Dům a zahradaRady a tipy

Na písku klidně i doma. Takto snadno si vyrobíte vlastní píškoviště

Také vaše dítko miluje hraní na pískovišti a vy jen litujete, že zrovna to nejbližší máte až pěkných pár minut cesty od domu? Proč tedy nezvážit možnost pořídit si pískoviště vlastní? Stačí jen kousek nevyužívané zahrady a můžete mít soukromé pískoviště pro vaše dítě a jeho kamarády, kde je bezpečno a máte je doslova na dosah.

Pískoviště bezpochyby pevně patří k dětství. Každé malé dítě prostě miluje hru s pískem, formičkami a lopatkami. Navíc nejde jen o hraní – tyto aktivity zároveň také přispívají k rozvoji kreativity, jemné motoriky, kognitivních či psychomotorických schopností a mnoha dalších dovedností.

Hraní v písku zastupujte tzv. smyslové hry, při kterých dítě vnímá teplotu, strukturu, vůni a tvar daného materiálu. Už i jen proto se vyplatí dítěti písek pořídit.

Jaké pískoviště vybrat?

Předtím, než se pustíte do samotné realizace dětského pískoviště, měli byste se rozhodnout, zda chcete nadzemní nebo zapuštěné pískoviště.

Nadzemní pískoviště

  • Je rychlejší na realizaci – stačí jen dřevěný rám umístit na zem
  • Dá se snadno přeložit na jiné místo.
  • Má menší stabilitu
  • Pod písek je třeba umístit fólii a je třeba najít vhodné rovné místo.

Zapuštěné pískoviště

  • Je stabilní a má delší životnost.
  • Dá se s ním pracovat také v hrbolatém terénu.
  • Je náročnější na realizaci.

Jak vybrat místo pro pískoviště?

Asi nejčastěji se setkáte s tím, že budete mít na zahradě trávník, a právě na něj budete chtít pískoviště umístit. Není to vyloženě nevhodné, ale může to trochu ztížit údržbu. Jde zejména o sekání, kdy se bude písek nutně mísit s trávou. Proto může být lepší prostor okolo pískoviště obložit dlažbou. Stačí přitom jen několik betonových kousků dlažby, které není třeba nějak zvlášť do země upevňovat.

Jak bude velké?

Minimální rozměry pískoviště by měly být aspoň okolo 150 x 150 cm na jedno dítě, okraje by do věku as 5 let neměly přesáhnout 15 cm. Pro starší děti je bezpečná i 30cm výška.

Výběr výplně

Samozřejmě do pískoviště patří písek. Ale jaký? Písek je možné si zakoupit nebo třeba donést z potoka. Především je však třeba se ujistit, že písek neobsahuje žádné chemické látky a má dobrou strukturu.

Přírodní písek musí před nasypáním do pískoviště řádně proschnout a také se musí přesít přes jemné síto. Takto se zbavíte kamínků, ale hlavně kusů možného skla nebo jiných nebezpečných součástí.

Kupovaný písek oproti tomu nevyžaduje žádnou úpravu. Koupíte jej již připravený v plastových baleních podobně jako zahradní substrát. Pořídit jej můžete za cca 70 do 120 Kč za 20litrové pytle.

Co je nutné na výrobu?

Pískoviště zvládnete postavit snadno. V podstatě jde o obyčejnou obvodovou konstrukci ve tvaru obdélníka nebo čtverce. Nejlepším materiálem na konstrukci je samozřejmě klasické dřevo. Pracuje se s ním snadno a je cenově dostupné. Vždy ale používejte jen velmi dobře proschnuté dřevo a vybírejte hrubší fošny, hranoly nebo kulatiny. Takové kusy dřeva by také měly být pečlivě obroušené, namořené a nalakované.

A co pískoviště na balkon?

Že nemáte zahradu? Není problém, pískoviště se při troše snahy dá umístit i na balkon. V obchodech dostanete produkty různých tvarů a velikostí. Pořídíte různá plastová pískoviště za velmi přijatelné ceny okolo pár set korun.

Pokud chcete být kreativnější, samozřejmě si balkonové pískoviště můžete vyrobit i sami. Vhodným materiálem je dřevo. Jediný rozdíl spočívá v tom, že nezbytně musí mít také dno. Dřevěný rám tak například upevněte na OSB desku a tu potáhnete fólií, abyste zabránili jejímu vlhnutí.

Koupit je možné i hotová dřevěná montovaná pískoviště se dnem. Za ty zaplatíte pár tisíc korun. Dražší modely mívají i poklop nebo stříšku.

ZDROJ: https://artfulparent.com/how-to-make-a-natural-childrens-sand-pit/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Kaboompics .com: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pisek-leto-venkovni-hrani-6459/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button