Dům a zahradaRady a tipy

Červené svědivé pupínky po celém těle? Možná to není kopřivka, ale řádí u vás štěnice

Čekalo vás po ránu nepříjemné překvapení v podobě svědivých pupínků po celém těle a nevíte, co by to mohlo být? Samozřejmě se může jednat o kopřivku nebo jinou alergickou reakci, ale bohužel nelze vyloučit ani to, že se u vás doma zabydlely štěnice. Je to dost nepříjemná záležitost, ale my vám dnes prozradíme, kde se schovávají, jak je poznat a jak s nimi nadobro zatočit.

Před lety byly u nás štěnice prakticky vyhubeny. Vlivem možností cestování se ale do Evropy opět vrátily a nyní se nachází téměř všude po světě. Pokud jste si ale mysleli, že jde jen o problém domácností, kde se neuklízí nebo kde nikdo nemyslí na pravidelnou hygienu, jste na omylu. Tento parazit se může snadno zabydlet ti u vás.

Ze statistik například dnes víme, že hromadný výskyt štěnice domácí se řešil již v několika českých krajích, například Ústeckém, Libereckém, na Plzeňsku, v Českých Budějovicích nebo třeba v Brně. Typicky se parazit začne šířit z nějaké ubytovny, ale může brzy zachvátit i celé čtvrti či sídliště. 

Nezvaný host

Výskyt štěnic u vás doma vás automaticky neřadí do kategorie osob, které zanedbávají úklid a hygienu. Parazit se může snadno nastěhovat i k vám a pomoci nemusí ani účinná preventivní opatření. Přivézt si jej totiž můžete například v kufru z luxusního hotelu, nebo s vámi připutuje na oblečení z hromadné dopravy. Štěnice je extrémně odolná, bez problémů dokáže přežít bez potravy i několik měsíců, takže jí stačí vyčkat na tu správnou příležitost.

Pozor si dejte i na nábytek kupovaný z druhé ruky. I v něm mohou být štěnice ukryté a vyčkávat na nového hostitele. Nebezpečí hrozí i v případě starých obrazů, jelikož tyhle malé breberky se rády ukrývají ve skulinách rámů. Stačí jen jeden brouček nebo jeho vajíčko a o potíže máte postaráno.

Je to opravdu štěnice?

Dospělí jedinci měří v průměru okolo čtyř až pěti milimetrů. Mají ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo a k tomu tři páry nohou. Jakmile nasají krev, jejich tělíčko se zakulatí a získá červenou barvu. Štěnice může žít i jen jeden den, nebo klidně půl roku. Jejich vajíčka vypadají jako bílé podlouhlé útvary, které na délku měří jen necelý milimetr. 

Hledejte i trus

Pokud se vy nebo některý z členů rodiny probouzíte s červenými pupínky, které navíc velmi nepříjemně a intenzivně svědí, je to rozhodně důvod pořádně se porozhlédnout pod postelí a za postelí. Je pravděpodobné, že na první pohled žádné broučky neuvidíte, ale můžete snadno najít jejich trus – jde o jakési nedefinovatelné černé tečky. Ty se mohou nacházet zejména v rozích postele, ale mohou být i jinde.

Tito parazité se živí jen lidskou krví a jedí většinou k noci. Během dne zůstávají zalezlí ve svých úkrytech a tráví přijatou potravu.

Jde o kousnutí štěnicí?

O tom, že vás během noci štěnice kousla, nebudete vůbec vědět. Při vpichu totiž vstříkne do rány anestetikum, takže žádnou bolest neucítíte. Klidně už druhý den ráno ale můžete zaznamenat zarudnutí a nepříjemné svědění, které značí, že jste se stali obětí tohoto parazita. Pupínky připomínají kousnutí od komára, ale bývá jich výrazně více – skoro jako by na vás zaútočila armáda komárů.

U některých citlivějších jedinců může pokousáni vyvolat i výrazné kožní reakce a vznik celých ložisek vodou vyplněných větších a menších puchýřků. Pokud si budete pupínky škrábat a dostane se do nich infekce, riskujete také vznik rozsáhlých ran naplněných hnisem. 

Jak s parazity zatočit?

Poměrně malý brouček vypadá neškodně, ale zbavit se jej je skoro nadlidský úkol. Vyplatí se tedy myslet nejprve na prevenci, i když stoprocentní jistotu nemůžete mít nikdy. Při příjezdu z dovolené tedy hned vyperte všechno prádlo alespoň na šedesát stupňů. Pokud máte v plánu koupit starý nábytek nebo oblečení z druhé ruky, vždy jej řádně prohlédněte a ujistěte se, že nejeví známky přítomnosti štěnic či jiných parazitů.

Pokud už doma štěnice máte, s likvidací neotálejte. Je důležité jednat včas, dokud se štěnice příliš nerozmnoží. Samičky totiž mohou klást až pět vajíček denně a pak se kolonie parazitů může rozmnožovat závratnou rychlostí.

Nejrychlejším a nejbezpečnějším řešením je pozvat si domů oborníky na likvidaci těchto breberek. Šance na jejich vyhubení svépomocí jsou totiž téměř nulové, protože běžně prodávané insekticidy na ně neplatí. Odborná firma má k dispozici profesionální insekticidy s vysokou koncentrací účinných látek a další prostředky, které nejsou běžně prodejné.

Je nutné připravit se na to, že hned první návštěva většinou nezničí všechny parazity. Odborníci se k vám budou muset nejspíš párkrát vrátit, abyste měli jistotu, že jsou štěnice skutečně pryč. Kolik si zaplatíte? Cena se pohybuje většinou od dvou do šesti tisíc korun. Samozřejmě závisí na nabídce konkrétní společnosti a na celkovém počtu návštěv. Nelze však více zdůraznit, že těchto peněz litovat určitě nebudete.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button