Dům a zahradaRady a tipy

Prach a nečistota? Víme, jak se jich jednoduše zbavit!

Také doma často chodíte s prachovkou a utíráte pravidelně prach? Někdy máte pocit, že je snad všude, stačí očistit nábytek a za pár hodin se na něm usazuje prach znovu a znovu. Věděli jste, že například taková péřová prachovka je podle úklidové laboratoře zcela zbytečným kouskem? Prach se účinně neodstraňuje, pouze jej přemístíte z jednoho místa na druhé, rozvíříte jej v interiéru a za chvíli se někde objeví znovu.

Jak vlastně utírat prach?

Pokud najdete prach na běžných místech v domácnosti je daleko účinnější klasický měkký hadřík, který navlhčíte vodou. Pokud potřebujete mít prachovku, pak sáhněte po té, která je vyrobena z mikrovláken nebo která je elektrostatická. Jakmile si vyberete ty správné pomocníky na boj s prachem v domácnosti je dobré naplánovat si také strategii úklidu. Ono totiž jinak budete bojovat s prachem na zdi, nábytku nebo na hračkách.

Prach na zdi

Také se vám někdy stalo, že na zdi zahlédnete chuchvalce prachu? Občas je jednoduše setřete rukou, ale co takový strop a vyšší místa? Máte-li vysavač, který má několik nástavců, pak jej využijte a s jeho pomocí shora dolů odstraníte prach jednoduše.

Vyřezávaný nábytek

Máte nábytek po babičce, starodávný a vyřezávaný. Rádi se na něj koukáte, ale při úklidu to už taková sranda není, protože dostat se do všech těch malých zákoutí je nad lidské síly. Pořiďte si klasický štětec z přírodních štětin. S ním vklouznete do všech výřezů a jednoduše prach odstraníte.

Prach na elektronice

Když je prach na některých kusech nábytku, použijete vodu. Nicméně taková elektronika, na to se musí jinak. Počítače, televize, přehrávače, tiskárny, laptopy a další jsou magnetem na prach. Jak je tedy čistit? Důležité je před čištěním vypnout z elektřiny. Následně vezměte jemný hadřík z mikrovlákna a čistěte. Nesmíte zapomínat také na kabely a větrací otvory, ty je nutno pořádně vysát.

Měkké hračky a prach

Udržovat hračky z plyše a textilu je poměrně snadné, možná si říkáte, že je jednoduše dáte do pračky a bude hotovo. Známe ještě jeden jednoduchý způsob! Do velkého plastového sáčku dejte plyšové a textilní hračky a smíchejte s šálkem jedlé sody. Pečlivě zavřete a protřepejte. Následně vytáhněte z pytle a opět protřepávejte. Jedlá soda a statická elektřina napomáhají odstraňovat prach a nečistoty. Jednotlivé hračky poté ještě vysajte.

Stropní ventilátory

Máte v kanceláři nebo doma stropní ventilátory a musíte je vy osobně nějakým způsobem očistit? Vezměte noviny a dejte pod stropní ventilátor, který vypněte ze zásuvky či napájení. Použijte vlhké papírové utěrky, čímž odstraníte mastný prach. Na zákoutí použijte klasický štětec na vodové barvy, který namočte do vody se saponátem. Následně vše otřete vlhkou utěrkou.

Prach a špína za spotřebiči

Takovou varnou konvici nebo fritézu jemně odsunete při úklidu, ale co takový sporák, myčka nebo lednice? To už jde o něco hůř a jednou za týden je rozhodně nebudete odstraňovat. Postupem času se zde hromadí drobky, prach, zbytky potravin, mastnota a další. Je-li to jen trošku možné, vypněte ze zdroje a odsuňte. Klasicky vše zameťte a následně použijte horkou vodu se saponátem a vytřete.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button