Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Čistější vzduch díky pokojovým rostlinám. Těchto 5 pokojovek vám pomůže lépe dýchat

Kvalita životního prostředí se dnes skloňuje ve všech pádech. Znečištění vody, vzduchu, půdy i dalších složek naší zeměkoule je závažným problémem, kterému musíme dennodenně čelit, a je nutné, aby každý z nás změnil své návyky, aby mohlo dojít ke zlepšení.

Je však také zřejmé, že je to běh na dlouhou trať a naše generace se možná nějakého skutečně efektivního řešení ani nedočká. Proto je dobré myslet na to, jak můžete své vlastní životní prostředí co možná nejvíce udržet mimo dosah škodlivých látek.

Jen těžko se vám podaří změnit kvalitu vody, kterou pijete, nebo obsah škodlivin v potravinách, které konzumujete, ale s trochou pomoci od přírody můžete výrazně zlepšit kvalitu vzduchu, který dýcháte u vás doma. Dobrou službu vám udělají pokojové rostliny. Ty totiž působí jako přírodní čističky vzduchu a s jejich pomocí dosáhnete podobných výsledků jako s profesionálními přístroji. Navíc s tím rozdílem, že nemusíte utrácet hromady peněz a jedná se o čistě přírodní způsob filtrace vzduchu, tedy bez chemikálií a bez nutnosti napájení.

Každá rostlina v bytě je skvělým způsobem jak zlepšit a zkrášlit vaše životní prostředí, nicméně právě těchto 5 pokojových rostlin jsou doslova přeborníci na zachycování škodlivin ze vzduchu. Budete.li je mít doma, nemusíte se obávat vyvětrat, i když žijete u rušné silnice. Tyto rostliny se o vaše zdraví úspěšně postarají.

1.Chryzantéma

Jedná se o krásně kvetoucí rostlinu, která doslova rozzáří každou místnost v domě. Není příliš náročná na péči, takže si ji můžete dovolit, i když doma moc času netrávíte a občas na zalévání prostě zapomenete. Má úžasnou schopnost filtrovat ze vzduchu nebezpečný benzen, který se nachází v čisticích prostředcích, lepidlech či barvách.

2. Břečťan

Možná si tuto rostlinu představíte spíše jako mohutný a rozvětvený kolos plazící se po zdech starých domů. Není to ale zdaleka jediný způsob jak ji úspěšně pěstovat. Dobře se jí bude dařit i doma, jen vyžaduje hodně světla a vláhy. Péče se vám ale mnohonásobně vrátí. Podle agentury NASA je břečťan totiž vůbec tou nejlepší rostlinou k čištění vzduchu! Umí odfiltrovat až 94 % vzduchem přenášených škodlivin a až 78 % všech plísní. Proto je tato rostlina také mimořádně vhodná do pokoje alergiků či astmatiků.

3. Tchýnin jazyk

Tchýni by většina z nás doma asi mít nemusela, ale jedná-li se o tuto rostlinu, chybu rozhodně neuděláte, když si jeden exemplář domů pořídíte. Bylo prokázáno, že tchýnin jazyk působí příznivě při dýchacích obtížích a zmírňuje bolesti hlavy. Je velice odolná a nevyžaduje zvláštní péči, takže si ji mohou pořídit i ty, jimž talent pro zahradničení chybí.

4. Palma Areka

Jedná se o rostlinu, která dokáže vyrůst až do velikosti stromu, proto se hodí spíše do větších prostorů nebo kanceláří. Má ráda hodně světla a pokud ji koupíte jako malou, připravte se, že bude třeba ji brzo přesadit. Za péči se vám odvděčí skvělou schopností zvlhčovat vzduch a zachytávat nebezpečné látky jako benzen, trichloretylen a formaldehyd.

5. Aloe vera

Tato zázračná rostlina nesmí v našem výběru chybět. Můžete ji použít na celou řadu problémů. Mírní záněty, pomáhá při popáleninách, pozitivně působí při hojení, akné či ekzémech. Kromě toho dokáže čistit vzduch, a to zejména v noci, kdy z něj dokáže odfiltrovat oxid uhličitý. Aloe je všestrannou rostlinou, která by neměla v žádné domácnosti chybět.

Trpíte-li dýchacími obtížemi, často kašlete nebo vás trápí soustavná rýma, zvažte pořízení jedné z těchto rostlin. Nejen že vašemu domovu dodají nádech svěžesti a čisté přírody, ale pomohu vám také vyčistit vzduch od toxických látek, které zatěžují váš organismus. Investovat do jedné z těchto pokojových rostlin se určitě vyplatí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button