Dům a zahradaRady a tipy

Záhada mýdlových ořechů: Fungují, nebo jsou to vyhozené peníze?

I pokud nejste zrovna fanoušek ekologického praní a péče o domácnost, možná už jste někde zaslechli zmínku u tzv. mýdlových ořeších. Má jít prý o velmi ekologický způsob praní prádla, který vám umožní přestat používat chemické přípravky a prát tak, aby to nezatěžovalo přírodu. Jenže okolo mýdlových ořechů panuje i značná kontroverze, a zatímco někteří si je nemohou vynachválit, jiní tvrdí, že je to zcela neúčinný nesmyl. Jak to tedy s nimi je?

Odkud se mýdlové ořechy berou?

Než začneme diskutovat o jejich účincích, pojďme si mýdlové ořechy alespoň krátce představit. Mýdlové ořechy rostou na mýdelníku, listnatém stromu nesoucí název Sapindus Mukorossi, který roste zejména v tropických a subtropických částech Asie. Tento strom produkuje asi 30-35 kg plodů za rok. Po dozrání se ořechy mění svou barvu na zlatavou a začínají silně lepit. Jakmile se plody sklidí a usuší, lepit přestanou a jejich barva se promění na červenohnědou. V našich luzích a hájích se zabydlely především v bubnech praček, jejich využití je ale daleko širší.

Kde lze mýdlové ořechy použít?

Z těchto plodů se mimo jiné vyrábí rostlinné léčivo k vykašlávání a uvolnění dýchacích cest, léky na epilepsii či migrény. Používají se však nejen v západní medicíně, ale své místo mají i v ajurvédě, ve které léčí ekzém, lupénku nebo pomáhají odstraňovat pihy. V domácnosti se dají využít i jako leštěnka nebo k mytí nádobí, anebo dokonce jako šampon či mýdlo na celé tělo. Obsahují v sobě přírodní tenzidy (povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění nečistot), a dobře se tedy dají využít k čištění kontaminované půdy.

Fungují na praní nebo ne?

Vás ale především zajímá otázka, zda má smysl investovat do nákupu prostředků na praní s obsahem mýdlových ořechů. V oblastech Indie a Nepálu se tyto ořechy používají na praní již celá staletí. Obsahují totiž vysokou koncentraci saponinů, které chrání slupky ořechů před škůdci, bakteriemi a plísněmi. A právě saponiny jsou pro praní velmi důležité. Mají také dezinfekční a protiplísňové účinky, což jistě oceníte. Takže fungovat by měly… Jenže řada lidí tvrdí, že to tak není.

Eko praní vyžaduje jiný přístup

Musíme si uvědomit hned několik věcí. V prvé řadě je třeba brát v úvahu, že pokud chceme mýdlové ořechy srovnávat se silnou chemií, logicky nemohou nikdy obstát. Konvenční prací prostředky prádlo sice dokonale vyperou, rozjasní a vybělí, ale pro přírodu jsou velmi nebezpečné.

Chceme-li prát ekologicky, musíme zapomenout na to, že prádlo jen naházíme do pračky, přidáme prací prostředek, zmáčkneme čudlík a za pár hodin máme hotovo. Ekologické praní vyžaduje více úsilí, vynalézavost a také ochotu hledat kombinace různých řešení.

Praní s šetrnějšími prostředky například může vyžadovat zapojení ruční předpírky nebo použití různých silnějších prostředků přímo na skvrny (žlučové mýdlo apod.). Účinnost mýdlových ořechů také výrazně ovlivňuje tvrdost vody. Čím větší tvrdost vody, tím více ořechů je potřeba do praní přidat a naopak. Nízká účinnost praní tedy může být způsobena i tímto. Za výhodu mýdlových ořechů lze považovat i to, že změkčují prádlo, čili není nutné používat navíc už žádnou aviváž. Příjemnou vůni můžete prádlu dodat například použitím esenciálních olejů.

Ekologická výroba?

Řada lidí se také neztotožňuje s tím, že jsou k nám mýdlové ořechy dováženy zdaleka, a jejich ekologičnost je tedy poněkud negativně vyvážena zvýšenými přepravními náklady, které přírodu také extrémně zatěžují. Jejich přeprava však nutně nemusí být náročnější než přeprava jiných konvenčních výrobků. Navíc se ořechy nijak nemusí zpracovávat, jen se zabalí a odešlou. Na jejích výrobu není nutná voda ani energie. Není v nich žádná chemie, což je koneckonců hlavní důvod, proč jim dát šanci i ve vaší domácnosti.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button