Dům a zahradaRady a tipy

Originální a přírodní hnojiva pro vaši zahradu

Pomalu se blíží jaro a s ním i první práce na zahradě – kontrola záhonů a příprava půdy na jarní osev.

Zdravá a kvalitní půda potřebuje vyváženou kombinaci prvků. Každý z nich má klíčovou roli v různých procesech svého systému.

Přinášíme několik nápadů, jak pro její kvalitu využít některé „zbytky z domácnosti“.

Kávová sedlina

Obsahuje velké množství dusíku, horčíku, draslíku, fosforu a vápníku. Tyto minerály podpotují rychlejší růst rostlin. Díky ní ochráníte rostliny před mravenci, brouky a dalšími škůdci. Naopak nalákáte žížaly, které vám nádherně zkypří půdu. Můžete ji využít nejen pro rostiny pokojové, ale i venkovní. Dobrým přínosem bude třeba pro hortenzie. Přisypat ji můžete také k semínkům mrkve, rychleji poroste.

POZOR – pouze tu bez cukru či umělého sladidla.

Čaj

Do květináče zahrabejte, těsně pod povrch, několik sáčků (podle velikosti nádoby). Dusík, který je v čaji obsažen, působí jako hnojivo. Je dobré je po týdnu vyndat a vyměnit, mohly by začít plesnivět. Jako hnojivo jej ocení rostliny, které mají rády kyselejší půdu (růže, kapradiny). Pokud sáčky položíte na drenážní otvory v květináči, pomohou zde udržet vlhkost. Použijete – li čajové lístky, budou fungovat jako odpuzovače hmyzu.

Chcete – li používat čajové sáčky, nesmí být vyrobeny z polypropylenu.

Zbytky z čaje také můžete proložit kompost, nejen že jej obohatí o dusík, ale můžete tak zabránit růstu plevelu.

Banánové slupky

Mají vysoký obsah vápníku, fosforu a draslíku. Můžete je přidat do kompostu, zahrabat do půdy k rostinám nebo namlít, usušit a používat k přihnojování.

Vaječné skořápky

Obsahují vápník. Pokud je rozdrtíte a přisypete do půdy kolem rostlin, budou fungovat nejen jako hnojivo, ale odradíte jimi i slimáky. Přidejte je do kompostu a díky obsahu vápna vám pomůžou snížit jeho kyselost.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button