Rady a tipyZdraví

Játra nebolí, ale i tak mohou volat o pomoc. Tyto příznaky by vás měly přimět jít k lékaři

Játra jsou pro naše tělo životně důležitým orgánem. Starají se o očistu našeho těla. Každou minutu přefiltrují přes litr krve, ovlivňují trávení tuků a produkují některé hormony. Disponují geniální schopností regenerace, ani ta ale není všemocná, protože játra dostávají zabrat neustále. Na vině je zejména náš zběsilý životní styl doplněný nevhodnou stravou, alkoholem a životem ve znečištěném prostředí.

Bohužel ale zničená játra většinou nebolí – to, že je s nimi něco v nepořádku, většinou nepoznáte jinak než po pečlivé lékařské kontrole. I když tedy nemáte zjevné potíže, neznamená to, že je s vámi vše v pořádku. Existuje ale řada signálů, které by vás mohly upozornit na to, že vaše játra mohou být ve špatné kondici a volají o vaši pomoc. Jak to poznáte?

Nepříjemný pach

Připadá vám, že se poslední dobou více potíte a všímáte si nepříjemného tělesného zápachu? I tak se mohou ozývat oslabená játra, která se začínají více zahřívat, čímž spouštějí ochlazující reakci těla v podobě pocení. Většina lidí si možná tento projev spojí se špatnou hygienou nebo slabou tělesnou kondicí, ale ve skutečnosti může jít i o vážnější příčiny. Dalším projevem bývá zápach z úst, navzdory pravidelné ústní hygieně. Stojí za ním narušené trávicí pochody, včetně jaterních a žlučníkových.

Kruhy pod očima a unavený vzhled

Právě kruhy pod očima, nezdravě vypadající pleť nebo dokonce projevy akné a jiné kožní potíže mohou signalizovat, že vaše játra nejsou zcela v pořádku. Kůže je jen odrazem vnitřního stavu organismu, včetně přetížení jater. To se projevuje také zažloutnutím kůže či očního bělma nebo pigmentovými skvrnami.

Svědění

Méně častým, ale přesto poměrně snadno identifikovatelným problémem je silné svědění kůže. Obvykle se ještě zhoršuje večer nebo během noci. Taková věc vám může pěkně zkomplikovat život, ale příčinu nehledejte u kožního. Zvláštní kapitolou je svědění u těhotných žen, tak se totiž projevuje tzv. cholestáza, tedy oslabení jaterní funkce kvůli hormonálním změnám, které těhotenství provázejí. 

Trávicí potíže

Ty se mohou dostavit zpočátku například při požití byť i jen malého množství alkoholu. Poškozená játra jej totiž nedokáží dobře odfiltrovat, a tak jde ven zvracením nebo průjmy. Zpozornět byste ale měli i pokud se se žaludečními potížemi potýkáte bez ohledu na konzumaci alkoholu. Zvláště pokud si všímáte také častého nadýmání a zažívacích obtíží po tučnějších jídlech. To vše může být spojené s našedlou či krvavou stolicí a tmavou močí i při poctivém pitném režimu.

Vyčerpání a bolest

Každý problém v těle jej nesmírně oslabuje. Není tedy divu, že reaguje obrovskou únavou, která vás neopouští ani po poctivě prospaných osmi nebo více hodinách. U tohoto příznaku lékaři často v krvi odhalí přítomnost EB viru spojeného s mononukléozou, kterou jste mohli prodělat, aniž byste o tom věděli. Kromě vyčerpání se mohou objevit i bolesti hlavy, kloubů a svalů.

Jak situaci řešit?

Pokud se vás týká více těchto příznaků, rozhodně byste neměli řešení situace odkládat. Třeba se zjistí, že vám nic není a byl to jen přechodný stav, ale možná se odhalí problém, který je nutné urgentně řešit. Požádejte lékaře o krevní testy, které ukáží hodnoty jaterních enzymů nebo množství žlučového barviva bilirubinu. Pokud odhalí poškození jater, doporučí vám lékař vhodnou léčbu, například pomocí virostatik, a nasadí vám dietu bez alkoholu a tučných a dráždivých jídel. Druhá varianta je, že vás pošle na další vyšetření, nejčastěji ultrazvuk, aby se zjistila příčina problému. Vždy je ale lepší mít jistotu než se zbytečně trápit podivnými přiznaky a nevědět, zda vám nehrozí něco vážného. Dnešní medicína dokáže hodně, ale bez správné diagnózy vám nemůže pomoci.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button