Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Udělejte si více času na sebe. Ukážeme vám, jak na to

Patříte mezi lidi, kteří by se pro ostatní doslova rozkrájeli, ale na vás samotné vám už nezbývá prakticky žádný čas? Zanedbáváte se, nedopřejete si žádný odpočinek ani dovolenou a pořád je pracujete pro ostatní? Je načase to změnit! Každý má právo pečovat o své zdraví, svou krásu a svůj osobní rozvoj. A je zodpovědností každého najít si na tyto aktivity čas a naučit se říkat „ne“ věcem, které nám neumožňují chvíli vydechnout. My vám ukážeme, jak toho docílit a zároveň si nepřipadat jako sobec. Pamatujte, že čas na sebe je základem vyrovnaného psychického stavu a nestojí to za to, abyste museli jednou bojovat s depresemi nebo únavovým syndromem.

Neomlouvejte se

Prvním krokem je uvědomit si, že za čas, který věnujete jen sami sobě, se nemusíte nikomu omlouvat. Ani vaší rodině, partnerovi, dětem, šéfovi… prostě nikomu. Je to vaše právo a vy nemusíte nikomu nic vysvětlovat. Naučte se mít vědomí vlastní důležitosti a hodnoty a nebojte se dát to najevo.

Čas pro sebe každý den

Mít čas na vlastní aktivity byste měli mít každý den. Bez ohledu na to, kolik máte dětí, jak náročnou máte práci a zda ještě pečujete o nemocné rodiče. Najít si každý den alespoň půl hodiny na osobní relaxaci je naprostou nutností. Měla by to respektovat i vaše rodina a dát vám k tomu příležitost. Stanovte si například, že po příchodu z práce si v klidu chcete vypít kafe a přečíst si kousek knihy a teprve až poté je čas na povinnosti a řešení vašich úkolů.

Bonus navíc

Kromě pravidelných minut denně, které věnujete jen sami sobě, byste si čas od času měli dopřát prodloužený víkend někde pryč. Nestačí říct si, že o víkendu nebudete nic dělat – to se vám doma nikdy nepodaří. Abyste se skutečně mohli zrelaxovat musíte opustit své přirozené prostředí, kde vám podaří všechno připomíná vaše resty, a odjet někam pryč. Děti dejte babičce na hlídání a odjeďte sami nebo s partnerem na víkend někam, kde to máte rádi a věnujte se aktivitám, které normálně neděláte. Můžou to být deskové hry nebo sport. Podle vaší libosti.

Vytvořte si denní pečující návyky

Vytvořit si rutinu je základem toho, že na danou věc v žádném případě nezapomenete. Zvyk je železná košile. Když si navyknete každý den si na pár minut zacvičit, bude vám to okamžitě chybět, jakmile si na to neuděláte čas. Zvyk prý trvá vytvořit 21 dní, tak začněte ještě dnes!

Zkuste něco úplně nového

Vystupte z každodenního kolotoče povinností a vyzkoušejte něco úplně nového. Může to být třeba adrenalinový sport nebo návštěva laser game. Cokoliv, co vás baví, a pořád si říkáte, že na něco takového nemáte čas.

Domácí práce si zpříjemněte

I plnění domácích povinností se může stát časem , který máte pro sebe a můžete relaxovat. Při mytí nádobí či žehlení si pusťte seriál nebo oblíbené CD a nenechte se nikým a ničím rušit. Spojíte tak příjemné s užitečným.

Zapojte celou rodinu

Možná jste přetížení i proto. že neumíte věci delegovat na jiné. To je velká chyba. I velmi malé děti už mohou mít své jednoduché povinnosti, za které nesou plnou odpovědnost a vy se o ně nemusíte starat. Naučit dítě, aby po sobě opravdu pokaždé poklidilo hračky nedá takovou práci a vám ti ulehčí spoustu času. Pokud je to možné, zapojte do povinností i svého partnera. V rodině by se povinnosti měly rozdělovat spravedlivě.

Běžte ven

Nejste-li doma, nikdo vás nemůže otravovat s dalšími povinnostmi. Nechte mobil ležet na stole a alespoň na půl hodiny vyrazte ven. Domů se vrátíte s novou energií, kterou oceníte nejen vy, ale i lidé, kteří s vámi žijí. Čerstvý vzduch opravdu umí zázraky a pohyb vám dodá lepší pocit sama ze sebe.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button