DárkyDům a zahrada

Pěstujte pokojovky ve vodě. Získáte netradiční interiérový doplněk

Líbí se vám spojení zeleně a vody? Proč něco podobného neuskutečnit i u vás doma? Není vůbec složité vybudovat si vlastní malou vodní zahrádku, která najde své místo i v interiéru bytu. Navíc se může stát velmi originálním a hravým prvkem, který vaše bydlení promění ve velmi kreativní a zajímavé místo. Poradíme vám, jak na to.

Proč zkusit vodní zahradu?

Pěstování rostlin pouze ve vodě je velmi snadné a skvěle se hodí i pro úplné začátečníky. Jde totiž o jeden z nejjednodušších způsobů, jak se pěstování rostlin věnovat. Nepotřebujete žádné květináče, hlínu, ani různé náčiní – vystačíte si prostě jen s několika nádobami a vodou. Nemusíte navíc ani řešit zalévání – květiny se vlastně o sebe postarají úplně samy. Rostlinky navíc mohou mít i blahodárné účinky na vaše zdraví.

Co budete potřebovat?

Nezbytné jsou samozřejmě vhodné nádoby a rostliny, ale hodit se vám bude také starý kartáček na zuby, hadřík, skalka nebo oblázky, filtrovaná voda a výživa pro vodní rostliny. To vše snadno seženete v zahradnictví nebo hobby potřebách.

Vzhled vodní zahrady závisí především na tom, jaké rostliny si pro ni vyberete. Jestliže chcete mít vodní zahradu u vás doma, můžete vybírat z této nabídky:

  • Jednou z možností jsou skutečně vodní rostliny, které žijí pouze ve vodě. To znamená, že do vody je ponořená celá rostlina, včetně kořenů a listů. 
  • Další volbou jsou tzv. emergentní rostliny, tedy rostliny, jejichž kořeny jsou považovány za volně plovoucí, ale jejich listy bývají obvykle rozprostřeny na vodní hladině.
  • Poslední možností jsou plovoucí rostliny, které žijí na povrchu vody. Jejich kořeny jsou malé a mělké. Z těchto rostlin můžete vybírat skutečně dlouho – nabídka je rozsáhlá. Tímto způsobem lze navíc pěstovat i řadu pokojových rostlin, které se tradičně pěstují v hlíně, jako je photos, kala, filodendron nebo třeba anglický břečťan.

Klíčová je volba správné nádoby. Ty mohou mít velmi různorodou podobu. Zkusit můžete třeba širokou vázu, kamennou mísu, akvárium, džbán, ale také klidně velkou nádobu po okurkách či jakoukoliv jinou dekorativní skleněnou nádobu. Záleží jen na vaší fantazii a také stylu vašeho bydlení. Myslete však na to, aby se vám do ní rostlina pohodlně vešla a měla dost prostoru pro růst.

Máte vybráno?

Pokud jste si již nějakou rostlinu zvolili, je potřeba ji na pobyt ve vodě připravit. Důležité je ji důkladně očistit od všech nečistot z kořenů. Pomůže vám to nejen s udržováním čisté vody, ale také to kořenům usnadní adaptovat se na čistě vodní prostředí. K očistě kořenů použijte ideálně starý měkký zubní kartáček nebo hadřík. Po očištění je můžete ještě opláchnout pod tekoucí vodou.

Jestliže chystáte vodní zahradu za použití skutečných vodních rostlin, ozdobte nádobu kameny a oblázky. Rostlinka by pak měla přijít na dno nádoby, kde k ní přidávejte další kameny a oblázky, dokud nebude základna rostliny pevně zajištěna. Dávejte si nicméně pozor na to, aby koruna rostliny nebyla zcela pokryta kameny, protože jinak by to mohlo bránit růstu kořenů. Horní část kořenového balu nechte mírně odkrytou.

U polovodních rostlin je nutné před přidáním vody umístit kořeny do nádoby a pevně je držet na místě. S tím vám také mohou pomoci kameny i oblázky. Můžete je ale nechat růst v celém kontejneru, záleží, jak velkou rostlinu chcete a jaký tvar vám připadá žádoucí a zajímavý.

Čas na vodu

Jakmile bude vše připraveno podle vašich představ, přichází čas, kdy bude potřeba zalít nádobu dostatečným množstvím vody. Vždy používejte vodu filtrovanou. Pokud byste rostlině nalili jen klasickou vodu z kohoutku, pravděpodobně by vaše pěstování nemělo dlouhého trvání. V případě, že filtrovanou vodu nemáte k dispozici, je nezbytné nechat vodu z kohoutku alespoň přes noc odstát. Předtím než vodu nalijete do nádoby, ujistěte se, že má pokojovou teplotu a není tedy ani příliš horká, ani studená.

Jak již bylo řečeno, vodní zahrada v interiéru je skutečně nenáročná. To neznamená, že se o ni nemusíte vůbec starat. Zahradu umístěte tam, kde bude dostatečné nepřímé světlo a dejte ji někam, kde na ni nepůjde zima, ani průvan. Vyplatí se využívat také vhodné tablety s výživou pro vodní rostliny. Pravidelně přidávejte vodu do nádoby a asi jedenkrát do týdne vodu kompletně vyměňte za čerstvou. Vhodné je také zkontrolovat kořeny vaší rostliny a odstranit mrtvé nebo umírající listy či kořínky.

ZDROJ: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/projects/growing-houseplants-in-water.htm

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button