Rady a tipyZdraví

Důležitá kritéria pro výběr snowboardu

Jste nadšení zimní sportovci a rozhodli jste se zakoupit snowboard, jenže jste začátečníci. Proto je potřeba vybrat ten správný, díky němuž si rychleji osvojíte jízdní techniky. Než začnete s výběrem, musíte si ujasnit, jaký typ jízdy chcete provozovat. V současné době převládají dva proudy:

Freestyle je populární disciplína, díky níž můžete jezdit po sjezdovce i mimo ni, zkoušet různé triky, jezdit na U- rampě. Vyzkoušet můžete také jízdu pozpátku. Snowboard pro tento styl má více zakřivené špičky i paty.

Freeriding je provozován ve volném terénu. Je k němu potřeba menší rozkročení a vázání je umístěno více vzadu, aby byl špička odlehčena co nejvíce. Tento druh sportu potřebuje hluboký sníh, díky němuž se jezdec jakoby „vznáší“ na sněhu. Pokud chcete provozovat tento styl jízdy, zřejmě budete muset vyrazit do zahraničí, neboť u nás na něj nejsou příliš ideální podmínky.

Délka prkna

Ta zásadně ovlivní chování prkna na svahu. Pokud prkno postavíte, mělo by vám sahat k bradě, snadněji se ovládá. Pokud je snowboard kratší, může se vám přetáčet, při větší délce se zase více „nadřete“. Pokud je jezdec těžší, sáhne do nabídky delší varianty. Pro freeride se používají prkna delší.

Jádro prkna

To může být ze dřeva, pěny či rymu. Každý z materiálů má zcela jiné vlastnosti, které se odráží nejen na ceně, ale i kvalitě.

Pěna je technologie nejlevnější, mění vlastnosti dle okolní teploty, není odolná a špatně rozkládá sílu. Je však lehká. Životnost těchto prknem zpravidla nebývá příliš velká. Většinou se využívá na výrobu dětských snowboardů (cenově přijatelné), neboť děti rychle rostou a potřebují výměnu častěji.

Dřevo je technologie nejlepší, neboť tyto snowboardy si dlouho udrží své vlastnosti, ani pružnost se při různých teplotách nemění. Nejčastěji se používá dřevo javorové.

Rym je materiál hybridní – najdeme zde jak dřevo, tak pěnu.

Při výběru je též nutno brát v úvahu hmotnost jezdce, která je u prkna zohledněna váhovou kategorií.

Profily

Postavíte – li prkno na rovnou podložku, uvidíte, že se jí dotýká jen na některých místech. V současné době se můžeme setkat s profily Camber(vhodný pro zkušené jezdce), Rocker (vhodný pro začátečníky), Flat (nemá téměř žádné prohnutí, zajišťuje stabilitu téměř v každém terénu) a Hybrid.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button