Rady a tipyZdraví

Přestaňte kouřit! S poslední cigaretou se můžete těšit na spoustu zdravotních benefitů

Asi nikomu není třeba vysvětlovat, že kouření škodí zdraví. Postará se o to dostatečně kampaň na krabičkách cigaret, která dává dost jasně najevo, co vás může potkat, když kouřit nepřestanete. Možná by ale občas bylo lepší udělat kampaň zaměřenou pozitivně – co se stane, když kouřit přestanete? Na co se můžete těšit a jak se vám vaše tělo odmění?

Pokud patříte mezi kuřáky, kteří si užívají doslova každý šluk, patrně vás ani tímto článkem nepřesvědčíme, že by bylo dobré přestat. Jestli o tom ale uvažujete a potřebovali byste trochu nakopnout, máme pro vás zajímavá fakta, která vás možná přesvědčí.

Základem úspěchu je především silná motivace, tedy dost dobrý důvod, proč přestat. Pro mnoho lidí to může být jejich zdraví, pro jiné zase děti, přání partnera apod. I samotných zdravotních důvodů je ale dost a dost. Pokud vám tedy chybí právě ta ideální motivace, čtěte dále.

Sbohem kašli

Jste-li pravidelný a dlouholetý kuřák, určitě už jste si všimli, že oproti jiným lidem daleko častěji kašlete. Chronický kašel vzniká tak, že speciální řasinky v průduškách a průdušnicích odvádějí hlen (spolu s cizími částicemi, což jsou i pevné částice cigaretového kouře) z těla ven. Tedy čím více kouříte, tím více hlenu musí vaše tělo vyprodukovat. Ruší-li vás kašel při spaní nebo na vás zcela zbytečně přitahuje pozornost, můžete si být jisti, že po vaší poslední cigaretě se váš stav zlepší.

Balzám pro plíce

Plíce samozřejmě patří k našim nejdůležitějším orgánům vůbec, ale kouřením jim dáváte pěknou čočku. Jestli si cigarety omlouváte tím, že ti, kdo žijí ve velkých městech, mají kvůli smogu plíce ve skoro stejně špatném stavu, jste na omylu. Je jasné že znečištěný vzduch zdraví plic také škodí, s kouřením se to ale nedá vůbec srovnávat. Vaše plíce budou oslabené a vyčerpané a snadněji mohou podlehnout různým infekcím, včetně velmi vážných onemocnění. Navíc vám také hrozí vůbec největší strašák – rakovina plic.

Lepší výkony

Připadá vám, že při cestě do schodů jen stěží popadáte dech? Možná je na vině právě váš zlozvyk. Zdravotní komplikace z kouření můžou být po dlouhou dobu skryté a projeví se až když je problém v pokročilejší fázi. Čeho si ale každý, kdo přestane kouřit, všimne už po chvíli, je mnohem lepší fyzická kondice, a to nejen při sportu, ale i při běžném pohybu. Už vám nebude dělat problém doběhnout na tramvaj, nebo si vyšlápnout pořádný kopec. Kuřáci mají špatnou fyzičku i tehdy, pokud pravidelně cvičí. Prokrvení svalů totiž brání oxid uhelnatý, který se na buňky váže pevnou vazbou a znemožňuje tak průchod kyslíku krví do svalu. Z kuřáka tedy žádný atlet nikdy nebude, to je jisté.

Celkově zdravější organisus

Můžete se těšit, že se výrazně sníží pravděpodobnost, že onemocníte nějakou vážnou chorobou. Vedle kardiovaskulárních onemocnění mají kuřáci také větší sklon třeba k trombóze (ucpání cév). Cigarety jsou až v 90 procentech příčinou rakoviny plic, ale více kuřáků umírá na kardiovaskulární choroby. Nejde tedy zdaleka jen o vaše plíce, ale trpí i další orgány v těle. Jakmile přestanete kouřit, začne riziko rychle klesat. Nicméně na úroveň nekuřáka se v případě rakoviny plic dostanete třeba až po 15 letech. Za chyby se holt musí platit. Přestat kouřit znamená nejen ozdravit cévy, plíce a vnitřní orgány, ale zlepší se i zrak, sluch a čich. Příznivý je i dopad na zažívací ústrojí.

Bohužel stále platí, že řadu lidí nepřesvědčivý doslova žádný argument. A stejně tak platí velká nespravedlnost. Pravidelný kuřák se může dožít vysokého věku, zatímco zapřísáhlý nekuřák zemře na rakovinu plic. Hodně totiž dělá i genetika a další oblasti životního stylu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button