Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Kupte si klimatizaci a užijte si léto v klidu a bez pocení. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou

Do léta je sice ještě daleko, ale už nyní je načase začít přemýšlet o tom, jak se v létě budete chránit před nepříjemnými vedry. Pokud bydlíte v bytě či domě, který má alespoň některá okna na jih či západ, jistě dobře víte, jak příšerné vedro může během letních dní v domácnosti vzniknout.

Pokud už toho máte dost a chcete si letos doma konečně pořádně oddechnout, a ne se jen smažit ve vlastní šťávě, zvažte nákup klimatizace. Vzhledem k tomu, že léta jsou stále teplejší a deště ubývá, je pořízení klimatizace z dlouhodobého hlediska rozhodně dobrým řešením, které se vyplatí.

Co udělat nejdřív?

Ještě než začnete uvažovat nad pořízením klimatizace do domu nebo bytu, je dobré zamyslet se nad několika otázkami. Především je dobré zjistit, zda se k vám klimatizace skutečně hodí s ohledem na obyvatele vaší domácnosti. Ne každý totiž musí klimatizaci dobře snášet. Například malé děti, lidé náchylní k prochlazení nebo někteří domácí mazlíčci mohou mít s klimatizací problém. V takovém případě je lepší zvolit alternativní přístroje, jako jsou třeba zvlhčovače, nebo klasické ventilátory. Pro většinu lidí však klimatizace není zásadní problém. Je to především proto, že dnes klimatizace obsahují mimo jiné i kvalitní filtry, takže se jich nemusejí obávat ani alergici.

Jaké jsou typy klimatizací?

Pokud jste učinili definitivní rozhodnutí o nákupu klimatizace, je načase vybrat si z jednotlivých možností, které současný trh nabízí. Rozhodovat se můžete v zásadě mezi těmito variantami:

  • Split a multi-split
  • Mobilní klimatizace

Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody. Klíčový je především účel, pro který si klimatizaci pořizujete.

Pevná klimatizace

V zásadě se jedná o klimatizaci, která sestává ze dvou oddělených jednotek, z nichž jedna je vnitřní a druhá venkovní. Tyto jednotky jsou propojeny komunikačním kabelem a chladírenským potrubím. Tyto klimatizace jsou energeticky nejúspornější, protože většina z nich dnes obsahuje tzv. invertor. V podstatě jde o tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch. Běžně tedy umí tyto klimatizace také vytápět a většina funguje skutečně potichu a nenápadně. Nevýhodou může být, že se tento typ klimatizace instaluje napevno. Také cena těchto klimatizací je poněkud vyšší a je nezbytné nechat si ji odborně nainstalovat, což také nebude zadarmo.

Mobilní klimatizace

Opačně je tomu u mobilních klimatizací. Zde se jedná v podstatě o domácí spotřebič, který si koupíte jako jednu jedinou jednotku. Není třeba žádná složitá instalace, stačí když ji doma jen zapojíte do zásuvky. Samozřejmě musíte také někam odvádět teplý vzduch a kondenzát, což se řeší nejčastěji hadicí ven z okna. Ne vždy je to zrovna praktické a estetické, ale jak bylo zmíněno výše, vše má své výhody a nevýhody.

Cena takové klimatizace je nižší a je v podstatě ihned připravena k provozu. Mezi nevýhody patří vyšší energetická náročnost, typicky vyšší hlučnost a také účinnost není tak vysoká jako v případě splitové klimatizace. Na druhou stranu můžete klidně klimatizaci sbalit do kufru auta a na víkend si ji s sebou vzít na chatu nebo na dovolenou.

Vyberte sami nebo s odborníkem

Vzhledem k výše popsaným parametrům jednotlivých klimatizací, je nasnadě také to, jak klimatizaci vybírat. Zatímco v případě výběru pevné klimatizace typu split, je vhodné se obrátit na odbornou firmu, u mobilní klimatizace zvládnete výběr i sami. Každopádně se ale vyplatí udělat si průzkum trhu a zjistit, co a za jaké peníze ten který prodejce nabízí. Důležité je vždy vědět, podle čeho vybírat, abyste nakonec zvolili produkt, který bude skutečně vyhovovat vašim potřebám. Velmi pomohou také různé uživatelské recenze na srovnávačích cen.

Bez údržby to nepůjde

Pokud už máte klimatizaci doma, musíte také pamatovat na její údržbu. Je to nejlepší cesta, jak předejít nejrůznějším problémům a zbytečným komplikacím. Pokud totiž někomu činí zdravotní problémy provoz klimatizace, je to často z důvodu zanedbané údržby. Je tedy nezbytné dodržovat především dvě základní opatření:

  • Pravidelně čistit filtry
  • Filtry měnit – zhruba jednou za 3 měsíce

Pokud budete pravidelně čistit a měnit filtry, je téměř jisté, že se vám podaří dosáhnout bezproblémového a zdravého provozu klimatizace. Výměnu filtru samozřejmě provádějte v závislosti na četnosti provozu – ne každý používá klimatizaci denně. U mobilních klimatizací nezapomínejte také na nutnost vylévat nádobku na kondenzát.

V každém případě si ale užijete léto plné pohody a klidu. Potit se můžete venku při sportu nebo na pláži u rybníka. Doma si ale dopřejte chladivý vzduch, který vám dovolí v klidu spát a odpočívat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button