Rady a tipyZdraví

Zbavte se „vlčího“ hladu. Postačí i drobná změna

Hlad je trochu filuta. Někdy se za celý den ani neukáže a my večer zjistíme, že jsme nic pořádného nesnědli, ale jindy nás honí doslova na každém kroku a nedá pokoj, než dostane, co chce.

Zvlášť pokud usilujete o správnou hmotnost a hezkou postavu, může vám hlad udělat trochu čáru přes rozpočet. V dnešní době se totiž často naše těla hodně přizpůsobují našim životům a pocit hladu vyvolávají často jiné vzruchy než jen prázdný žaludek nebo nedostatek energie.

Velice typické je například to, že pokud se nudíte, sníte toho o poznání více. Jídlo je prostě jen další aktivitou, kterou se náš mozek zaměstnává, když zrovna nemá co jiného na práci. Podobně můžeme pociťovat vlčí hlad při nervozitě či stresu, ale neplatí to u každého. Někteří naopak nemohou za celý den pozřít ani sousto.

Kontrolovat hlad je velmi důležité zejména proto, že v dnešní době blahobytu bychom se v podstatě neměli dostávat do stavu, kdy máme skutečný hlad. Jídlo tedy jíme spíše proto, že víme, že to naše tělo potřebuje, ale nad jídlem více přemýšlíme, než že bychom se řídili přirozenými instinkty a tím, co nám zrovna radí žaludek. To by naše dieta asi neskončila příliš slavně.

Pokud vás tedy honí neustálý hlad, děláte něco špatně. S následujícími triky se vám může podařit hlad zmírnit nebo úplně minimalizovat.

Více vlákniny

Důvod, proč nás jídlo často zdánlivě nezasytí, je nedostatek vlákniny. Právě vláknina je tím, co dokáže náš žaludek skutečně zaplnit a co i po dlouhou dobu po jídle vytváří pocit plnosti. Pokud si tedy dáte jídlo bohaté na vlákninu, budete se i dlouho poté (bez ohledu na kalorickou hodnotu potravin) cítit sytí.

Mezi zdravé zdroje vlákniny patří bezpochyby zelenina a ovoce, celozrnné produkty, ořechy i semínka. Vyhněte se naopak sladkému pečivu. I to sice nějakou vlákninu obsahuje, ale v nepoměru k množství cukru, tuku a dalších látek, které vám spíše škodí.

Snídaně

Snad už se ani nedá více zdůraznit důležitost každodenní snídaně. Doporučují ji všichni od lékařů, přes nutriční specialisty až po sportovce. Mnoho lidí se domnívá, že když snídani vynechá, budou mít celkově nižší kalorický příjem a snadněji zhubnou. To je však velmi nepravděpodobné. Vaše tělo bude vyhladovělé a bude si později během dne žádat o mnoho více jídla než běžně. Celkově tedy spíše naberete, než naopak.

Fermentované potraviny

Dobrou službu vám udělají i fermentované produkty. Látky v nich obsažené zvyšují množství dobrých bakterií v zažívacím traktu, což vede k lepšímu trávení, které zvládne udržet i vaše chutě na uzdě. Když si tedy čas od času dopřejete třeba nakládané okurky, kysané zelí či kimchi, uděláte pro svou postavu více, než si myslíte. Fermentované produkty v moderním stravování často zcela absentují, tak je nutné se na jejich konzumaci zvlášť zaměřit.

Více bílkovin

Schází vám energie a máte dojem, že vám vaše strava příliš nepomáhá? Pak je načase zaměřit se na množství bílkovin, které konzumujete. Jíte dost masa, vajec, mléčných produktů nebo luštěnin? Všechny tyto potraviny jsou nezbytným zdrojem bílkovin, které nám pomáhají necítit se hladoví, a hlavně mít pořád dostatek energie. Umí totiž udržet na uzdě hladinu krevního cukru, která má kvůli nadbytku sacharidů tendenci rychle kolísat, což pak způsobuje záchvatové přejídání. Pořádná porce bílkovin vás zasytí na dlouhé hodiny, a navíc je to i nezbytný stavební materiál pro svaly, takže zejména před sportem není vhodnějšího jídla než pořádná porce bílkovin.

Díky těmto tipům se zbavíte neustálých chutí a hladu. Naopak prázdné kalorie ve formě sladkých a tučných jídel jsou jistou cestou k potížím. Budete mít pořád hlad a cítit se unavení a podráždění.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button