Rady a tipyZdraví

Získejte zpět energii po noční šichtě. Tipy, jak překonat únavu a cítit se lépe

Každý kdo kdy pracoval v noci určitě jen potvrdí, že to rozhodně není žádný med. Sice by se mohlo zdát, že si to „odedřete“, když všichni ostatní spí, a pak máte volno přes den, ale realita je taková, že jste přes den stejně tak unavení, že na nic nemáte ani sílu ani náladu.

Obrácený spánkový režim taky není pro naše tělo zrovna ideální, a o to hůř v létě, kdy se ani kvůli horku přes den spát nedá. Existují tedy nějaké tipy, jak se po noční dostat co nejrychleji do formy? Nic nefunguje stoprocentně a na každého také platí něco jiného, ale dodržování několika základních věcí máte šanci, že se budete cítit i po noční alespoň malinko lépe a třeba se vám podaří volný čas nějak plnohodnotně využít.

Spánek

Začněme tím, co je naprosto zřejmé. Pokud v noc nespíte, musíte to zákonitě dohnat přes den. Je to náročné, o tom žádná, ale je to zcela nezbytné. Pokud bude vaše tělo dlouhodoběji trpět spánkovou deprivací, rozhodně to neskončí dobře. Proto se po noční zkuste opravdu řádně vyspat. Ideálně doporučených 8 hodin a pokud to nejde, nezkracujte spánek alespoň na méně něž 6 hodin.

Dopřejte si ideální prostředí, kde se vám bude dobře spát i přes den. To znamená zatažené žaluzie i závěsy, co možná nejchladnější vzduch, klid a pohodlí. Je jasné, že to někdy nejde tak snadno zařídit, ale pro vaše zdraví je tento krok rozhodně nejdůležitější.

Sprcha

Po probuzení si nezapomeňte dát sprchu. Nejen že vás to příjemně osvěží, ale také vám to pomůže probudit se. Pokud si troufáte, můžete zkusit chladnou sprchu nebo alespoň trochu vlažnější než obvykle. Studená voda podpoří krevní oběh a vaše tělo se rázem bude cítit svěžejší a odpočatější.

Zelený čaj

Možná jste zvyklí překonávat únavu kávou. To ale není zrovna ideální způsob. Káva dehydratuje, což může v důsledku na vaše tělo působit ještě hůř. Namísto toho si dopřejte šálek zeleného čaje. Má mimořádně povzbuzující a antioxidační účinky a tělu dodá i dostatek tekutin, které nutně potřebuje.

Hodně pijte

Únava se snáze překonává, pokud dostatečně pijete, to je ověřený fakt. Mějte tedy stále po ruce láhev s vodou a připomínejte si, abyste neustále doplňovali tekutiny. To je klíčové nejen v létě, ale stejně tak i v zimě, i když vaše potřeba vody je samozřejmě menší.

Rychlá rozcvička

Chápeme, že na dlouhé cvičení možná nikdo nemá čas. Potřebujete přes den zařídit i jiné věci a být večer zase fit na práci. Ale krátká rozcvička nebo protažení rozhodně udělá vašemu tělu dobře.

Cíl je pořád stejný – chcete ve svém těle rozproudit krev a do plic dostat čerstvý vzduch. Ke cvičení si tedy otevřete okno a dejte si krátkou desetiminutovou sestavu cviků na protažení celého těla. Určitě se vám do toho nebude chtít, ale deset minut zvládne každý a výsledek za to stojí.

Bílkoviny

Lidé, kteří pracují v noci, také často bojují se stravováním. Není totiž lehké naučit se správně jíst, když máte celý režim přehozený. Jednoduchým pravidlem, kterým se dá univerzálně řídit, je zaměřovat se na potraviny bohaté na bílkoviny. Ty totiž tělu poskytují zdroj energie, která se uvolňuje postupně, a nikoliv naráz jako je tomu u sacharidů. Lépe se vám tedy podaří zahnat hlad a mít déle pocit plného žaludku.

Mezi taková jídla patří třeba mléčné výrobky, maso nebo i ořechy. Tyto potraviny jsou o mnoho vhodnější než strava bohatá na rychlé cukry a tuky. Svačinky tohoto typu je také vhodné mít při sobě na noční směně a mít tak po ruce vždy zdravou alternativu k sladkým tyčinkám, které koupíte v automatu v práci. Budete se lépe cítit a také se noční šichty neprojeví na vaší váze ani na tělesné kondici.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button