Dům a zahradaRady a tipy

Chovat včely ve městě? Žádný problém, klidně i na střeše bytovky

Včely se jistě dají úspěšně chovat na vesnici na zahradě, v lese nebo na polích. Asi by vás ale ani nenapadlo, že se stejně dobře dají chovat také ve městě, a to dokonce i když nemáte k dispozici zahradu. Klidně je můžete chovat i v bytovce nebo paneláku – tedy přesněji, na paneláku. Právě budovy s plochou střechou jsou jako dělané pro umístění včelího roje. Navíc takto podpoříte místí ekosystém a jako odměnu získáte lahodné včelí produkty. Co víc si přát?

Včely najdou své místo i ve městě

Včely můžete s přehledem chovat i ve velkém městě. Bude se jim tam s trochou vašeho přičinění dařit stejně dobře jako na vesnici. Navíc to zvládnete i bez zahrady – střecha domu je pro to jako dělaná. Včely chované na střeše městského domu jsou ohroženy menším množstvím predátorů. Neohrožují je ani lidé, kteří jsou často nenechaví a zbytečně zvědaví, ale ani další zvířata, jako jsou myši a mravenci. Vzduch v mnoha městech je také v posledních letech daleko čistější než dřív díky omezování automobilové dopravy v centrech. Takže ani tyto nebezpečné látky pak v medu či vosku nenajdete. Výhody chovu včel jsou tedy zcela totožné jako na venkově.

Ve městě se také nemusíte obávat o dostatek potravy. Pořád zde něco kvete, městské parky i ulice bývají hojně osázeny různými druhy dřevin i bylin. Navíc je zde spousta balkonu, kde se nachází široká nabídka kvetoucích rostlin. Sběr zde díky klimatu může začít i o měsíc dříve. Včely mají dolet 3 až 5 km, umí se tedy najít potravu i mimo bezprostřední okolí svého úlu. Kolem vodních toků pak doletí i na delší vzdálenosti. Povolení k chovu včel také potřebovat nebudete, protože není zákonem žádné vyžadováno. Nicméně vzhledem k zachování dobrých sousedských vztahů je nutné projednat umístění úlu na střeše s vašimi sousedy.

Jak o včely pečovat?

Včely chované na střeše ve městě nejsou ničím odlišné od běžných včel. Ani jejich úly nemusí být jiné. Je potřeba o ně pečovat stejně, jako by úly stály někde uprostřed zahrady nebo pole. Vhodné je pořídit mírné plemeno, které se hodí do městského prostředí. Velmi oblíbená je včela medonosná kraňská – ekotyp z rakouských Alp s názvem Singer. Tyto včel jsou klidné a bezproblémové.

Je však třeba si uvědomit také to, že by se to s péčí o včelstvo přehánět – včely potřebují co nejvíce klidu a přehnaná péče a příliš časté nakukování do úlu je akorát zbytečně rozrušuje. Navíc pak péče o ně není ani tolik časově náročná.

Nebojte se ale občas nenápadně nakouknout dovnitř, budete jistě žasnout. Uvnitř najdete zhruba 30 až 40 tisíc včel, když jde o mladé včelstvo. Postupem času se ale může rozrůst až na 80 či 120 tisíc. Zepředu mají včelky vstup do úlu a letovou „runway“, takže k nim vždy přistupujte vždy zezadu, aby do vás včely zbytečně nenarážely.

Při manipulaci s vnitřními částmi úlu je potřeba použít kouř. Včely si pak myslí, že někde hoří, sají med a nebudou na vás útočit. Při manipulaci se včelami a vůbec v celkovém přístupu neukazujte strach, protože to včely dokážou vycítit a budou si na vás „dovolovat“. Neuhýbejte poplašeně, nešermujte rukama a neposkakujte. Včely skutečně nejvíce ocení klidného a vyrovnaného včelaře, který k nim přistupuje s pokorou a šetrně.

Proč se vyplatí včely chovat?

Zaprvé tím prospíváte přírodě a krajině. Až z 90 % jejich užitku totiž tvoří opylování rostlin, které jejich práci nezbytně potřebují k tomu, aby mohly nést plody. Zbytek je pak už jen čistě pro vás a pro vaši rodinu. Můžete od včel získat med, vosk a propolis, které lze využít na mnoho způsobů. Začátečník si toho samozřejmě musí mnoho nastudovat a zjistit, ale pokud by vás to zaujalo, rozhodně to není neuskutečnitelnýb projekt.

ZDROJ: https://beeproject.ca/urban-beekeeping

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button