Dům a zahradaRady a tipy

Domácí mango nemusí být snem. Takto si vypěstujete mangovník v květináči

Mango patří k nejoblíbenějším exotickým druhům ovoce vůbec. Je velmi lahodné, má bohatou chuť a také obsahuje spoustu vitamínů a je skvělým zdrojem draslíku i vlákniny. Dnes si jej můžete snadno koupit v obchodě, ale i tak není nad to vypěstovat si vlastní domácí mango. Vůbec to není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí si schovat pecku a zbytek se dočtete na následujících řádcích.

Ovoce, které má historii

Mango je plodem mangovníku, jehož domovinou jsou tropické a subtropické oblasti od jižní až po východní Asii. Jedná se o velmi dlouhověký strom, který dokáže dorůst až do výšky 40 metrů a nese plody, které mohou vážit klidně i půl kila. Toto ovoce bylo dobře známé již před 4 tisíci lety a zejména pro buddhisty má zásadní význam. Věří se, že právě pod mangovníkem meditoval i samotný Buddha.

V pěstování můžete uspět i vy

Prvním krokem k úspěšnému pěstování manga je jeho výběr. Je nutné se v obchodě poohlédnout po hezky zralém kousku, který by neměl být dlouho uskladněn v mrazicím nebo chladicím boxu. Mango totiž všeobecně velmi špatně snáší zimu, takže by vám taková pecka asi ani vůbec nevyklíčila. Vyplatí se přivézt si mango třeba z dovolené – tyto kusy bývají na pěstování vůbec nejlepší. Zralé mango poznáte podle žlutočervené slupky, na dotek je měkké a po rozkrojení vás přivítá jasně žlutá hebká dužina. V obchodě však většinou zakoupíte plod, který ještě nějaký čas na dozrání potřebuje – takže jej klidně nechte ještě pár dní odpočívat při pokojové teplotě než získá hezkou barvu.

Je čas na rozkrojení

Po rozkrojení vyjměte pecku a pořádně ji omyjte tak, aby na ní nezůstal ani náznak dužiny. Pomoct si můžete třeba houbičkou nebo jemným kartáčkem na zuby. Tento krok je velmi důležitý, aby nedošlo k započetí hnilobných procesů. I takto připravenou pecku lze sázet, ale pokud chcete rostlince usnadnit začátky, je lepší zbavit pecku tuhého vláknitého obalu, pod kterým se skrývá semeno. Jak na to? Není to nic složitého. Jednoduše nechte pecku na pár dní ponořenou ve vodě nebo ji opláchněte v roztoku manganistanu draselného. Pak obal nařízněte a vyjměte semínko. Buďte ale velmi opatrní, poškozené semínko by nevyklíčilo.

Aby se semínku dařilo

Je možné jej následně zabalit do vlhkého ubrousku či vaty a dát do sáčku. Je klíčové, aby byl obal neustále udržován vlhký a brzy uvidíte, že vám přibližně za dva týdny vyklíčí malá rostlinka, kterou už je poté možné bezpečně vysadit do květináče. Takto podpoříte klíčení, abyste měli úspěch zaručen, není to však nutné. Semínko můžete, stejně jako celou pecku, rovnou sázet do substrátu. Vybírejte větší květináč, protože mango si postupně vypěstuje poměrně dlouhé kořeny. Ideální je kokosový substrát, který má neutrální pH a neobsahuje choroboplodné zárodky.

Semínko umístěte do horní třetiny květináče asi 3 cm pod povrch a klíčkem dolů. Květináč dějte spíše na teplé místo, třeba do blízkosti radiátoru nebo někam, kam na něj bude většinu dne svítit teplé slunce.

Jak podpořit růst

Pak už jen čekejte a substrát se neustále snažte udržovat lehce vlhký. Není třeba jej hned ze začátku hnojit, neboť první měsíce si rostlina bere živiny výhradně ze semene. Následně můžete přihodit kravský hnůj. S tekutými hnojivy počkejte až přibližně do šestého měsíce a dávku zvyšujte postupně.

Péče o již vzrostlou rostlinu není právě náročná. Čím je totiž starší, tím je také odolnější. Potřebuje však celoročně dostatek světla a tepla. V létě ji dokonce můžete přesunout i na balkon či na zahradu.

Je vhodné mangovník hnojit přibližně každé dva týdny, a to od konce února až do začátku září. Následně hnojení i zalévání začínáme omezovat. Rostlinu přesazujeme maximálně jednou za 2 roky a dbáme na to, abychom postupovali velmi ohleduplně a nepoškodili kořeny. Jako vhodný substrát pro starší rostliny se může hodit směs kokosového substrátu s kompostem a zahradní půdou, nebo z listovky, rašeliny, kompostu a písku.

ZDROJ: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/mango/growing-mango-trees.htm

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button