Dům a zahradaRady a tipy

Děti jsou zase doma. Jak je zabavit, aby jste to zvládli vy i ony?

Po jarních vynucených prázdninách, které trvaly skutečně dlouho a z nichž se rodiče ještě dlouho vzpamatovávali, je to tu zase – zavřené školy a rodiče, ať si poradí, jak umí. Jenže zabavit doma malé děti, když se ani pořádně nemůže ven a prakticky všechny atrakce jsou uzavřené, je opravdu dost náročné. Jistě to dobře poznal každý rodič během jarní „první vlny“ pandemie. Nyní je zde „druhá vlna“ a s ní to samé – jak děti zabavit, abyste se nezbláznili jak vy, tak ani ony? Přinášíme několik tipů, které by vám mohly pomoci.

Plánujte dopředu

I s malými dětmi se vyplatí si den dopředu rozplánovat. Je pravděpodobné, že alespoň část dne je potřeba věnovat výuce nebo plnění zadaných úkolů. Tyto aktivity vždy soustřeďte ihned na ranní hodiny, kdy jsou děti ještě svěží a soustředěné – a ostatně vy také. Dále si připravte i seznam dalších mimoškolních povinností, které je nutné v daný den splnit. Může to být nákup, cesta na poštu apod. Děti by měly mít především režim, proto by ráno nemělo být příliš odlišné od těch ostatních, kdy chodí do školy. Odpoledne je pak možné věnovat se zábavě nebo jiným příjemnějším aktivitám.

Hry a zábavné aktivity

V seberozvoji dětí hrají velkou roli právě hry, určitě je tedy dobré pamatovat na ně a neodsuzovat je jen jako neužitečnou zábavu na zabití času. Nad hrami je ale nutné přemýšlet a volit takové, které vaše dítě skutečně rozvíjí a mohou jej něco naučit. To, jakou hru zvolíte, záleží především na věku vašich dětí. Pro menší děti je velmi zábavné i jen účastnit se běžných povinností rodičů. Rádi pomáhají s vařením, jdou na nákup či na úřad, nebo sledují rodiče, jak pracuje na počítači. Pro starší děti se pak hodí různé stavebnice nebo společenské deskové hry. U některých vydrží i samy, jindy se jim musíte plně věnovat.

I doma se dá pracovat s některými aktivnějšími typy zábavy jako je třeba oblíbená hra na schovávanou. Jestliže máte malý byt, můžete schovávat třeba různé předměty jako je balíček karet nebo oblíbený plyšák. Na čas tak zabavíte dítě, aniž byste jej museli neustále aktivně hlídat a doprovázet.

Kreativita je dětem vlastní

Máte trochu tvořivou duši? Tím líp pro vás! Děti totiž kreativní aktivity milují. Při tvorbě se fantazii meze nekladou a tímto způsobem se dá strávit i nepříjemný upršený den, kdy na nic jiného není nálada. Jednou z možností je tvoření z papíru. Na internetu jistě najdete nespočet návodů, jak poskládat například snadné origami, ale také různé vystřihovánky nebo jiné zábavné aktivity pro starší děti. Stejně dobře můžete zapojit děti i do výroby dekorací do vašeho domova. Může jít o různé lampiony, obrázky nebo girlandy, které vám budou krášlit domov. Starší děvčátka milují také šití hadrových panenek nebo panáčků, háčkování či pletení. Kluci zase ocení stavění modelů letadel, ať už z lega nebo z jiných materiálů.

Vaření a pečení

Tyto dvě aktivity v sobě spojují kreativitu, která ale navíc přináší okamžité výsledky, které navíc skvěle chutnají. Děti tedy velmi rády pomáhají s vařením či pečením, a o to více pak se samotným ochutnáváním a konzumací. Připravte si bábovku, koláč nebo třeba kváskový chléba. Do výroby navíc můžete zapojit téměř všechny členy domácnosti a dle věku každému přiřadit nějaký úkol. Vám ubude práce a děti se zabaví.

Sport doma i venku

Neměli bychom zapomínat na to, že pro děti je neméně důležitá pravidelná fyzická aktivita. Všechny předchozí aktivity jsou více méně statické, takže je potřeba myslet i na pohyb. Můžete si společně dle lekcí na youtube zacvičit třeba jógu či kardio lekce, nebo si dokonce zatančit. Pokud máte navíc poblíž park či les, nebojte se vyrazit i do přírody. Vemte s sebou kolo nebo odrážedlo, brusle či se jen tak proběhněte.

Pomocné práce a úklid

Využijte toho, že se děti nudí, a zkuste je motivovat i k reorganizaci jejich věcí nebo k úklidu. Zkuste vaše děti zaúkolovat, aby si přeskládaly věci na poličkách, uklidily si šuplíky a případně protřídily věci, které už nepoužívají. Je jasné, že to pro nebude zrovna ta nejzábavnější aktivita, ale možná vzhledem k situaci nepohrdnou ani tímto jinak neoblíbeným úkolem. Pokud je budete vhodně motivovat a za výslednou práci je také náležitě odměníte, jistě nebude problém přesvědčit je o tom, že je to skvěle strávený čas.

Hlídejte televizi a internet

Děti budou při pobytu doma tíhnout k tomu, aby stále více času trávily před televizí a na internetu. Snažte se tomu zabránit. Všem je nám jasné, že to není kvalitně strávený čas, a navíc hrozí vytvoření závislosti, která se bude později těžce lámat. Vyhraďte na televizi i počítač pevně stanovený čas, který se jednoduše nebude překračovat. Zároveň ale přijměte odpovědnost, že budete čas dětem organizovat a zajistíte jim jinou vhodnou zábavu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button