Dům a zahradaRady a tipy

Těchto 7 věcí nikdy nesplachujte do záchodu!

Toaleta je jedním z nejdůležitějších a nejčastěji používaných zařízení v našich domácnostech, které plní zásadní funkci při udržování hygieny. Je však nezbytné si uvědomit, že toalety jsou určeny ke zpracování specifických odpadních materiálů a rozhodně nefungují jako univerzální záchytný systém pro likvidaci jakéhokoliv druhu odpadu. Spláchnutí nevhodných předmětů do toalety může vést k jejímu ucpání, poškození vodovodního potrubí, ale také vážnému poškození životního prostředí. V tomto článku se budeme zabývat tím, proč by některé věci rozhodně do vaší toalety neměly přijít, a jak zajistit bezproblémový provoz vašich vodovodních zařízení a chránit naši planetu.

Dětské a vlhčené ubrousky

Ačkoli mnoho výrobků tvrdí, že jsou „splachovací“, ve skutečnosti se většina dětských ubrousků a vlhčených ubrousků nerozloží tak snadno jako toaletní papír. Jejich spláchnutí do záchodu může mít za následek ucpání potrubí nebo kanalizace. Místo splachování ubrousky vyhoďte do odpadkového koše určeného pro biologicky nerozložitelný odpad.

Ženské hygienické výrobky

Tampony, hygienické vložky a podobné předměty by se nikdy neměly splachovat do záchodu. Tyto výrobky nejsou určeny k rozkladu ve vodě a mohou vést k ucpání vodovodního potrubí. Zabalte je do toaletního papíru a následně je vyhoďte do uzavřené odpadkové nádoby.

Kondomy

Kondomy jsou vyrobeny z latexu nebo polyuretanu, které se ve vodě nedovedou rozpustit ani rozložit. Splachování kondomů do záchodu může přispět k ucpání a znečištění životního prostředí. Použité kondomy zabalte do papírového kapesníku a vyhoďte je do koše.

Zubní nit

Zubní nit se může zdát neškodná, ale není biologicky odbouratelná a může se omotat kolem potrubí a způsobit ucpání. Namísto splachování vyhoďte zubní nit do koše nebo ji pokud možno recyklujte.

Léky

Splachování prošlých nebo nepoužitých léků do záchodu může mít vážné důsledky pro naše vodní zdroje a vodní ekosystémy. Léky mohou kontaminovat vodní zdroje a škodit volně žijícím živočichům. Léky správně a dle závazných pokynů zlikvidujte nebo je odneste na určené sběrné místo.

Papírové utěrky a kapesníky

Papírové utěrky a kapesníky jsou navrženy tak, aby byly trvanlivější než toaletní papír a byly odolnější vůči rozkladu ve vodě. Splachování těchto předmětů může vést k problémům s vodovodem, proto je vyhazujte vždy jen do odpadkového koše.

Kávová sedlina

Jste-li mleté kávy, dejte si pozor, jak nakládáte se zbylým lógrem. Rozhodně totiž nepatří do WC! Kávová sedlina totiž dovede perfektně ulpívat na stěnách trubek a způsobuje ucpání. Místo toho lógr můžete velmi efektivně použít jako hnojivo pro rostliny, nebo jej v ideálním případě uložte do kompostu. Pokud není jiná možnost, pak patří do klasického odpadu.

Mastnota a oleje z vaření

Nikdy nevylévejte do záchodu kuchyňský tuk nebo olej. Tyto látky mohou ve vodovodním potrubí ztuhnout a způsobit ucpání a nákladné opravy. Místo toho je nechte vychladnout a ztuhnout v nádobě a poté je vyhoďte do koše.

Toaleta je samozřejmou a zcela neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Rozhodně však neplatí, že by se také jednalo o univerzální odpadní místo, kam můžete vyhodit, co se vám zlíbí. Abychom zajistili její správnou funkci a vyhnuli se nákladným instalatérským problémům, je nutné mít na paměti, že nefunguje jako odpadkový koš. Splachování nevhodných předmětů do záchodu může vést k ucpání, poškození potrubí a poškození životního prostředí. Dodržováním těchto pokynů a správnou likvidací předmětů můžeme chránit naše vodovodní systémy a přispět k čistšímu a zdravějšímu životnímu prostředí pro všechny.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/toaleta-neni-kos-7-veci-ktere-nikdy-nesplachujte
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-spinavy-abstraktni-dum-4239015/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button