Rady a tipyZdraví

Poznejte, že trpíte hormonální nerovnováhou, a zjistěte jak to řešit. Otálení se nevyplácí

O hormonální nerovnováze se zejména u žen mluví velmi často. Straší jí laici i odborníci a daleko častěji, než by vám to možná bylo milé, musíte i vy možná uvažovat, zda se vás tento problém netýká. Žijeme totiž ve světě, kde na nás působí řada endokrinních disruptorů, jež mohou hormonální systém narušovat. Jak tedy spolehlivě poznáte, že můžete mít problém, a jak je účinně řešit?

Hormony ovládají mnoho procesů v těle, včetně metabolismu a reprodukce, proto dokážou zásadně rozhodit fyzickou i psychickou kondici. Stačí přitom i drobné odchylky od normálu a už se to může projevit na fungování celého organismus. Příznaky jsou ale většinou poměrně jasně viditelné, takže by neměl být problém hormonální nerovnováhu odhalit.

Nepravidelný cyklus

Prvním závažným příznakem u žen je nepravidelná menstruace. Pravidelnost cyklu řídí estrogenní hormony a progesteron. A na jejich produkci má přímý vliv jiná důležitá látka: stresový hormon kortizol. Právě stres může být jednou z hlavních příčin, proč máte cyklus rozházený jako v pubertě. Jakmile se tyto potíže opakují několik měsíců po sobě, je nutné navštívit lékaře. S vynechávám menstruace si není dobré zahrávat, vždy to značí, že s tělem něco není zcela v pořádku. Kromě stresu může hrát roli častá změna prostředí, cestování, extrémně malé procento tuku v těle, nadměrné cvičení nebo větší úbytek váhy v krátkém čase. Gynekolog vám také provede nutná vyšetření a případně doporučí hormonální léčbu na úpravu cyklu.

Přibírání na váze a vyčerpání

Jste neustále jako zpomalený film? Do ničeho se vám nechce a přitom nemáte důvod být unavená? Navíc vám začínají být zničehonic těsné kalhoty? Pak zbystřete. Přibírání a únava patří k dalším typickým příznakům hormonální nerovnováhy. Na vině mohou být hormony štítné žlázy nebo opět kortizol. Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin mimo jiné uvolňují cukr z jater a ovlivňují rozpouštění tuku. Jejich nerovnováha způsobuje zimomřivost, poruchy koncentrace a paměti, pocity hladu, zácpu, silnou únavu a přibývání na váze. Jak tuto situaci řešit? Zkuste v prvé řadě zvýšit přísun jódu. Řada lidí jej má nedostatek a ani o tom neví. Přitom jód je pro funkci štítné žlázy klíčovým minerálem.

Špatná pleť

Jako by nestačilo to, že přibíráte a jste unavená, ještě k tomu se vám dramaticky zhorší pleť. Zničehonic se vám na obličeji, obzvlášť na bradě a dolní čelisti, objevilo akné a pleť je nezvykle mastná? Možná máte vysokou hladinu testosteronu. Naopak pokud trpíte na suchou a napnutou kůži, může být na vině nízká hladina estrogenu, anebo snížená funkce štítné žlázy. Rozhodně se ale vyplatí nechat se vyšetřit u kožního lékaře. V žádném případě nepříjemné a hnisavé projevy nevymačkávejte a také není vhodná kosmetika pro akné v pubertě, která pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit.

S léčbou neotálejte

V každém případě platí, že tyto příznaky by měly pro ženy znamenat jasné červené světlo blikající v hlavě. „Pozor, zde je něco v nepořádku!“. Na nápravu hormonální nerovnováhy není snadný návod a je dobré vědět, na koho se při větších potížích obrátit. Dobré je začít u vašeho gynekologa, který vás následně může odeslat na vyšetření k endokrinologovi. Pomoci mohou ale i další odborníci jako jsou například psychologové nebo nutriční specialisté, kteří vám pomohu s tou oblastí života, ve které aktuálně bojujete a která má dopad na váš hormonální systém.

Důležité je ale neztrácet čas. Náprava hormonálního systému může někdy trvat dlouhé měsíce i roky a zvláště pro ženy, které plánují miminko, to může znamenat problém.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button