Dům a zahradaRady a tipy

Filtr v digestoři – jak jej správně a jednoduše vyčistit?

Vaříte-li v kuchyni, pak musíte zapnout digestoř nad sporákem. Pomáhá odstraňovat všechny možné zápachy, které se při vaření mohou objevovat. Když jej nezapnete, také vaše domácnost nepříjemně zapáchá přepáleným olejem a chvíli trvá, než jí ze své domácnosti odstraníte? Digestoř toho zvládne spoustu, je proto důležité udržovat jí pravidelně čistou a bez nánosu mastnoty.

Nejšpinavější věc v domácnosti

Když to tak vezmeme, digestoř může být jednou z nejšpinavějších věcí ve vaší kuchyni. Není se čemu divit, zachytává spoustu zápachů, různé nečistoty, mastnotu a podobně. Následně nevypadá moc vábně, samá zaschlá mastnota, oleje a také může nepříjemně zapáchat. Když se budou nečistoty usazovat, postupem času může přestat fungovat tak, jak by měla.

Snažíte se digestoř očistit s pomocí různých přípravků, které slibují, že skvrny a mastnotu jednoduše odstraní? Ale bohužel to nepomáhá? Pak se zkuste podívat na naše rady. Doporučujeme nejjednodušší a zároveň také velmi účinný způsob, jak očistit mastný a špinavý filtr z digestoře.

V digestoři se hromadí velké množství tuku, prachu a někdy také sazí. Je nepříjemné na něj byť jen sáhnout. I když se snažíte jej pravidelně otírat, stejně to není k ničemu dobré. Je nutno jej pořádně umýt. Filtr z digestoře na sobě mívá i tak mastné stopy a fleky? I velmi špinavý digestoř a filtr můžete vyčistit. Bude se zase lesknout a vypadat dobře!

Pokud čistota digestoře není jejím jediným problémem, je možná čas se poohlédnout po novém odsavači par. Např. výrobce MORA nabízí odsavače par, které mají až 7 různých typů odtahů, což ocení zejména vlastníci bytů v panelácích.

Co budete potřebovat:

  • Jedlá soda (soda bikarbona)
  • Horká voda

Jak postupovat:

Do velkého hrnce (takového, aby se v něm filtr dal namočit) dejte vodu a nechejte ohřát. Pozor, nenechat vařit. Do horké vody nasypte balíček jedlé sody. Následně vezměte filtr a vložte jej do hrnce tak, aby se minimálně polovina filtru umyla. Nechejte ve vodě několik minut, podle míry znečištění. Jakmile vidíte, že je filtr čistý, pak tento postup opakujte. Otočte filtr a namočte druhou půlku.

Je váš filtr od digestoře opravdu velmi znečištěný? Nepomáhá jedlá soda? Pak budete muset přistoupit k trošku radikálnějšímu řešení. Do horké vody přidejte ještě amoniak. Přesněji do 3,5 litrů horké vody přidejte ½ šálku amoniaku. Tento krok provádějte v dobře větrané místnosti, ideálně otevřete všechna okna. Dokud se filtr nevyčistí, raději běžte do jiné místnosti či si dobře ucpěte nos. Filtr pak bude jako nový!

Jak pečovat o filtry?

  • Filtry čistěte minimálně jednou ročně
  • Výpary neprospívají alergikům, ale ani zdravým jedincům
  • Znečištěný filtr může mít vliv na ucpaný nos, dusivý kašel nebo problémy s dýcháním

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button