Dům a zahradaRady a tipy

Jak prát koženou bundu? Víme, jak si ji nezničit a udržet ji dlouho krásnou

Pokud vás někdy zastihl déšť v oblíbené kožené bundě, moc dobře víte, jak kůže reaguje, když zmokne. Je to přece jenom přírodní materiál a většina kožených oděvů má povrchovou úpravu zajišťující odolnost, takže pár kapek nebo lehký déšť obvykle snesou. Ale prudký liják je už větší problém. Při promočení se kůže se tento materiál stává velmi křehký a může se poměrně snadno roztrhnout. Proto může být čištění kožené bundy doma riskantní a je třeba ho provádět opatrně.

Pokud jste za koženou bundu utratili hodně peněz, je vždycky lepší nechat větší čištění na odborníkovi na péči o kůži. Profesionální čistírny specializující se na kůži vědí, jak vyčistit jak kožený materiál, ale také látkové podšívky, aniž by se některá z nich poškodila. Ne všechny čistírny si poradí s kůží, proto se ujistěte, že ta, kterou si vyberete, tuto službu nabízí a má dobré recenze. Raději se poptejte známých, nebo zapátrejte na internetu, abyste později nebyli zklamaní z výsledku.

Mohu koženou bundu prát v pračce?

Toto rozhodně nedoporučujeme. Koženou bundu byste nikdy neměli nechat máchat ve vodě, protože ta – spolu s běžnými pracími prostředky – odstraní přirozené oleje z kůže. Navíc veškeré otáčení a máchání v pračce může zničit strukturu bundy. Pokud vnitřní podšívka potřebuje osvěžit, vezměte ji k profesionálovi, který ji dokáže vyčistit, aniž by byla ohrožena kvalita vnějšího koženého povrchu.

To, co můžete udělat doma, je osvěžit bundu a odstranit povrchové nečistoty a zašpinění – což je patrné zejména u světlých barev kůže – a rychle vyčistit problematická místa. Řiďte se těmito radami pro čištění kůže a k čištění přistupujte obezřetně poté, co se seznámíte se štítkem pro péči o kůži, kde najdete všechna případná speciální doporučení.

Stejně jako každou domácí metodu vyzkoušejte čištění na skrytém místě (například uvnitř kapsy, manžety nebo na spodní straně klopy), abyste se ujistili, že vaše čisticí prostředky a technika kůži nepoškodí. Některé druhy kůže snadno ztrácejí barvu, zejména když jsou mokré. Jednou z největších chyb, kterých se lidé při čištění kožených oděvů dopouštějí, je jejich přílišné namočení a následné příliš silné tření materiálu.

Jak ručně vyčistit vnější část kožené bundy

Kůže může snadno vyschnout, což obvykle vede k neopravitelnému popraskání, proto ji nikdy neponořujte zcela do vody, která by mohla odstranit přirozené oleje. Místo toho ji doma povrchově vyčistěte pomocí těchto jednoduchých kroků. Snažte se na materiál zbytečně netlačit, ale spíše pohyb opakovat, aby se špína dostala ven bez poškození kůže.

  • Naneste čisticí prostředek na kůži na houbičku nebo hadřík.
  • Nemáte speciální prostředek po ruce? Naplňte malou misku teplou vodou a za stálého proudění vody do ní přimíchejte kapku nebo dvě jemného prostředku na nádobí nebo neutrálního mýdla a poté namočte čistý měkký hadřík.
  • Jemně třete zpěněnou houbičku (nebo mýdlový hadřík) o kůži krouživými pohyby, abyste z povrchu odstranili nečistoty.
  • Přebytečný čisticí prostředek opatrně setřete vlhkým, dobře vyždímaným hadříkem a tyto kroky podle potřeby opakujte, přičemž dávejte pozor, abyste netřeli příliš silně.
  • Kůži osušte čistým ručníkem a poté ji nechte zcela vyschnout na vzduchu. Koženou bundu umístěte na polstrované nebo dřevěné ramínko, abyste zabránili vzniku důlků v oblasti ramen, a vždy ji věšte mimo dosah slunečního záření a tepla, které mohou způsobit vysychání a praskání kůže.

Jak ochráním svou koženou bundu před skvrnami?

Je dobré pravidelně používat ochranný přípravek na kůži, který odpuzuje kapky vody, špínu a skvrny nebo alespoň pomáhá jejich snadnějšímu odstranění. Hojně jej aplikujte, když je bunda nová, a ideálně před prvním nošením. Znovu jej aplikujte vždy, když koženou bundu čistíte vy nebo odborník.

Jak odstranit skvrny od oleje z kožené bundy?

Cílem je rychlost, proto jednejte rychle, aby se co nejvíce olejové skvrny nevsáklo do kůže.

  • Co nejvíce oleje setřete savým hadříkem.
  • Zbylé skvrny vydatně posypte absorpčním práškem, například jedlou sodou nebo kukuřičným škrobem, a jemně je vklepejte hadříkem.
  • Nechte skvrnu několik hodin působit a poté ji jemně setřete suchým měkkým ručníkem.
  • Místo vyčistěte podle výše uvedených kroků, nebo bundu odneste k profesionálovi, který olejovou skvrnu ošetří profesionálními čisticími prostředky.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a41411467/how-to-clean-leather-jacket/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Lina Kivaka: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-zapad-slunce-slunecny-zena-3881173/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button