Rady a tipyZdraví

Podzimní chmury zažeňte bylinkami, pohybem nebo masáží

Venku se brzy stmívá, často přijde déšť, který je následován šedivou zamračenou oblohou. Stromy ztrácí listí, vše se tak nějak připravuje k zimě a pomalu zalézá do svých nor. Svět najednou ztrácí své živoucí tempo a možná se tyto nálady promítají i na vás. Není ovšem žádný důvod podléhat podzimním chmurám. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vás zahřejí na těle i na duši.

Podzimní náladovost má jméno

Podzimní deprese má dokonce i svoje jméno. Odborníci ji nazývají sezónní afektivní poruchou (SAD). Jak taková podzimní deprese vlastně vzniká? Její hlavní příčinou je nedostatek přirozeného světla, který ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu a serotoninu, což je látka přenášející nervové vzruchy. Jednoduše řečeno, naše tělo negativně reaguje na to, že je venku brzy tma a nemá moc prostoru čerpat energii ze slunce.

Jak tedy s těmito nepříjemnými pocity bojovat? Snažte se co nejvíce času trávit na denním, přirozeném světle, případně můžete využít i světelnou terapii pomocí tzv. světelných boxů. Pokud ale tyto postupy nefungují, je dobré zvážit i zavedení bylinek nebo doplňků stravy.

Bylinky, masáž či pohyb

Skvělou volbou je například oblíbená bylinka třezalka tečkovaná. Tato drobná rostlinka umí příznivě ovlivňovat náladu a psychický stav a v některých zemích se dokonce využívá k léčbě depresí častěji než antidepresiva.

Stejně dobře může pomoci i šafrán. Ten je sice poměrně drahý, ale vyplatí se do něj investovat. V tradiční perské medicíně je šafrán po staletí využíván k léčbě depresí a tuto jeho schopnost potvrdili i vědci. Dokáže také zlepšovat odolnost vůči stresu, podporuje činnost nervové soustavy a mozku. Působí také jako silný antioxidant a dokáže pozitivně ovlivňovat i ženský menstruační cyklus.

Vyzkoušet můžete také recepty našich babiček. Napětí z práce i smutek z podzimu rozmělníte čajem z meduňky nebo rozmarýnu, které fungují jako pohlazení na duši.

Co pro sebe můžete udělat dál? Mnoho lidí, zejména žen, nedá dopustit na masáž. Můžete si na ni zajít do specializovaného salónu, ale také si ji dopřát v pohodlí domova například od vašeho partnera. Jediné, co potřebujete, je kvalitní masážní olej, který odpovídá vašim potřebám. Volte nějaký relaxační, který vám pomůže uvolnit zatuhlé svalstvo.

Vždy platilo, že pohyb je nejlepší prevence a v tomto případě i lék. Je sice pravda, že pokud je vám pod psa, na pohyb asi nemáte moc náladu, ale pokud se přemůžete, uvidíte, jak skvěle funguje. Nejlepší je pak lehká forma zátěže, zkuste nordic walking (chození s hůlkami), lehčí běh, projížďku na kole nebo třeba svižnější procházku. V každém případě ale volte pohyb, který vás baví a těší, do ničeho se nenuťte.

Čas na změnu

Jestliže jste nešťastní a nespokojení, má to asi svůj důvod. Zkuste se tedy poctivě zamyslet nad tím, co právě vás trápí. Jsou to vztahy, práce, děti, zdraví? To vše je něco, co může skutečně být vážný problém. Ale proč s touto situací nic neděláte? Není čas na změnu?

Ne každý problém má řešení, to je jasné, ale vždy se dá udělat alespoň jeden další krok, aby byla celá situace snesitelnější a pro vás únosnější. Zejména v oblasti pracovních vztahů není důvod trpět něco, co vám již dlouho nevyhovuje. Pokud si s vašimi problémy nevíte rady, zvažte návštěvu odborníka. A nemusí to být hned psycholog. Někdy prostě jen postačí předestřít vaše trápení nezúčastněné osobě, která vám na ni poskytne realističtější pohled.

Podzim nemusí být smutný

V neposlední řadě nezapomeňte na to, že podzim nemusí být smutné období. Babí léto dokáže být nádherné a k tomu všechny ty barvy spadaného listí, chutná dýňová polévka a teplý čaj – ideální prostředí sednout si večer pod deku k dobré knize.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button