Dům a zahradaRady a tipy

Jak získat výhodnější nájem? Zkuste tyto taktiky a ušetřete každý měsíc

Život ve městě má nepochybně své výhody, ale prudce rostoucí náklady na nájemné mohou být často velkou nevýhodou. Když je navíc v dnešní době skoro nemožné pořídit si vlastní bydlení, pokud jste mladí a nemáte úspory. Díky několika chytrým strategiím však můžete výrazně snížit své výdaje na bydlení, aniž byste se museli vzdát pohodlí. Zde je komplexní průvodce, který vám pomůže ušetřit na nájemném ve městě.

1. Využijte sílu spolubydlících

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit měsíční nájemné, je zvážit spolubydlení. Sdílení bytu nebo domu se spolubydlícími vám umožní rozdělit si nájemné a služby, čímž podstatně snížíte své náklady na bydlení. Není to jen finanční výhoda; může to také přinést pocit sounáležitosti a sdílené odpovědnosti. Vybrat vhodného spolubydlícího ale není snadné, a ne vždy se hned na první dobrou trefíte.

2. Na umístění záleží

Bydlení v centru města je sice lákavé, ale často s sebou nese vysokou cenu. Prozkoumejte čtvrti, které nabízejí rovnováhu mezi cenovou dostupností a pohodlím. Hledejte oblasti s dobrou dostupností veřejné dopravy, základních služeb a rozumnou dojížďkou do zaměstnání. Vyhněte se ale lokalitám, kde naopak dopravní spojení chybí – museli byste potom vynakládat zvýšené náklady na každodenní dopravu a možná byste ve výsledku i přeplatili.

3. Ovládněte umění vyjednávání

Nevyhýbejte se vyjednávání s pronajímatelem o výši nájemného. Pokud máte solidní nájemní historii a můžete se zavázat k delšímu pronájmu, pronajímatelé mohou být otevřeni diskusi o snížení měsíčního nájemného. Buďte připraveni se obhájit a zdůraznit svou spolehlivost jako nájemce. Pronajímatelé někdy nastřelí cenu vysoko, ale jsou svolni jít dolů, pokud jim budete připadat jako vhodný a zodpovědný nájemník.

4. Zůstaňte informováni o trhu s pronájmy

Znalosti jsou klíčové, pokud jde o orientaci na trhu s pronájmy. Informujte se o průměrných cenách nájmů v různých čtvrtích. Znalost tržních cen vám umožní identifikovat výhodné nabídky a efektivně vyjednávat.

5. Rozhodněte se pro menší prostory

Zvažte snížení velikosti bytu na garsonku nebo byt s jednou ložnicí. Menší jednotky jsou obecně cenově dostupnější a s trochou kreativity při organizaci prostoru můžete maximálně využít dostupnou plochu, aniž byste museli dělat kompromisy v oblasti pohodlí. Zároveň ale platí, že zejména ve větších městech mohou být malé byty nedostatkové zboží a ve skutečnosti jsou ceny jejich pronájmů srovnatelné s většími byty. Větší podlahová plocha ale zase typicky znamená větší náklady na vytápění apod.

6. Prozkoumejte možnosti dotovaného bydlení

Prozkoumejte dotované bydlení nebo programy dostupného bydlení, které nabízejí vládní agentury nebo neziskové organizace. Tyto programy jsou určeny na pomoc osobám s omezenými příjmy při zajišťování cenově dostupného bydlení a představují potenciální cestu ke snížení vašich nákladů na nájem.

7. Komunitní služby a vybavení

Hledejte byty, kde jsou některé služby nebo vybavení zahrnuty v nájemném. Tyto služby nejsou v ČR zatím zcela běžné, ale například v zahraničí cena nájmu může zahrnovat třeba i ostrahu objektu, parkování v podzemních garážích nebo i členství ve fitku.

8. Využijte délku pronájmu

Pronajímatelé mohou nabízet pobídky za podepsání delší nájemní smlouvy. Pokud se můžete zavázat k delší době nájmu, informujte se o možnostech snížení měsíčních plateb. Delší nájemní smlouva poskytuje nejen stabilitu, ale může se projevit i v měsíčních úsporách.

9. Hledejte flexibilní termíny nastěhování

Pokud je datum vašeho nastěhování flexibilní, prozkoumejte možnost získání slevy nebo lepší nabídky za nastěhování v méně vytíženém období. Pronajímatelé mohou být více nakloněni nabídnout výhodné podmínky, když je menší poptávka po pronájmu nemovitostí. Typicky se jedná o termíny na jaře nebo se začátkem léta.

10. Využijte online platformy

Využijte online platformy a aplikace k vyhledávání nabídek pronájmů. Na těchto platformách často inzerují soukromí pronajímatelé, kteří mohou být přístupnější vyjednávání než větší společnosti spravující nemovitosti. Rozšiřte své hledání, abyste zvýšili své šance na nalezení dobré nabídky.

11. Dávejte pozor na speciální nabídky pronájmu

Buďte ostražití vůči speciálním nabídkám nájemného nebo propagačním akcím. Někteří pronajímatelé nabízejí snížené nájemné nebo pobídky k nastěhování, aby přilákali nájemníky. Tyto nabídky nemusí být široce inzerovány, proto je během hledání bytu aktivně vyhledávejte.

12. Zvažte pronájem pokoje

Pokud jste tomu otevřeni, může být pronájem pokoje v cizím bytě nebo domě cenově výhodnou alternativou k pronájmu celé jednotky. Je to schůdná možnost zejména pro ty, kteří upřednostňují cenovou dostupnost před tím, aby měli celý obytný prostor pro sebe.

Závěrem lze říci, že úspora na nájemném ve městě vyžaduje kombinaci kreativity, vyjednávacích schopností a strategického plánování. Zavedením těchto chytrých strategií si můžete užívat výhod života ve městě, aniž byste museli „rozbít prasátko“ a utratit úspory za náklady na bydlení. Před přijetím jakýchkoli závazků nezapomeňte důkladně prověřit nájemní smlouvy a v případě potřeby vyhledejte právní poradenství.

ZDROJ: https://www.finance.cz/534795-rady-a-tipy-pro-pronajimatele/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Joaquin Carfagna: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-mestsky-fasada-najem-15533919/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button