Rady a tipyZdraví

Běžné příčiny odpolední únavy. Hlava už vám po obědě padat nemusí

Zná to spousta lidí. Dopoledne uteče jako voda, vy se vydáte v poledne na oběd a jakmile se vrátíte zpět do kanceláře, začne vám padat hlava, budou se vám zavírat oči, jednoduše vaše efektivita bude na nule.

Je to poměrně běžný problém, se kterým se potýká kdekdo. Jak je to možné? Je naše tělo skutečně nastaveno tak, že bychom si po obědě měli dát šlofíčka? Jak se dá tento stav překonat, aby to nekomplikovalo naše pracovní nasazení?

Odpolední únava může být způsobena řadem faktorů. Je dobré sledovat například to, zda se tento stav objevuje pouze během pracovních dní, ale o víkendu jste plni energie, nebo zda se vám to děje neustále. Podle toho lze také snadněji určit příčiny a najít řešení.

Oběd plný sacharidů

Nejčastějším důvodem, proč po obědě usínáte, je to, že jíte až příliš sacharidů. Není žádným tajemstvím, že oběd, kde převažují cukry a jiné sacharidy, vám moc energie skutečně nedodá, a spíše vás naopak uspí. Pořádný oběd dle vašeho gusta tedy není ideálním řešením, pokud potřebujete dodat energii a povzbudit. Má většinou opačný účinek. Oběd by měl být lehký, složený hlavně z kvalitních bílkovin a měl by být lehce stravitelný.

Pokud tělu během oběda dodáte mnoho sacharidů, hladina krevního cukru rychle stoupne. Jenže během několika desítek minut zase prudce klesne dolů. A to je přesně moment, kdy vás přepadne únava a ospalost a vaše tělo prostě odmítne pracovat. Ideální volbou na oběd je tedy libové maso, menší příloha a velká porce zeleniny. Jídlo nezapomeňte také pořádně zapít velkou sklenicí vody.

Dehydratace

Pokud jsme v práci velmi zaměstnaní a nemáme mnoho času na pauzu, pak velmi často zapomínáme pít. Prostě se naše tělo přepne do režimu, kdy se veškerá energie a pozornost soustředí na práci, a vy si v poledne uvědomíte, že jste za celé dopoledne nevypili ani sklenici vody. V horším případě jste naopak už stihli tři šálky kávy, která navíc odvodňuje. Náš mozek se až ze 75 % skládá z vody, takže pokud mu ji nedodáme, půjde to s ním z kopce. Dostaví se malátnost, únava, ospalost, bolesti hlavy a další.

Podle známého doporučení by se měly denně vypít alespoň 2 litry vody. Ale pokud se během dne potíte, nebo je léto, je ideální dopřát si klidně i o litr a více navíc. Navíc pamatujte, že každá káva tělo odvodňuje a musíte tedy pít ještě o to více. Na pracovní stůl si prostě dejte velkou karafu vody a během dne si neustále dolévejte.

Pokles teploty

Bohužel se zdá, že i samo naše tělo pracuje proti nám. Podle vědců totiž dochází okolo 14. hodiny k poklesu tělesné teploty. Tento signál pak dává mozku znamení, že má začít produkovat melatonin, látku, která je zodpovědná za spánek a odpočinek. Právě kvůli tomu se nám často odpoledne zavírají oči a chce se nám spát. Je to sice přirozený proces, ale i ten se dá zvrátit nebo zmírnit. Pomoci může například poslech energické hudby, rychlá procházka nebo vyběhnutí schodů, studený drink apod. Takto udržíte tělo v aktivním režimu i odpoledne.

Sezení

Na vině je samozřejmě i konstantní sezení. Po dlouhé době bez pohybu vás začne přepadat letargie a únava, a to je jedině přirozené. Tělo začne mít pocit, že je nejspíš čas odpočinku a začne vám k tomu pomáhat. Proto se doporučuje nejméně každou hodinu vstát od stolu a jít se trochu protáhnout. Stačí dojít na konec chodby a zpět, vyběhnout schody, trochu si zaskákat na místě a podobně.

Sedavý životní styl navíc není vůbec prospěšný pro naše zdraví. Podporuje vznik obezity, cukrovky, zvýšeného krevního tlaku nebo i srdečních onemocnění. Snažte se jej tedy v maximální možné míře vykompenzovat alespoň popracovními aktivitami.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button