Dům a zahradaRady a tipy

Chcete doma kávu jako z kavárny? Naučte se pečovat o svůj kávovar

Také se vám zdá, že doma si nikdy neuděláte tak dobrou kávu, jakou můžete dostat v kavárně. Částečně je to pravda, protože v kavárnách přeci jen pracují se stroji, které jsou mnohonásobně dražší než běžný rodinný kávovar. Při správné péči o vaši „mašinu“ se ale ideální chuti kávy můžete snadno přiblížit. Na co byste neměli zapomínat?

Jak vybrat správný kávovar?

Výběr dobrého kávovaru může být vzhledem k široké nabídce na trhu náročný úkol. Zde je několik faktorů, které je třeba při výběru kávovaru zvážit:

  1. Typ kávovaru: K dispozici je několik typů kávovarů, včetně překapávacích kávovarů, kávovarů na espresso, french press a kávovarů na překapávanou kávu. Zvažte typ kávy, který preferujete, a úroveň kontroly a přizpůsobení procesu přípravy.

2. Kapacita: Zvažte velikost kávovaru a počet šálků, které dokáže uvařit najednou. Pokud jste jediným pijákem kávy ve vaší domácnosti, může vám stačit malý kávovar. Pokud však často hostíte návštěvy nebo máte velkou domácnost, může být vhodnější větší kávovar.

3. Rychlost přípravy: Pokud ráno spěcháte, zvažte kávovar s rychlou dobou přípravy. Například překapávací kávovary bývají rychlejší než manuální kávovary na espresso, kde si často musíte i čerstvě namlít kávová zrna.

4. Snadné použití: Hledejte kávovar, který se snadno používá a má intuitivní ovládání. Zvažte také snadnost čištění a údržby.

5. Cena: Cena kávovarů se může pohybovat od nižších tisíc až desítky tisíc. Zvažte svůj rozpočet a funkce, které potřebujete, abyste si vybrali ten nejlepší.

6. Značka a pověst: Prozkoumejte značku a přečtěte si recenze ostatních uživatelů, abyste se ujistili, že je kávovar spolehlivý a odolný. Hledejte kávovar s dobrou zákaznickou podporou a solidní zárukou.

Zvážíte-li tyto faktory, můžete si vybrat kávovar, který splní vaše potřeby a připraví vysoce kvalitní kávu.

Jak se starat i kávovar?

Pokud jste se rozhodli dát přednost klasickému kávovaru před alternativními způsoby přípravy kávy, je také nutné umět o něj správně pečovat. To se projeví nejen na životnosti přístroje, ale také na chuti kávy. Jak tedy na to, aby kávovar skvěle fungoval dlouhé roky?

Správná údržba kávovaru je důležitá pro zajištění jeho dlouhé životnosti a stálého výkonu. Zde je několik tipů, které vám pomohou při péči o váš kávovar:

  • Kávovar pravidelně čistěte: Pravidelné čištění je nezbytné, aby se zabránilo hromadění kávových olejů, minerálních usazenin a bakterií, které mohou ovlivnit chuť kávy a poškodit kávovar. Při čištění postupujte podle pokynů výrobce a k odstranění minerálních usazenin používejte vhodný roztok na odstraňování vodního kamene.
  • Používejte kvalitní zrnkovou kávu: Použití kvalitních a čerstvých kávových zrn může prodloužit životnost kávovaru a přispět k výrobě kávy lepší chuti. Vyvarujte se používání olejnatých nebo aromatizovaných kávových zrn, protože mohou kávovar ucpat a ovlivnit chuť kávy.
  • Používejte správnou vodu: Používejte čistou filtrovanou vodu, abyste zabránili usazování minerálů a zlepšili chuť kávy. Vyhněte se používání destilované vody, protože ta může poškodit kávovar a má rozhodně vliv chuť vaší kávy.
  • Pravidelně vyměňujte filtry: Pokud váš kávovar používá filtry, nezapomeňte je pravidelně vyměňovat, abyste zabránili jejich ucpání a zajistili optimální výkon.
  • Kávovar správně skladujte: Pokud kávovar nepoužíváte, skladujte jej na čistém a suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla a zdrojů tepla. Předejdete tak poškození a zajistíte, že kávovar zůstane v dobrém stavu.

Dodržováním těchto tipů zajistíte, že váš kávovar zůstane v dobrém stavu a bude připravovat lahodnou a kvalitní kávu po mnoho let.

ZDROJ: https://perfectdailygrind.com/2018/11/how-to-clean-maintain-your-espresso-machine/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button