Dům a zahradaRady a tipy

Realitní trh v době pokoronavirové? S prodejem byste neměli otálet

Krize zasáhla různá odvětví. Hojně se nyní diskutuje o tom, jak se právě změny v ekonomice promítnou i do trhu realit. Ten přitom v posledních letech zažívá obrovský boom a řada lidí už nějakou dobu nemůže uvěřit, kam až se ceny bytů vyšplhaly. Pořídit si nyní vlastní bydlení ve větším městě je téměř nemožné, a o to více je matoucí, jak je možné, že ceny stále rostou.

Zdá se však, že i koronavirová krize obrátí trh realit vzhůru nohama. Počet zájemců o koupi totiž logicky je stále menší a hypotéku dostane dnes jen málokdo. Zato se dá očekávat, že počet bytů na prodej vzroste. Například řada majitelů, kteří své byty pronajímali na Airbnb, bude zvažovat jejich prodej, pokud z nich nebudou mít několik měsíců žádný zisk a jen vysoké výdaje. Pro kupující by tedy pokoronavirová doba mohla být přeci jen přívětivější. Pokud i vy prodej bytu zvažujete, je velmi důležité neudělat teď chybu. Čeho se vyvarovat?

Času není nazbyt

Podle analytiků se propad cen na realitním trhu očekává nejpozději v létě nebo na podzim. Ceny půjdou dolů až o 15-20 %. Jestli tedy chcete prodat za předkrizové ceny, máte v podstatě jen několik týdnů. Nevyplatí se tedy na nic čekat. Zvažte své rozhodnutí a pokud do toho chcete jít, udělejte to hned, nebo počítejte s tím, že si pak několik měsíců, možná i let počkáte.

Buďte realističtí

Každý chce na prodeji nemovitosti vydělat, to je jasné. V nastavování prodejní ceny ale buďte realističtí a držte se skutečně toho, co je na trhu běžné. Většina majitelů má nerealistická cenová očekávání. Navíc vás tlačí čas, a tak je možná na místě mít v záloze připravenou i nižší nabídku, kterou můžete potencionálního kupce přesvědčit.

Nejvíce lidí uvidí váš inzerát, když se poprvé objeví na realitních serverech, a proto je důležité právě v tento moment nenastavit cenu příliš vysoko, aby nákupčí vůbec měli motivaci se o vaši nemovitost zajímat. Navíc postupné snižování ceny nepůsobí dobře a vyvolává dojem, že nemovitost z nějakého důvodu nemůžete prodat, což je vždy podezřelé. Jistě ale neprodávejte svůj byt pod cenou. Sami víte, kolik peněz i práce jste do nemovitosti investovali, a není na místě nežádat tyto náklady zpět. To byste byli sami proti sobě.

Zaujměte na první pohled

Sice spěcháte, ale to neznamená, že máte prezentaci vaší nemovitosti odfláknout. Kvalitní fotky i informativní popisek dokáží přilákat vážné zájemce a vy sami si budete moci vybírat, komu svůj majetek prodáte. Nebojte se tedy investovat především do kvalitních fotek, které vaši nemovitost představují v tom nejlepším světle. A to doslova – špatně působí tmavé a rozmazané fotografie. Vyvolávají dojem, že jste si vůbec nedali záležet a prezentují i vás, jako prodávajícího, ve velmi špatném světle. Správným úhlem se dá také zařídit, že prostor bude působit prostorněji a luxusněji. Pokud si sami s foťákem příliš nevěříte, nebojte se investovat do služeb odborníka.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ve většině případů bude prodej financovaný hypotékou. Jen málokdo má na úctě volných několik milionů na nákup nemovitosti. Pokud je to i případ vašich zájemců, nezapomeňte si ověřit, že mají schválený hypotéční úvěr. Nechcete přeci plýtvat časem s někým, kdo vám po dvou měsících řekne, že mu banka úvěr neschválila. Můžete samozřejmě dát přednost kupujícím, kteří disponují vlastními finančními prostředky, ale s vyšší cenou nemovitosti se pravděpodobnost takového prodeje dost snižuje.

Uvidíme, co následující měsíce přinesou. Chování kupujících i prodávajících je o značné míry nepředvídatelné, takže i prognózy se mohou mýlit. Je však nepravděpodobné, že by realitní trh zůstal nepoznamenaný.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button