Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Účinné tipy, jak se nadobro zbavit plísně ve vašem domě

Chladné a vlhké počasí, které nyní panuje je rájem pro tvorbu plísní ve vašich domovech. Někdy jim dáváte příčinu k jejich vzniku a ani to možná netušíte. Plísně mohou být velmi nebezpečné pro váš život, zejména pro děti. Mohou způsobit záněty dutin, záněty dýchacích cest, alergie, vedoucí až k astmatu. Plíseň je houba, která své výtrusy uvolňuje do vzduchu. Pro člověka mohou být některé druhy plísní jedovaté.

Co plíseň způsobuje?

Vše se točí kolem vlhkosti ve vašem domově. Možná si ani neuvědomujete, kolik vlhka vyprodukujete běžnými domácími činnostmi. Vaření, praní a sušení prádla, dokonce i dýchání způsobuje vznik přebytečné vlhkosti. Prasklé spáry u oken, nedostatečně zateplený nebo izolovaný dům neposkytují dostatečnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Na tyto opravy potřebujete profesionála, ale investice se vám zcela jistě vrátí.

Zabraňte vzniku plísní a vlhkosti

Hodně větrejte

V zimních měsících to možná zní bláznivě, ale pokud nevětráte, nemá vlhkost kam odcházet. Po sprchování nebo vaření ihned vyvětrejte dokořán otevřeným oknem. Při vaření vždy používejte digestoř. V místě, kde máte pračku a sušičku na prádlo nebo sušíte volně prádlo zajistěte dostatečné odvětrávání.

Použijte protiplísňovou barvu

Při malování stěn použijte speciální barvu, která zabraňuje tvorbě plísní. Pokud se vám plísně tvoří, nepoužívejte tapety. Budou se vám odlupovat a vlhkost se drží i pod nimi.

Odstraňujte vlhkost

Pravidelně otírejte vlhkost z oken, sprchových zástěn a dlaždic.

Nastavte topení na normální teplotu

Otáčíte regulátorem topení z extrému do extrému? Nejčastější chyba, kterou lidé dělají ve snaze ušetřit. V nepřítomnosti úplně stáhnou topení. Nic neušetříte a navíc vytvoříte ráj pro tvorbu plísně. Nechte topení zapnuté a jen ho mírně ztlumte, když odcházíte.

Používejte odvlhčovač

Pokud se doma potýkáte s velkým vlhkem, pořiďte si odvlhčovač. Na trhu je k dostání několik typů. Budete se divit, kolik vody ze vzduchu nasbírá.

Použití přípravku proti plísni

Při používání přípravku buďte velmi opatrní a dodržujte doporučení uvedené na obale. Děti by neměli být v místnosti, kde se přípravek použije. Použijte respirátor, rukavice a staré oblečení.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button