Rady a tipyZajímavé články

Urban mushing: Cesta k lepšímu trávení času se psem

Procházky se psem jsou jistě skvělým relaxem, který vám i vašemu psovi dopřává čas, kdy můžete vypnout hlavu a užít si pohyb. Po čase to však přeci jen může být trochu nuda. Pro vás i pro vašeho psa. Co takhle zkusit trochu jiný druh pohybu, který bude bavit vás i vašeho čtyřnohého miláčka?

Urban mushing je souhrnný název pro letní sporty, při kterých vám pes pomáhá táhnout vás dopředu. Obvykle se to dělá jen s jedním psem, byť u větší skupiny jsou možné. Městský (urban) mushing se může provozovat pěšky, na kole, na koloběžce nebo ve vozíku.

Jak se můžete zapojit do městského mushingu?

Urban mushing je souhrnný pojem, který označuje řadu sportů, při nichž vás pes táhne. Původně jej vyvinuli seriózní psí musheři, aby udrželi své psy v kondici i mimo sezónu, ale v posledních několika letech se rozšířil mezi širokou veřejnost.

Městský mushing má mnoho různých podob. Někteří majitelé nechávají svého psa táhnout kolo, jiní dávají přednost koloběžkám, skateboardům nebo vozíkům a někteří majitelé prostě rádi běhají za svými psi – pro každého se něco najde!

Abyste si mohli tento sport bezpečně užít, musíte svého psa naučit několik povelů a pořídit si vybavení. Mimo jiné budete muset svého psa naučit pohybovat se vpřed, zastavit a zatáčet doprava nebo doleva. Co se týče vybavení, budete potřebovat vhodný postroj, gangline a nějaké bezpečnostní vybavení.

Co přesně je městský mushing?

Městský mushing v sobě zahrnuje několik různých sportů v jednom názvu. Městský mushing v podstatě zahrnuje jakýkoli sport bez sněhu, při kterém vám pes pomáhá táhnout dopředu.

Tato skupina sportů byla vymyšlena proto, aby se závodní saňoví psi přes léto udržovali v co nejlepší kondici. Městský mushing si však rychle získal oblibu i mezi nesáňkařskou veřejností jako způsob, jak cvičit vysoce aktivní psy (zejména ty, kteří rádi táhnou).

Jaké jsou různé druhy městského mushingu?

Ve skutečnosti existuje několik různých druhů městského mushingu, což vám a vašemu psovi dává několik různých způsobů, jak si tento sport užít.

Obvykle termín „městský mushing“ zahrnuje canicross, bikejoring, scootering, carting a skatejoring.

Pojďme se na chvíli podívat na jednotlivé podkategorie městského mushingu:

Canicross

Canicross je nejméně náročná verze mushingu co se týče potřebného vybavení, ale také vyžaduje nejvíce práce s nohama na straně člověka. Při tomto sportu vám váš pes dodává sílu tím, že běží před vámi na bederním vodítku, zatímco vy běžíte kros za ním. Tento sport je pravděpodobně nejlevnějším způsobem, jak si vyzkoušet suchozemský mushing, a pro nové lidské psovody je pravděpodobně nejbezpečnější variantou.

Případně, pokud si chcete se svým psem jen zaběhat, můžete se naučit, jak psa naučit běžet vedle vás než se pouštět do canicrossu, který je spíše týmovou záležitostí, kdy vám pes pomáhá táhnout.

Bikejoring

Pro ty, kteří si nechtějí pořizovat spoustu dalšího vybavení, ale dávají přednost jízdě na kole před běháním, je dobrou volbou bikejoring. Tento sport spočívá v použití speciální soupravy s vodítkem na kolo, takže jeden nebo dva psi vám mohou pomáhat táhnout kolo.

Tento sport vyžaduje určitou úpravu vašeho kola, aby se psí gangline (což je výraz pro speciální vodítko) nezamotal do kola. Není potřeba mnoho vybavení, ale přesto může jít o poměrně náročný sport s ohledem na to, že je potřeba dosáhnout se psem značné synchronizace.

Jízda na koloběžce (scootering)

Zní vám jízda na kole za vaším nejlepším kamarádem trochu děsivě? Možná byste místo toho měli zkusit jízdu na koloběžce! Koloběžky nabízejí o něco větší stabilitu než kola (a také možnost snadno seskočit bez pádu). Jsou také oblíbené u některých suchozemských musherů, kteří jezdí hodně ven, protože jim připadají stabilnější a ovladatelnější.

Vozítka (carting)

Carting, který je oblíbený zejména u velkých psů, jako jsou švýcarští salašničtí psi a novofundlanďané, spočívá v tom, že svého psa připojíte k vozíku s koly a necháte ho táhnout náklad na určitou vzdálenost. Není však určen jen pro velké psy; carting je také skvělou volbou pro menší psy, kteří nejsou dostatečně silní, aby táhli své lidi, ale přesto si užívají výzvu tahání. Mohou tak táhnout třeba malé děti, nebo drobný náklad.

Skatejoring

Pro opravdové milovníky adrenalinu je skateboarding možností, jak vás pes může táhnout na skateboardu nebo kolečkových bruslích. Tento sport je trochu méně známý a pro ty z nás, kteří se na skateboardu necítí dobře, vypadá dost děsivě, ale pro ty, kteří mají potřebné dovednosti (a odvahu), to může být zábava.

Výhody městského mushingu

Teď, když jste se seznámili s různými druhy urban mushingu, možná přemýšlíte, proč byste to měli zkusit místo toho, abyste svého psa vzali jen na delší procházku. Pokud městský mushing vyžaduje tolik vybavení a pohybu, neměli byste prostě dělat něco jiného?

Ve skutečnosti je to velká výzva jak pro vás, tak i pro vašeho psa. Zejména mladí a energetičtí psi ale budou z takové zábavy nadšení. Ve skutečnosti jim to pomůže posílit zdraví a dodat elánu. Navíc je to dostatečně unaví, aby v noci a přes den, kdy nejste doma, pořádně odpočívali a nevymýšleli lotroviny.

Městský mushing může vám i vašemu psovi skutečně pomoci v mnoha ohledech – nejde jen o spálené kalorie. Mezi nejvýznamnější výhody městského mushingu patří:

  • Poskytuje vám další způsob, jak se s vaším psem sblížit. Vyrazit ven a dělat se psem téměř jakoukoli aktivitu je jedním z nejlepších způsobů, jak skutečně prohloubit vaše společné pouto.
  • Pomůže vám i vašemu psovi spálit přebytečnou energii. Jednou z největších výhod suchozemského mushingu je samozřejmě to, že je to skvělý trénink (a jak už to tak bývá, cvičení navíc může být užitečné při řešení problémů s chováním).
  • Váš mazlíček získá možnost naučit se novým dovednostem. Základní náznaky městského mushingu jsou překvapivě užitečné v každodenním životě. Zatímco většinu majitelů by nikdy nenapadlo učit svého psa povely „vpravo, vlevo, jeď rovně, zpomal, zrychli, zastav na místě“, není těžké pochopit, jak by tyto mushingové signály mohly být užitečné ve vašem každodenním společném životě.

Pokud se tedy nebojíte, máte vhodné plemeno psa a chcete udělat další krok k lepšímu společnému životu, urban mushing na vás čeká!

ZDROJ: https://www.eukanuba.com/us/articles/getting-started-with-mushing
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Darya Grey_Owl: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-zima-zvire-psi-14884567/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button