DárkyKrása a módaRady a tipy

Kravata nebo motýlek? Naučte se, kdy je nosit

Nosíte – li často společenský oblek, možná jste někdy řešili problém, zda si k němu vzít kravatu nebo motýlka. Mnoho lidí netuší, kdy zvolit to či ono řešení, proto vám ve výběru poradíme.

Motýlek

Tento doplněk je určen především k velmi slavnostním příležitostem, k večernímu obleku a nosí se především ke smokingu, což je velmi formální oblek, jehož tradiční forma se skládá z černého vlněného saka a kalhot vyrobených ze stejného materiálu. Od běžného obleku se liší především lesklým (většinou hedvábným) límcem u saka a na kalhotách jsou lampasy. Ještě k němu patří motýlek a vesta či pás, které slouží k zakrytí pasu.

Kravata

Kravata bývá považována za doplněk charakteristický pro manažery, či kancelářská zaměstnání. Je univerzálnější, nosí se běžně do zaměstnání či k různým slavnostním příležitostem (plesy, svatby, divadlo, křtiny). Dá se s ní více experimentovat, v nabídce jsou různé materiálu, velikosti, barvy i vzory.

Pozor u vzorů

Kravatu ladíme podle košile, její barva by měla odpovídat tónu košile (o odstín tmavší). Dá se to řešit i tím, že zvolíme matnou košili a lesklou kravatu. Také bychom neměli volit dva výrazné vzory. Pokud je košile jednobarevná, kravata může být vzorovaná. Jakmile má košile vzor, vybrat vhodnou kravatu není úplně snadné. Jedno nepsané pravidlo říká, že kravata se šikmými proužky je považována za pracovní, neměla by být tedy volbou na ples či do divadla.

Šířka kravaty

Hodně široké kravaty již nejsou v módě. Důležitou roli hraje límeček košile – pokud je úzký, širší kravata se do něj nevejde. Sáhněte pro úzkou s malým uzlem. Pokud máte límeček širší, může být i kravata širší.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button