Dům a zahradaRady a tipy

Na nachlazení je třeba dávat pozor i u psů. Hrozí i obávaný psinový kašel

Virové respirační potíže se netýkají jen lidí, ale i domácích mazlíčků. Zejména na počátku jara poměrně často mohou onemocnět právě psi. Oni se navíc dokážou jen těžko přihlásit o nějaký lék nebo vaši pomoc, a proto musíte příznaky nemoci poznat sami a případně včas zasáhnout. Pokud váš pes kašle, je rozhodně na místě zpozornět. Když zasáhnete včas, můžete se návštěvě veterináře vyhnout.

Příčinou kašle mohou být různá onemocnění zejména dýchacího a kardiovaskulárního aparátu. Nejčastěji je však na vině prochladnutí nebo nakažení nějakým virem, který se šíří kapénkovou infekcí.

Nenechte psa prochladnout

I přes veškerou vaši péči může ale někdy k nachlazení dojít. K následnému zánětu horních cest dýchacích u psa pak může dojít velmi snadno. Někdy stačí jen to, aby se zpočátku jara vrhnul do nějaké vody, nebo neodhadnete teplotu a na procházce strávíte až příliš dlouho. Ani na jaře byste ale v žádném případě neměli psa nechávat čekat venku, zatímco si jdete nakoupit. Psovi nezbývá než sedět na chladné zemi a k nachlazení může dojít velmi snadno, nebo jej dokonce čekají potíže spojené s prochladnutým močovým měchýřem.

Psincový kašel

Zánět horních cest dýchacích může být způsoben také infekčním onemocněním, takzvaným psincovým kašlem. Jde o virové onemocnění, které se projevuje zvýšenou teplotou, kašlem, apatií a nechutenstvím. Máte-li podezření na toto onemocnění, je dobré psa bedlivě sledovat a vyhodnocovat vývoj jeho stavu.

Pokud pes pouze občas zakašle, ale jinak se chová úplně normálně a přirozeně, tedy běhá, je veselý a jí, můžete zkusit nasadit domácí léčbu. Pomůže většinou jitrocelový sirup, který podávejte psovi dvakrát denně v dávce určené pro děti. Většinou ho pejsek zbaští sám, protože sirup je přirozeně sladký, takže jej jen stačí nalít na lžíci a ujistit se, že jej slízne. Kdyby se vzpouzel, je možné sirup do tlamy aplikovat stříkačkou nebo pipetou.

Nikdy ale při domácí léčbě nedávejte psovi preparáty z domácí lékárničky. Zapomeňte zejména na léky proti bolesti a zánětu na bázi účinných látek ibuprofenu nebo paracetamolu. Můžete tím psovi způsobit velmi vážné trávicí obtíže.

Dopřejte psovi klid

Nezbytnou součástí léčby je také klidový režim. Psa je nutné držet co nejvíce doma a v teple. Procházky omezte jen na nutné vyvenčení a pak honem domů. Pokud venku prší nebo je skutečně velká zima, je vhodné nasadit psovi také ochranný obleček – zejména jde-li o malé nebo krátkosrsté plemeno.

Bolavý krk

I psa může bolet v krku. Je to problém nejen proto, že trpí, ale také logicky nechce přijímat stravu, a tím si může přivodit další obtíže. Ulevit mu ale může mimo jiné i úprava stravy. Pokud je to možné, tak na několik dní zcela vynechte tvrdé granule a raději pejskovi uvařte maso se zeleninou, případně ohřejte kvalitní masovou konzervu s vitamíny a minerály. Psovi velmi pomůže, když bude strava měkká, a ne příliš horká.

Kdy by měl zasáhnout veterinář

Pokud se stav nelepší a je patrné, že psovi není dobře (je smutný a apatický, nebo dokonce přestává jíst), není na místě odkládat návštěvu u veterináře. Ten pejska důkladně prohlédne, změří mu teplotu, poslechne a vyšetří podčelistní mízní uzliny. Podle výsledku vyšetření navrhne vhodný léčebný postup. Je možné, že veterinář rozhodne také o předepsání antibiotik. Podávají se širokospektrální preparáty po dobu sedmi až deseti dní.

Prevence v podobě očkování

Prevencí psincového infekčního kašle je očkování. Určitě jej lze doporučit v případech, kdy pes pravidelně trpí na záněty horních cest dýchacích. Někteří psi jej mívají pravidelně dokonce i dvakrát ročně, což už je jistě důvod pro to, abyste situaci řešili právě třeba očkováním. Očkování také někdy vyžadují psí hotely před nástupem pejska na pobyt jako prevenci šíření této infekční nemoci. Očkování se podává poněkud specifickým způsobem – kape se přímo do nosu. Důvodem je to, že imunita po nakapání očkovací látky přímo na sliznici je mnohem silnější a odezva rychlejší než při běžném postupu očkování. Pro psa je tento postup také přijatelnější a méně nepříjemný.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button