Dům a zahradaRady a tipy

Aby pes netrpěl: Jak se o něj postarat, když je doma sám?

Zatímco za dob covidu byla práce na dálku doslova splněným snem všech domácích mazlíčků, nyní se zaměstnanci obvykle alespoň částečně vrací do svých kancelářích psi mohou začít více trpět samotou. Když lidé tráví více času mimo domov nebo se vracejí do práce, může to domácí mazlíčky hluboce zasáhnout a potřebují čas na aklimatizaci.

Někteří chlupatí přátelé mohou dokonce pociťovat separační úzkost, když jejich majitelé opustí domov. Tyto pocity se mohou projevit například tím, že pejsci začnou ničit polštáře nebo se počůrávat, i když to nikdy dříve nedělali. V tomto průvodci se budeme zabývat tím, jak nechat psa doma samotného, ale zároveň zajistit, aby byl váš pes stále v bezpečí a spokojený.

1. Vyhraďte svému mazlíčkovi vyhrazený prostor

Přemýšlíte, kde nechat psa, když jste v práci? Vyhraďte si doma prostor, kde se váš pes bude cítit bezpečně a kde bude mít svůj pelíšek, několik hraček, jídlo a vodu. Pokud má tendenci žvýkat vaše oblíbené pantofle, pomocí ohrádky pro zvířata je můžete udržet v určeném prostoru. Je také dobré zabezpečit tento prostor tak, aby nic nezničili, nezranili se nebo nesnědli něco, co jim škodí.

2. Poznejte chování svého plemene

Některá plemena psů je jsou i o samotně poměrně spokojená. K nim patří třeba francouzští buldočci, baseti, maltézský psík nebo šarpej či chrt. Jiná plemena ale obvykle vyžadují více pozornosti a celodenní pobyt o samotě jim nesvědčí. Nezapomeňte proto dobře poznat vlastnosti svého psího plemene, abyste podnikli správné kroky k tomu, aby se pes cítil dobře sám doma.

3. Zajistěte zábavu

Když svého chlupatého přítele zaměstnáte, čas, který strávíte mimo domov, mu snadno uteče jako voda. Existuje spousta hraček a pamlsků, které můžete psovi dát a budete mít jistotu, že jej nebude trápit nuda. Zkuste mu dát dutou hračku s arašídovým máslem uvnitř. Jako výzvu můžete hračku naplněnou arašídovým máslem vložit do mrazáku a dopřát mu chladivý pamlsek.

Pokud se může pes volně pohybovat po celém domě, můžete mu uspořádat zábavnou hru tím, že na místa, která často navštěvuje, umístíte kousky granulí. Tímto způsobem můžete psovi pomoci vytvořit pozitivní asociaci s vaším odchodem z domu a zajistit mu aspoň na část této doby kvalitní zábavu.

4. Ujistěte se, že nebudou potřebovat „na toaletu“

V závislosti na věku a plemeni potřebují psi obvykle vyvenčit třikrát až pětkrát denně. Štěňata a starší psi budou pravděpodobně potřebovat chodit častěji. Existuje spousta řešení, jak zajistit, že i doma si budou moci vaši psi pohodlně „ulevit“. Pořídit se dají čůrací podložky nebo podložky s trávou, které mohou být jejich určeným místem pro venčení, pokud je nemůžete vzít ven, když jste pryč. Další možností je přidat do domu dvířka pro psy, aby mohli chodit na zahradu, nebo si najmout venčitele, který je bude venčit místo vás.

5. Přimějte je k pohybu

Stejně jako lidé i psi potřebují pohyb: Vezměte je na dlouhou procházku nebo navštivte psí park před vaší nepřítomnosti, což je skvělý způsob, jak vybít jejich nahromaděnou energii. Procházky jim poskytnou možnost pohybu, aby se necítili doma jako ve vězení. Pokud psa před odjezdem vyvenčíte, spálí svou energii, kterou by jinak mohl vynaložit na ničení věcí.

6. Nechte závěsy nebo žaluzie roztažené

Dostatek světla a výhled ven může psům prospět a zajistí, že se doma nebudou cítit uvězněni. Rádi vidí, co se děje venku – zejména pokud to znamená, že vidí, jak přicházíte ke dveřím. Zároveň ale platí, že někteří psi mohou být až příliš rozrušení nebo znepokojení tím, co vidí venku (např. veverku nebo kočku ze sousedství), proto vyzkoušejte, jak vás pes reaguje a podle toho učiňte potřebná opatření.

7. Začněte pomalu a cvičte

U psů, kteří nejsou vůbec zvyklí na samostatný pobyt doma, je potřeba začít cvičit a zvykat je na tuto novou situaci postupně. Trénujte odchod z domova a návrat, přičemž postupně prodlužujte dobu, po kterou jste pryč. Začněte s několika minutami, pak přejděte na 15 minut, půl hodiny a tak dále. Asociace pro psa můžete vytvořit i tak, že mu při odchodu dáte pamlsek nebo zacinkáte klíči, když se chystáte vyjít ze dveří. Ujistěte se, že jste klidní a vyrovnaní, abyste štěně emocionálně nerozrušili.

8. Vyzkoušejte automatický podavač potravy

Bez ohledu na stravovací návyky vašeho psa vám automatický systém krmení může pomoci lépe plánovat krmení a nestresovat se, že bude mít váš pes hlad. Pokud nejste doma, můžete jídlo naplánovat předem a nastavit na dávkovači interval pro krmení.

9. Používejte chytrý monitorovací systém pro domácnost

Dohlížejte na svého psa v době své nepřítomnosti pomocí systému chytré domácnosti vybaveného kamerou a senzory. Tyto senzory mohou chránit vašeho domácího mazlíčka tím, že detekují únik kouře a oxidu uhelnatého, únik vody, a dokonce i pohyb pro identifikaci nežádoucí návštěvy. Instalace technologie chytré domácnosti vám pomůže rozpoznat varovné příznaky separační úzkosti a v případě potřeby rychle reagovat na neočekávané situace.

10. Když se vrátíte, přivítejte je s láskou

Když se vrátíte z práce, nezapomeňte psa přivítat s nadšením a láskou. Co nejdříve mu dopřejte dostatečně dlouhou procházku nebo na výlet do psího parku, a tak ho můžete odměnit za jeho dobré chování. Když bude mít pes s vaší absencí spojené příjemné asociace, nebude problém ho nechat doma samotného.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/pes-sam-doma
ZDROJ obrázku: Fotka od Annemieke Weverbergh z Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button