Dům a zahrada

Jaké pokojovky si dát do kanceláře? Pročistí vám vzduch a zpříjemní atmosféru

Po době covidové se mnoho z nás s radostí vrátilo zpět do kanceláří. Pokud i vy zde nyní trávíte zase většinu svého pracovního času, neměli byste zapomínat na to, aby vám bylo v kanceláři příjemně. A jak toho docílit? Rozhodně by vám tam neměl chybět dostatek zeleně. Pokojové rostliny dovedou čistit vzduch a zvyšují jeho vlhkost, ale kromě toho umí také absorbovat škodlivé látky jako aceton, formaldehyd či benzen a samozřejmě mají také relaxační a estetické účinky. Které rostlinky se hodí pěstovat v kanceláři a jak vám pomohou?

Palmy

Mezi ty s nejlepšími vlastnostmi patří Phoenix roebelenii, Chamaedora seifrizii, Chrysalidocarpus lutescens a Rhapsis excelsa. Mají rády poměrně světlé stanoviště, ale zase by se neměly nacházet na přímém slunci. Datlovník zakrslý (Phoenix roebelenii) je ideální rostlinou, který vyniká především tím, že dovede pohlcovat škodlivé látky. Vyroste asi do výšky dvou metrů a má dlouhé a velmi úzké, pravidelně zpeřené lístky. Snadno se také přizpůsobí skoro jakémukoliv prostředí, nevadí mu ani nedostatek světla.

Chamaedorea seifrizii dodává do vzduchu potřebnou vlhkost, proto je skutečnou záchranou zejména v zimních měsících, kdy topení nepříjemně vysušuje vzduch. Ze vzduchu také pomáhá odstraňovat benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Palmy jsou obecně nenáročné na pěstování a zvládnou jak poctivého pečovatele, tak také mírné zanedbávání.

Dracéna

Ta jednoznačně patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Své místo si najde ve velkých budovách, ale také kancelářích nebo školách. Důležité je dbát zejména na to, aby rostlina nikdy nestála ve vodě, ale zároveň, aby kořenový bal nikdy úplně nevyschl.

Břečťan

Tato pokojovka se dnes pěstuje mnoha variantách, které se od sebe liší velikostí, tvarem, a především také barevných schématem. Všeobecně lze říci, že zelenolisté varianty mají rády spíše stín a chlad, ty pestrolisté zase více prospívají na světle a v teple. Rostliny se snadno adaptují na rozličná prostředí a ocení také časté rosení. Jelikož rostou rychle, je vhodné je pravidelně zaštipovat – rostlina se pak rozvětví a rozkošatí.

Fíkus

Odrůdy fíkusu snadno a efektivně čistí vzduch a jsou dobře odolné vůči škůdcům. Navíc mají velmi rozmanitý vzhled, mohou být převislé, popínavé, stromkovité, s velkými či drobnými listy.

Velmi nenáročný je Ficus lyrata – který perfektně a bez potíží snáší světlo i polostín, takže je vhodný i do menších kanceláří. Stačí ho čas od času zalít.

Dovede také ze vzduchu absorbovat formaldehyd a je také velmi dekorativní a krásně se vyjímá prakticky v jakékoliv kanceláři.

Lopatkovec

Lopatkovec je jednoznačně jednou z nejvhodnějších rostlin do interiéru. Má velké lesklé listy a bílé květy, které rostlině dodávají nádherný exotický vzhled. Květy navíc vydrží velmi dlouho a rostou takřka celoročně. Co se týče jeho filtračních kvalit, bude výborný v pohlcování alkoholu, acetonu, trichlorethylenu, benzenu a formaldehydu. Dařit se mu bude také v hůře osvětlených prostorech.

Kapradiny

Nemá květy, ale je potřeba pečovat o jeho dlouhé listy. Aby si zachovaly hezký vzhled, je třeba je pravidelně zalévat a rosit, jinak brzy zhnědnou a odpadnou. Prospívá jim spíše nižší teplota, okolo osmnácti stupňů, vysoká vlhkost vzduchu a světlé místo.

Phalaenopsis

Tato orchidej se velmi snadno pěstuje a každého potěší svými nádhernými květy. Ty mívají nejčastěji bílou nebo růžovou barvu. Myslete na to, aby substrát v květináči nikdy zcela nevyschnul a zálivková voda by neměla nikdy přijít do středu listové růžice.

Anthurium

Luxusní vzhled anturií zaujme na první pohled. Známé jsou zejména odrůdy s červeně zbarvenými toulci, ale existují také růžové, bílé nebo dvoubarevné varianty. V létě je potřeba je poměrně často zalévat, naopak v zimě je potřeba zálivku mírně omezit. Potřebují vyšší vlhkost vzduchu a světlé stanoviště, pak budou krásně prospívat.

Kalanchoe

Oblíbená je zejména díky tomu, že má bohaté a velmi pestré květenství. Zvládne klidně i suchý kancelářský vzduch, který může být pro některé pokojovky velmi nepříjemný. Snadno navíc poznáte, jak se rostlině daří. V létě ji zalévejte střídmě, v zimě udržujte skoro v suchu, přílišná vlhkost jí vůbec nesvědčí.

ZDROJ: https://www.wsj.com/buyside/home/best-plants-for-office-01653412461

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: alleksana: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pracovni-stul-stul-technologie-pocitac-4185952/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button