Dům a zahradaRady a tipy

Drobné pytlíčky silikagelu nevyhazujte. Najdou mnoho využití ve vaší domácnosti

Určitě také dobře znáte malé pytlíčky s kuličkami silikagelu, které se obvykle dají najít v každé krabici s novými botami, ale někdy se k vám mohou dostat třeba také v kabelce nebo v balení nové elekroniky. Jsou tam k tomu, aby pohlcovaly vlhkost, takže slouží například jako ochrana produktů během náročné přepravy. Obvykle je bez užitku vyhodíte, ale dnes zabrzděte a začněte si všechny tyto malé pytlíčky schovávat – ve vaší domácnosti se pro ně najde spousta chytrých využití.

Jak chytře využít silikagel

Navlhlý mobil

Určitě už se vám někdy stalo, že vám mobil spadl na vlhkou zem, do louže nebo třeba rovnou do záchodu či do bazénu. Je to sice poměrně zásadní problém, ale když budete jednat rychle, možná ještě není vše ztraceno.

Co nejdříve ho vytáhněte, rozeberte, jak jen to jde, a snažte se odstranit co nejvíce vody. Můžete klidě použít papírový ubrousek, který dobře saje, nebo i fén. Následně pak vložte mobil do pytlíku se silikagelem a nechte gel pracovat. Vytáhne z něj vlhkost a pravděpodobně tak svůj mobil zachráníte. Podobně se samozřejmě dá postupovat i u jiné elektroniky, která vám nedopatřením navlhla.

Ochrana vašich potravin

Sáčky se silikagelem můžete chytře nalepit třeba na víčko dózy s moukou, strouhankou nebo otevřenými pytlíky s kořením. Výhodou takového opatření je samozřejmě to, že gel bude vytahovat vlhkost, a ta se nedostane do potravin.

Chraňte i jídlo pro mazlíčky

Pomocí silikagelu se dají před zvlhnutím ochránit i psí a kočičí granule. Přihoďte k nim pytlíček se silikagelem a vydrží skutečně dlouho čerstvé a křupavé. Dejte si ale velký pozor, abyste jej pak společně s granulemi nenasypali také do misky. Silikagel může posloužit i jako ochrana před zápachem z kočičího záchodu.

Kovové nářadí vydrží věčně

Kovové nářadí a nástroje jako pinzeta, nůžky nebo podobné kovové pomůcky ať už pro dílnu, zahradu nebo domácnost má jednu nevýhodu – velmi snadno a rychle podléhá korozi. To se týká zejména nářadí, které se používá ve vlhku. Když ale provedete několik snadných opatření, máte vyhráno. Stačí nářadí po každém použití pečlivě otřít, osušit a skladovat ve vhodné nádobě s vrstvou nebo pytlíčky silikagelu.

Pomůže ochránit vaše rodinné klenoty

Pokud máte stříbrné příbory, šperky nebo jiné dekorace, vyplatí se je také skladovat společně se silikagelem, který zpomaluje oxidaci a tím prodlouží jejich životnost a lesk. Obdobně má ochrannou funkci také na jiné drahé kovy.

Snadné sušení a skladování bylinek

Při sušení květin a bylinek je ideální, pokud se vám podaří zachovat původní tvar rostliny a její krásu. To vám usnadní právě silikagel. Vložte květ či bylinu do neprodyšné uzavíratelné nádoby, přidejte silikagel, následně nádobu pevně uzavřete a nechte jej pracovat, dokud nebude květina zcela suchá.

U žádná zatuchlina

Pokud skladujete sezónní oblečení ve sklepě, jsou sáčky silikagelu skvělým nástrojem, jak oblečení ochránit před zápachem zatuchliny.

Cestování bude ještě snadnější

Pokud cestujete a potřebujete mít po ruce svou kosmetickou výbavu, přihoďte pár pytlíčků do kosmetické taštičky. Silikagel nasaje vlhkost ze štětců, zvládne také před vlhkostí ochránit odličovací tampónky a vyřeší i problém s použitým zubním kartáčkem.

Kde silikagel sehnat?

Nemáte zrovna žádný pytlíček doma? Nevadí – dá se snadno také koupit. Silikagel se používá nejčastěji ve formě kuliček, které nasáknutím tekutiny zvětší svůj objem. Dokáže snížit vlhkost a snadno jej pořídíte v hobby marketech nebo na internetu.

ZDROJ: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/home-garden/7-surprising-uses-of-silica-gel-packets/articleshow/68185301.cms

ZDROJ obrázku: Fotka od Ann San z Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button