CestováníRady a tipy

Vyrážíme na ledovec

Nebaví vás letní horka a dovolená u moře a naopak patříte mezi ty, kteří milují třpytivý sníh a jízdu na lyžích? Tak vyrazte na některý z ledovců v Alpách. Lyžování zde je možné i v letním období.

Kam se vydat

Poměrně dosti lyžařů vyráží do Rakouska a to především díky jeho dostupnosti, kvalitě sjezdovek a turistického zázemí. Někteří navštěvují tato místa každoročně.  Mezi nejvyhledávanější patří tyrolské ledovce Hintertux, Pitztal, Sölden a Kaunertal, korutanský Mölltal, dále pak Kaprun a nejmenší z nich Dachstein. Rakouské ledovce patří, díky svým kvalitním podmínkám a celoročnímu provozu, k nejlepším v Evropě.

Italské Alpy lákají především na stálejší počasí. Jejich nevýhodami jsou především malá rozlehlost, větší vzdálenost od Čech a také rozdíl v cenách. Nejvíce navštěvované jsou ledovce Marmolada, Passo Stelvio, Presena a Val Senales.

U švýcarských ledovců hraje velkou roli především dostupnost  – většina míst, kde se lyžuje, se nachází v jižní části, v kantonu Wallis. To ještě stěžuje cestu přes hory. Také ceny jsou, oproti Rakousku a Itálii, poměrně vyšší.

Zavítat můžete také do Francie, ale zde je většina míst vhodná spíše na jarní týdenní lyžování. Navštívit můžete Le Grand Motte, Mont de Peclet, Mont de Lans či Sarenne.

Lyžování v celých Alpách má svá specifika. Ta se liší v každé z alpských zemí.

Celoroční provoz

Po celý rok se lyžuje například v Rakousku v Hintertuxu, kde najdete v létě upravené sjezdovky v délce asi 18 kilometrů. Další možností je švýcarský Zermatt, který nabízí v letní sezóně 21 kilometrů tratí na ledovci Theodul. Ani Francie nezůstává pozadu. Ledovec Grand Motte vám nabídne rozmanité typy sjezdovek (od modrých až po černé), které jsou obsluhované sedačkovými lanovkami i lyžařskými vleky.

Nejbližší ledovce

Mezi ty, které jsou pro nás nejdostupnější, patří asi Schladming – Dachstein a Kaprun – Kitzsteinhorn, který je pro Čechy dlouhodobě oblíbený neboť je relativně blízko. Nejrychlejší trasa je asi z Prahy přes Mnichov.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button