Dům a zahradaRady a tipy

Jak uklidit těžko dostupná místa? Vyzkoušejte tyto triky

Pokud každý týden pravidelně uklízíte, je dost pravděpodobné, že je váš domov relativně uklizený, čistý a bezpečný. Bohužel se ale při úklidu často zaměřujeme jen na věci, které vidíme na první pohled a řadu méně dostupných míst zanedbáváme. A možná to ani tak není proto, že byste o nich nevěděli, ale proto, že jednoduše nevíte, jak je vyčistit. Dnes vám poradíme několik triků, jak zatočit se špínou i na místech, kde se běžným hadříkem nebo prachovkou nedostanete.

Mezery na klávesnici

Jaké je jedno z nejšpinavějších míst ve vašem domě? Většina lidí zcela bez přemýšlení odpoví toaleta. Ale chyba lávky – nejšpinavější je klávesnice vašeho počítače nebo váš mobilní telefon. Sami určitě tušíte, jak těžké je odstranit prach a drobky z mezer mezi klávesami. Ale ignorováním tohoto problému si akorát přivodíte potíže s počítačem a to za to přeci nestojí. Existuje poměrně snadné řešení. Budete potřebovat jen samolepicí poznámkové bločky. Jeden papírek odtrhněte a vsuňte jej lepivou stranu mezi klávesy. Prach a špína se na proužek nalepí a vy máte uklizeno.

Žaluzie

Umývat žaluzie může být pěkná otrava. Čistit je jednu po jedné zabere celé hodiny. Jenže nejde se tomu vyhnout, zvlášť na žaluziích se prach usazuje jedna radost. Opravdu neexistuje lepší řešení? Ale ano! Budete potřebovat kleště na smažení, dva hadříky a gumičky. Obě části kleští jednoduše obalte hadříkem a zagumičkujte. Poté postupujte postupně po žaluziích od vrchu dolů a každou žaluzii jemně stiskněte do kleští a setřete zleva doprava. Špína se zachytí na hadřících a úklid bude trvat o poznání kratší dobu.

Kohoutky

Ať děláte, co děláte, usazování vodního kamene a špíny na vodovodních kohoutcích se nevyhnete. I když pravidelně uklízíte, do spár se obyčejným hadříkem nedostanete a špína se akorát stále více usazuje a roste. Až příště vyprší životnost vašeho kartáčku, nevyhazujte ho, ale schovejte si ho na úklid. Právě s pomocí jeho drobných štětinek se dostanete i do malých spár a vyčistíte úspěšně jakoukoliv zašlou špínu.

Nástavec na vysavač

Nedaří se vám vysát prach a špínu z koutů, drobných drážek nebo kolejiček? Pomůže vám speciální nástavec na hubici vysavače, který si vyrobíte z ruličky od toaletního papíru. Na jedné straně ji zmáčkněte tak, aby vznikl úzký prostor, kterým se dostanete i do spár, a druhý konec nasaďte na hubici vysavače.

Filtr u myčky

Ruku na srdce – jak často čistíte filtr u vaší myčky? Nebo možná ještě jinak – čistili jste ho vůbec někdy? Mnoho lidí zapomíná, že i spotřebiče jako pračka nebo myčka potřebují údržbu a v dobré kondici se neudrží sami. Proto je nutné pamatovat na pravidelné čištění jejich důležitých součástí. U myčky je to právě filtr a jiné menší součásti jako třeba zásobník na tablety a pod. Právě na tyto místa se jen stěží dostaneme s pomocí štětky nebo hadříku. Znovu vám dobrou službu udělá starý zubní kartáček, kterým se dostanete kamkoliv a snadno odstraníte usazeniny nebo plak, který se na myčce nashromáždil.

Interiér auta

Auto má obvykle celou řadu malých přihrádek, zákoutí a jiných míst, kde se s oblibou usazuje prach nebo špína nebo kam nám čas od času zapadne obal od jídla, parkovací lístek a další. Tyto místa možná nejsou pro náš život nezbytně důležitá, ale mít je čisté a uklizené by mělo být v zájmu každého člověka. Dobře vám k tomu poslouží vatové tyčinky. Můžete je namočit v čisticím prostředku a vyčistit všechna malinká zákoutí, kam se jinam nedostanete.

Ventilátor

Ventilátor velice rád zachytává špínu a prach. A my ho stejně neradi zase čistíme. Nejprve jej řádně vysajte a zbytek špíny odstraňte tak, že hadříkem obalíte tupý nůž. Tak se dostanete i do malých mezer a ventilace bude opět jako nová.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button