Dům a zahradaRady a tipy

Naučte se pěstovat a sklízet zdravé, šťavnaté ovoce: Proč se třešně červiví a jak tomu předcházet

Pro mnoho zahrádkářů je pěstování ovoce nejen zábavným a odměňujícím koníčkem, ale také způsobem, jak získat čerstvé, šťavnaté plody přímo z vlastní zahrady. A v dnešní době, kdy je ovoce v obchodech tak drahé, je to rozhodně skvělý bonus. Mezi oblíbené ovoce, které láká mnoho pěstitelů, patří třešně. Bohužel, jednou z výzvě, které mohou při pěstování třešní čelit, je červivost plodů. V tomto článku se podíváme na důvody, proč třešně červiví, a také se naučíme, jak tomu předcházet a sklízet zdravé třešně plné chuti.

Proč jsou třešně červivé

Škůdci: Jedním z hlavních důvodů červivosti třešní jsou škůdci, jako jsou ovocné mouchy a plodynky. Tyto hmyzí škůdci kladou vajíčka na třešně a larvy se následně živí plody, čímž způsobují jejich červivost.

Nevhodné prostředí: Pokud třešně nerostou v optimálním prostředí, mohou být více náchylné k infekcím a napadení škůdci. Nedostatek slunečního světla, nedostatečná cirkulace vzduchu nebo přemokřená půda mohou vytvářet ideální podmínky pro výskyt hmyzích škůdců. Než tedy třešně na zahradě zasadíte, zvažte, kam je umístit a zda je to vůbec ideální prostředí pro tento strom.

Jak předcházet červivosti třešní

  • Prevence škůdců: Pravidelně kontrolujte své třešně a odstraňte všechny napadené nebo poškozené plody. Můžete také použít pasti na hmyz, které přitahují škůdce a snižují jejich počet. Biologické prostředky, jako jsou feromonové lapače, mohou být účinnou volbou pro snížení počtu ovocných mouch. Vyhněte se silným chemickým látkám, které neškodí jen škůdcům, ale také stromům a přírodě.
  • Správná péče o stromy: Dodržujte správné zemědělské postupy, jako je řezání stromů, odstraňování plevelů a hnojení, abyste zajistili zdravý růst stromů. Ujistěte se, že třešně mají dostatek slunečního světla a dobrý proud vzduchu, což snižuje riziko infekcí a škůdců.
  • Použití přírodních repelentů: Vyzkoušejte přírodní repelenty, které odstraňují hmyzí škůdce. Například použití síti nebo plachty přes stromy může omezit přístup škůdců k plodům. Existují také organické postřiky dostupné na trhu, které mohou pomoci odradit škůdce. Informujte se nejen na internetu, ale třeba v zahradnictví nebo hobby prodejnách, kde mají informace o nejnovějších metodách a postupech.
  • Přiměřená závlaha: Dbáte na to, aby třešně dostávaly dostatečnou, ale ne přeměrnou závlahu. Přebytečná vlhkost může vyvolat rozvoj plísní a hub, které mohou narušit zdraví plodů.

Jak na sklízení zdravých třešní

Správný čas sklizně: Počkejte, až budou třešně plně zralé před jejich sklizní. Plody by měly mít intenzivní barvu, být pevné a snadno se oddělit od stonků.

Šetrná manipulace: Při sklizni třešní se vyvarujte hrubému zacházení, abyste minimalizovali jejich poškození. Ujistěte se, že je skladujete na chladném a suchém místě, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Jaké odrůdy volit?

Existuje mnoho odrůd třešní s různými vlastnostmi a chutěmi. Výběr nejlepší odrůdy třešní závisí na vašich preferencích a podmínkách prostředí, ve kterém chcete třešně pěstovat. Níže uvádím několik populárních odrůd třešní:

  1. Stella: Tato odrůda třešní je velmi oblíbená díky svým sladkým plodům. Je samosprašná, což znamená, že nepotřebuje další odrůdu pro opylení. Stella je vhodná pro menší zahrady a má vysokou odolnost vůči mrazu.
  2. Kordia: Tato odrůda produkuje velké, tmavě červené plody s vynikající chutí. Plody jsou sladké, šťavnaté a s malým peckou. Kordia je samosprašná a má vynikající odolnost proti chorobám.
  3. Regina: Tato odrůda je známá pro své velké, sladké a šťavnaté plody. Je samosprašná a odolná vůči mrazu. ‚Regina‘ je také vhodná pro teplejší klima.
  4. Skeena: Jde o odrůdu, která má velké a výrazné plody s jemnou sladkou chutí. Je samosprašná a má dobrou odolnost vůči mrazu.
  5. Bing: Tato odrůda je jednou z nejznámějších odrůd třešní. Plody ‚Bing‘ jsou velké, leskle červené a mají vynikající chuť. Tato odrůda je oblíbená pro svou všestrannost a je vhodná pro mnoho různých klimatických podmínek.
  6. Lapins: Lapins je samosprašná odrůda s velkými, tmavými plody a sladkou chutí. Je odolná proti chorobám a dobře snáší chladnější klima.

Pěstování zdravých, šťavnatých třešní vyžaduje péčlivou prevenci proti škůdcům a správnou péči o stromy. Dodržování správných zemědělských postupů a používání přírodních repelentů mohou pomoci minimalizovat červivost plodů. Pamatujte také na správný čas sklizně a šetrnou manipulaci s třešněmi, abyste si mohli vychutnat chutné a zdravé plody. S pečlivou péčí a pozorností můžete mít radost z vlastní úrody třešní plných lahodné sladkosti.

ZDROJ: https://www.almanac.com/plant/cherries
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/barva-cerstvy-cervena-jasny-162689/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button