Rady a tipyZdraví

Náhlá bolest zubů? Zbavte se jí přírodně a účinně

Kdo by to neznal? Máte pohodový den, těšíte se na večer a najednou vás přepadne bolest zubů. Zničehonic, prostě začne. Od té doby už se nemůžete na nic soustředit, i myslet bolí a vy si přejete jediné – aby co nejdřív zmizela. Jenže co dělat? Nadopovat se léky proti bolesti a zkoušet přežít? Vyrazit na pohotovost? Bolest zubů dokáže naše životy obrátit vzhůru nohama. Značí pravděpodobně nějaký problém, takže návštěva zubaře vás stejně nemine. Ale než se dostanete na řadu nebo budete mít možnost tam zajít, musíte nějak přežít. Tyto přírodní způsoby vám pomohu zvládnout to nejhorší a ulevit vám od bolesti během několika málo minut.

Slaná voda

Sůl je přirozený dezinfekční prostředek. Výplach slanou vodou vám tedy pomůže alespoň na nějakou dobu eliminovat bakterie, které působí potíže a zmírnit bolest, kterou cítíte. Je to jednoduché řešení, které v pohodě zvládnete i v práci. Stačí ve sklenici vody rozmíchat lžičku soli a poté vyplachovat ústa. Není to nic příjemného a ze slané chuti se vám může dokonce udělat nevolno, ale stojí za to vydržet.

Peroxid vodíku

Peroxid asi nebudete mít po ruce v práci, ale doma ho v lékárničce možná najdete. Pomůže zejména tehdy, pokud vaše bolest vychází z krvácejících dásní nebo odhalených krčků. V poměru 1:1 smíchejte peroxid s vodou a po dobu jedné minuty vyplachujte ústa. Buďte velmi opatrní, abyste tekutinu nepolkli. Jako bonus vám poslouží to, že peroxid také účinně bělí zuby!

Studený obklad

Chlad zmírňuje zánět a tlumí bolest. Budete potřebovat jen malý ručník nebo utěrku a opravdu ledovou vodu. Tu si přitiskněte na tvář na místo, kde pociťujete největší bolest. Alespoň na chvíli se vám jistě uleví. Opakujte dle potřeby. Dobrým nápadem může být i použít silikonový sáček, který namrazíte v lednici či mrazáku.

Mátový čaj

Existují dva způsoby jak využít mátu ke zmírnění bolesti. Lze využít samotný čajový sáček. Ten nechte standardně vyluhovat a poté ho vložte do úst a přitiskněte na bolavé místo. Pozor, ať se neopaříte!

Nebo lze výluh použít k výplachu úst. Čaj však nechte zcela vychladnout a poté vyplachujte ústa po dobu několika minut. Bolest jistě alespoň na chvíli ustoupí.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej je dobře známý svými znecitlivujícími účinky. Stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje na vatový tampónek a ten vložit do úst co nejblíže k bolavému místu. Pokud nemáte hřebíčkový olej, můžete v ústech zkusit rozkousnout hřebíček. Ale připravte se na poměrně intenzivní hořkou chuť, která nemusí každému vyhovovat.

Pozor na kartáček

Řada lidí si ve snaze odplavit bolest urputně čistí zuby. Myslí si, že tím ještě stihnout zabránit vzniku kazu. Pokud ale již pociťujete bolest, je dost pravděpodobné, že kaz již existuje a dokonce je tak hluboko, že zasáhl nervová zakončení. Čištěním tedy ničemu nepomůžete. Možná si maximálně ještě podráždíte dásně. Pokud chcete ústní dutinu alespoň dezinfikovat, použijte ústní vodu nebo některé s výše uvedených způsobů.

Česnek

Česnek je mocným lékem na řadu potíží. A nenechá vás na holičkách ani v případě bolesti zubů. Má skvělé antibakteriální vlastnosti, které pomohou redukovat ložisko zánětu a tak zmírnit bolest. Vše, co musíte udělat, je zajít do obchodu, koupit si palici česneku a pěkně stružek po stroužku ho rozžvýkat. Pokud jste v práci nebo mezi přáteli, připravte se, že se od vás bude řada lidí znechuceně odtahovat, protože aroma česneku je opravdu silné. Ale na druhou stranu skutečně funguje. Pro jednou vám to tedy budou muset odpustit. Nebo samozřejmě můžete zvolit některou z méně aromatických metod. Hlavní je, abyste se cítili lépe a mohli normálně fungovat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button