Dům a zahradaRady a tipy

Bydlete ve skandinávském stylu! Stačí dodržet těchto pár pravidel

V posledních dvaceti letech skandinávský interiérový design dobyl svět. Díky svým čistým liniím, tlumeným neutrálním barvám a monochromatickým akcentům se tento styl zařizování snadno stal oblíbeným a asi všichni rozumíme tomu proč. Chcete také svůj domov proměnit ve skandinávský ráj, kde e bude krásně a jednoduše bydlet? Zkuste do svého plánování zakomponovat těchto 8 tipů a uvidíte, že proměnit své bydlení není tak těžké.

1. Vše je o neutrálních barvách

Všichni víme, že skandinávské zimy jsou dlouhé a tmavé. Proto v těchto interiérech vždy najdete spoustu bílé a neutrálních barev, které zachycují přirozené světlo a díky nimž místnosti vypadají světle a útulně. Pokud chcete následovat estetiku skandinávského interiéru, vybírejte světlou a neutrální paletu odstínů bílé, béžové, hnědé či šedé.

2. Koberec vynechte

Podlahovou plochu nechte co možná nejvíce odkrytou. Ideální volbou jsou dřevěné parkety, které krásně dotvářejí interiér a také jsou příjemné na chůzi i s bosýma nohama. Pokud přesto toužíte po koberci, umístěte jej například ke gauči nebo k posteli a volte jen menší rozměry. Oblíbené jsou také vintage textilní kousky, díky kterým si budete připadat jako na chalupě.

3. Nezakrývejte okna

Velká okna jsou ústředním prvkem tohoto stylu bydlení, ale pro skandinávský design je specifické, že jsou často ponechána nezakrytá. Je to zejména kvůli tomu, aby se dovnitř dostalo co nejvíce světla. Proto málokde uvidíte žaluzie ani závěsy. Jestliže je však pro vás závěs nutností, rozhodně volte měkký, průhledný, který nezabrání přístupu světla, ale přesto poskytne trochu soukromí.

4. Udělejte z přirozeného světla svého nejlepšího přítele

Přirozené světlo je ve skandinávském interiéru zásadní. U stěn, které jsou běžně vymalovány neutrálními barvami, je přirozené světlo vaším nejlepším přítelem, protože právě těmto barvám dodá život a pomáhá vytvářet jedinečnou hru stínů a světel v interiéru. Myslete na to, aby světlu nepřekážely velké skříně nebo jiný výrazný nábytek.

5. Dřevo je dobré

Filozofie skandinávského „hygge“, která klade důraz na řemeslné zpracování, přírodní materiály a jednoduchost. Dřevěné detaily jdou ruku v ruce s neutrálními barvami – proto byste měli zvážit jejich začlenění do své strategie výzdoby, abyste se přiblížili skandinávskému bydlení. Odkryté dřevěné podlahy a stropní prkna vypadají krásně v kombinaci s bílou a šedou barvou, a navíc dodají vašemu prostoru vintage nádech. Dřevo je přírodní materiál, takže počítejte s tím, že se vaše místnosti promění v umělecké dílo, které snadno nahradí jakékoliv další doplňky.

6. Uklízejte ve stylu Marie Kondo

Skandinávci jsou hrdí na to, že mají neuvěřitelně čisté, minimální, téměř sterilní místnosti. To ale neznamená, že jejich domovy nejsou útulné nebo domácké. Pokud se zbavíte nepořádku, pomůže vám to zároveň si vyčistit mysl a vy se pak budete moci lépe soustředit na věci, které ve svém domově skutečně potřebujete.

7. Udržujte čisté linie

Čisté linie – čistá mysl. Ve výzdobě používejte dobře definované předměty a nábytek a zaměřte se na geometrické tvary. Různé tvary mohou definovat prostor a být dokonalým detailem, který vaše bydlení přetvoří v osobní a charakteristický prostor s duší.

8. Přidejte textilie

Skandinávci jsou velkými fanoušky látek a textilií – věcí, které mohou našim smyslům dodat zážitek a díky tomu, že je máme na kůži, nás hřejí. Protože skandinávský interiérový design je především o blízkosti k přírodě, budete moci v prostorách vidět třeba i zvířecí kůže – ovčí rouno, nebo potahy z hovězí kůže. Pokud nejste zrovna fanouškem těchto věcí, můžete vždy zvolit třeba napodobeniny.

ZDROJ: https://www.lick.com/eu/blog/decorate-like-a-real-scandinavian-10-tips-for-a-perfect
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Ignacio Pereira: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/malovani-okna-okno-obyvaci-pokoj-12309061/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button